„Prezident republiky Miloš Zeman se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Prezident republiky nemá proti tomuto návrhu námitky. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden,“ napsal na Facebooku mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Pilného za sebe navrhl Andrej Babiš po dvou kandidátech, se kterými u Bohuslava Sobotky narazil:

Video
délka: 02:26
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš navrhl jako svého nástupce poslance Pilného. Zuzana Štíchová, Jan Jedlička

Jmenování Pilného musí předcházet odvolání Andreje Babiše. To navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Zemanovi už 5. května.

„Důsledné trvání na ústavnosti se vyplatilo! Děkuji všem občanům, kteří v minulých dnech podpořili dodržování demokratických pravidel,“ uvedl na Twitteru Sobotka.

Babiš, jehož odvolání Sobotka zdůvodňuje podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií, už počítá se svým odchodem z úřadu. Ve středu Babiš avizoval, že při případné schůzce prezidenta vyzve, ať ho odvolá. Sám odejít odmítá, protože s důvody svého konce nesouhlasí. Z resortu je podle zprávy na profilu hnutí ANO už odstěhován.

„Jsem rád, že prezident republiky nemá námitky proti nominaci Ivana Pilného na post ministra financí a že ho v příštím týdnu přijme. Je to skvělá zpráva i proto, že vládní krize je tím u konce a dál už nebude otravovat lidi,“ reagoval na Zemanův postoj také Babiš.

Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Brabec by se měl místo Babiše stát místopředsedou vlády.

Premiér v minulých dnech Zemana vyzýval, aby konal podle ústavy bez zbytečného odkladu. Řešení vládní krize původně Zeman odkládal kvůli své cestě do Číny. Babiš naznačil, že v čele ministerstva by mohl skončit ke konci května, na což ve čtvrtek odkazoval i Hrad. „Časový rámec je tedy zřejmý,“ informoval ve čtvrtek Ovčáček.

Vše o krizi vládní koalice čtěte ZDE >>>

Fotogalerie
16 fotografií