Proč seděl v nabouraném BMW právě hradní protokolář Kruliš, policejní prezident Tomáš Tuhý neví. „Teď to prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a až budu vědět, proč byl v tom autě pan Kruliš, pak na to budu znát odpověď a odpovím,“ uvedl pro HN. 

Podle některých médií jízdu povolil ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil. K tomu se Tuhý odmítl vyjádřit s tím, že „nebude zpochybňovat práci jihomoravského policejního ředitele na základě zatím nevysvětlených okolností“. 

Mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová totiž již dříve uvedla, že policejním vozem mohou podle nařízení ministerstva vnitra jezdit jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo lidé, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů. 

Malého chlapečka bychom také svezli, říká Tuhý

Tuhý ale interpretuje pravidlo trochu jinak. „Jestli v rámci Dnů policie v Letňanech bude na místě BMW i3 − které samozřejmě není taková štika jako i8 − a pokud přijde otec s malým dítětem a ten chlapeček se bude chtít do toho auta posadit a na výstavišti s ním policisté mimo službu udělají okruh, přece je za to nebudu trestat. Je to v rámci prezentace,“ popsal pro HN. 

Navíc podle něj Kruliš nebyl běžný civilista. „Jestli tady máme návštěvu prezidenta a někdo je její součástí a domlouvá program s policií, není to standardní vztah. Bylo to součástí návštěvy prezidenta a pan Kruliš byl součástí doprovodu,“ řekl Tuhý.

Zeman promluvil minulý týden o stavu Kruliše: Má zlomené dva obratle, policista je v umělém spánku

Video
délka: 01:03
480p 360p 240p

Zeman promluvil o stavu Kruliše: Má zlomené dva obratle, policista je v umělém spánku. Zdeněk Matyáš

V rozhovoru také ubezpečil, že pokud se objeví nějaké pochybnosti, tak to řekne na rovinu a nebude zastírat. „Řekl jsem GIBS, aby v prověřování okolností nehody BMW i8 pracovali bez průtahů. Abych i já mohl být seznámen s výsledky. A kdyby inspekce nerozhodla, aby nám to mohla předat a já abych mohl pokračovat. Rozehrála se kolem toho velká mediální kampaň a různé spekulace ohledně odvolávání pana Tržila. Nic takového jsem neřekl,“ dodal dále policejní prezident.

Policista, který utržil po nehodě vážná zranění, se probral z umělého spánku již minulý týden. „Jeho stav není uspokojivý. Z toho nejhoršího je ale, doufejme, venku. Byla jej navštívit jeho rodina. Zamával jim a usmál se na ně. Je to pro nás signál, že vnímal jejich přítomnost,“ řekl potěšený Tuhý. Kruliš zatím zůstává v nemocnici, má zlomené dva obratle.

Auto, ve kterém k nehodě došlo, bylo policií půjčené od soukromé firmy. Podle Tuhého šlo totiž o testování vozidel, které zjišťuje kvalitu. Zároveň také nevyloučil, že by si policie mohla v budoucnu zapůjčit další vozy.

Fotogalerie
28 fotografií