„Politické dění posledních dní, zejména pak chaotické chování premiéra ČR Bohuslava Sobotky, poškozuje jméno naší republiky v zahraničí a způsobilo tzv. politickou krizi. (...) Žádáme okamžité odstoupení Bohuslava Sobotky z funkce premiéra s okamžitou platností a vyvolání předčasných voleb. Nemůžeme již nadále nečinně přihlížet tomu, jak nekompetentní osoba kvůli politickému boji ničí jméno této země,“ stojí v jedné z petic, která volá po odstoupení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Petentů je v tomto případě 149. Pod další peticí s týmž účelem jsou čtyři stovky podpisů. 

Tři a půl tisíce podpisů jsou pod peticí za odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. „Důvodů je tolik, že by už nezbylo místo na podpisy. Není třeba znovu opakovat nic víc než to, že pokud necháme Andreje Babiše a Miloše Zemana, aby na výklad Ústavy aplikovali princip ‚každý má právo na svůj názor‘, bude tento princip brzy platit s dovětkem ‚nesmí ho ale říkat nahlas, pokud nesouhlasí s názorem vůdce‘,“ píše se v petici, která vyzývá zákonodárce k odvolání vicepremiéra a prezidenta.

Jiná petice, pod kterou je podepsáno necelých 3800 lidí, vyzývá Babiše, aby doložil své tvrzení ohledně „zkorumpovanosti“ novinářů České televize. „V demokratické zemi je nepřípustné, aby politik z pozice své moci útočil na novináře bez důkazů a zastrašoval je tím. Politik je placen z veřejných peněz a má sloužit občanům. Média mají klást nepříjemné otázky beze strachu, že budou napadána. Pokud toto chování začneme tolerovat, můžeme postupně zjistit, že demokracie již není demokracií,“ tvrdí petenti.

Pět a půl tisíce petentů vyzývá prezidenta republiky, aby konal podle Ústavy a odvolal ministra Babiše, jak to žádá premiér Sobotka. Petici inicioval šéf Zelených Matěj Stropnický a podepsali se například Petr Pithart, Michael Kocáb, Táňa Fischerová, Aneta Langerová nebo Babišův bývalý náměstek Lukáš Wagenknecht.

Takto vypadaly v uplynulých dnech demonstrace proti Zemanovi a Babišovi:
Video
délka: 47:48

Celý záznam druhé demonstrace proti Babišovi a Zemanovi na Václaváku Martina Neckářová

Fotogalerie
33 fotografií