Zeman zmožený Čínou je zpět a bere si volno. Kdy odvolá Babiše a pustí Kajínka?

Autor: simao, ČTK - 
18. 5. 2017
08:10

Miloš Zeman je zpět v Česku. Speciál s delegací v čele s prezidentem dosedl v noci na čtvrtek na vojenské letiště v Praze-Kbelích. Na Zemana čeká dál rozetnutí vládní krize a také dořešení situace kolem Jiřího Kajínka, kterého se chystá omilostnit. Odvolání Andreje Babiše (ANO) bránil, ale sám šéf ANO už je teď pro a má svého nástupce. Prezident má za sebou náročný program, během kterého ho nejednou dostihla únava. Transportem na vozíku zdržel i světové státníky.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman má za sebou deset pracovních dnů „bez hodiny odpočinku kromě spánku“. Připustil, že zpočátku panovala u Zemana únava. „Ale to v celé delegaci. Já sám se cítím velmi unavený po této cestě po Číně,“ poznamenal.

Ovčáček: Bereme si dnes náhradní volno

Ovčáček vyloučil, že by měl Zeman zdravotní problém. „Program je náročný. Pan prezident ale takto ten program chtěl a také ho absolvoval celý,“ řekl. „A samozřejmě ten dlouhý let a časová změna přináší únavu,“ doplnil hradní mluvčí.

Blesk.cz přitom prozradil, jaký má Miloš Zeman nadcházející program. „Stejný jako já. Dnes náhradní volno po 10 odpracovaných dnech,“ uvedl Ovčáček a k prezidentovým dalším plánům dodal: „Zítra administrativa a v sobotu jednání expertního týmu v Lánech.“

Zemanova únava byla patrná i během toho, když se na rozdíl od jiných státníků (v čele s prezidenty Si Ťin-pchingem a Vladimirem Putinem) nechal dovézt golfovým vozíkem na společné family foto.

Dorazil s mírným zpožděním, na Zemana čekala mezera v první řadě a i hlavy Číny a Ruska se otáčely za příčinou toho, kde vzniklo prodlení. Že je na tom Zeman se samotnou chůzí někdy poněkud „na štíru“, za to může takzvaná polyfunkční neuropatie. A když se k tomu přidala i zmíněná únava...

Video Prezidenti Číny a Ruska čekali, až přijede Zeman. Kvůli bolesti nohou ho dopravili na vozíku. - CCTV, Blesk.cz
1080p 720p 480p 360p 240p

Family foto přitom vzniklo při příležitosti konference k novodobé Hedvábné stezce. Ta je však podle českého sinologa Martina Hály především snahou Číny uplatnit přebytečné výrobní a stavební kapacity.

Přítomnost českého prezidenta na konferenci k Hedvábné stezce v Pekingu podle experta Česku ekonomicky nijak zvlášť nepomůže, vnímá ji jako politické gesto.

„Pro Evropu by mohl mít projekt smysl, pokud by měly evropské firmy rovnou příležitost ucházet se o zakázky a pokud by budované projekty byly skutečně užitečné pro evropskou infrastrukturu – a ne pouze politicky motivované mega-projekty,“ říká Hála.

Jenže tenhle princip čínské „pomoci“ má i své kritiky. A budí nedůvěru u některých evropských zemí. V Pekingu se proti němu ohradilo například Německo.

Zemanova mise: Vysoký politický, nízký ekonomický efekt

Kritici také poukazují na to, že stezka je především snahou rozšířit celosvětový vliv Číny. „Základní mechanismus funguje tak, že Čína poskytuje zúčastněným zemím půjčky na infrastrukturální projekty, budované čínskými kontraktory. Peking v zásadě financuje zahraniční projekty pro své firmy formou půjček dalším zemím,“ dodal Hála.

Český prezident se přitom konference v Pekingu zúčastnil jako jediný z nejvyšších představitelů států EU. „Je to výraz politických priorit českého prezidenta, podobně jako jeho účast na vojenské přehlídce při oslavách konce druhé světové války v Pekingu v roce 2015, kde byl rovněž jedinou hlavou země EU,“ připomíná Hála.

