Mezi obviněnými je podle ČT například bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michal Ratajský nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Rusňák je zeť náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tuto nominaci odmítl.

Mluvčí DRFG Jan Sedláček ČTK řekl, že Rusňák vypovídá na policii. Dodal, že o zatčení a obvinění informace nemá.

DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 dosáhl objem investic 1,5 miliardy Kč a objem aktiv překročil čtyři miliardy Kč.

Rusňák daroval ANO 1,5 milionu

David Rusňák je štědrým sponzorem hnutí ANO. V roce 2014 mu věnoval 1,5 milionu korun. Jeho manželka Petra Rusňáková – dcera Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové – je brněnskou radní pro cestovní ruch a marketing. Před komunálními volbami dala hnutí 200 tisíc. 

Alena Schillerová se k situaci okolo svého zetě zatím nevyjádřila. Redakci Blesk.cz nebere telefon. Už nicméně zaúřadoval končící ministr Andrej Babiš (ANO). Jihomoravské organizaci ANO nařídil vrátit Rusňákův dar a chce ho nechat vyloučit z hnutí.

Ratajský působil v ÚOOZ do srpna 2009. Nyní je podle ČT společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií.

V nedávném rozhovoru ve Studiu Blesk ale odmítla, že by se na ministerstvo financí k Andreji Babišovi dostala právě kvůli vazbám Rusňákových na hnutí ANO. 

Video
délka: 05:11
720p 480p 360p 240p

Alena Schillerová se s Babišem prý dřív neznala. Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Vše o krizi vládní koalice čtěte ZDE >>>

Fotogalerie
10 fotografií