Upozornil na to, že dřívější návštěva Si Ťin-pchinga v Praze měla naopak přinést kontrakty ve výši téměř 100 miliard korun. „Ve skutečnosti se pak realizovala zhruba dvě procenta. Podobný vysoký politický, ale nízký ekonomický efekt můžeme čekat i od současné návštěvy,“ míní expert.

„Existuje 22 projektů, které jsou v zásadě připraveny a 16 projektů, které budou připraveny v červenci tohoto roku na česko-čínském investičním fóru na Hradě,“ uvedl přitom v Číně Zeman. A podotkl, že on sám tam „pracoval jako kůň“, čímž narážel na slova někdejšího premiéra Petra Nečase o Janě Nagyové. Právě Nečas byl přitom se Zemanem v Číně také.

Video Miloš Zeman v Číně: Vzpomněl si na Nagyovou, pracuje jako kůň. - Blesk - Vera Renovica
720p 480p 360p 240p

Zeman jako Roosevelt?

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček však přiřkl návštěvě Číny ještě vyšší význam. „F. D. Roosevelt vyhrál II. světovou válku. Pan prezident teď bojuje za zájmy České republiky,“ vzkázal ještě Ovčáček na Twitteru a přiložil fotku někdejšího amerického prezidenta na vozíku. Reakce se objevily různé. Včetně té, že „Zemana v Číně taky museli leckam vozit na vozejku“.

Zeman je však nyní již zpět v Česku a čeká ho řešení vládní krize. V případě, že budou následovat průtahy ohledně odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), hrozí mu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kompetenční žalobou. 

Na prezidenta čekají Babiš i Kajínek

Návrh na Babišovo odvolání leží na Hradě od 5. května. „Podle mého názoru nic nebrání tomu, aby prezident neprodleně poté, co se vrátí z Číny, konal,“ uvedl premiér Sobotka. „Jde o to, jakým způsobem budeme dodržovat Ústavu. Ústava je základní zákon země, musí ho respektovat prezident, musí ho respektovat premiér. V okamžiku, kdy se ukáže, že prezident Ústavu nerespektuje, pak musím jako předseda vlády konat,“ varoval Zemana.

„Andrej Babiš již o setkání požádal, nyní se hledá termín. Vše je otázkou dnů,“ napsal po návratu z Číny Blesk.cz Zemanův mluvčí Ovčáček. Kromě Babiše, který by se s Zemanem rád sešel, však čeká na prezidenta i ostře sledovaný vězeň Jiří Kajínek, kterého nedávno navštívila ve věznici v Rýnovicích první dáma Ivana Zemanová.

Příslib milosti ho potěšil. „Nadšení,“ popisoval pocity Kajínek v dopise uvedeném v Deníku. Neměl prý možnost sledovat prezidentův pořad na TV Barrandov, kde Zeman o chystané milosti promluvil. „Dozvěděl jsem se to až ráno,“ uvedl Kajínek.

Kajínek: Nebudu mít problém zvyknout si na svobodu

Na to, že se za 23 let pobytu za mřížemi leccos změnilo, Kajínek uvedl: „Jsem technický typ. Rád se učím nové věci. Nebudu mít problém zvyknout si na svobodu.“

Zeman přitom milost pro Kajínka potvrdil na TV Barrandov. „Rozhodnutí o udělení milosti už je připraveno, hotovo, až se vrátím z Číny, tak ho podepíšu. V druhé polovině května dostane pan Kajínek milost, už jsem o tom informoval i ministra spravedlnosti,“ uvedl.

Zda Zemanova páteční „administrativa“, jak Ovčáček nyní označil prezidentův páteční program, zahrnovala podepsání připravené milosti pro Kajínka, případně přijetí návrhu na odvolání Andreje Babiše, na to mluvčí reagoval slovy: „Bez komentáře.“

Video Prezident Miloš Zeman pro Blesk: S Kajínkem se nesejdu, to bych byl populista! - Blesk/Vera Renovica
720p 480p 360p 240p

Vše o krizi vládní koalice čtěte ZDE >>>

 

Doporučujeme
Hanick ( 21. května 2017 15:24 )

odpady se vyhrnuly do ulic. Kromě Štěpánové, pomatené Fialové, zmetka Peszyńského, vnuček novinářů, hereček Fischerových a Halíků s kopytem se na hlouposti a ignoranci davu přiživili i někteří kandidáti na prezidenta. Zkrátka humus...

zdenekk- ( 19. května 2017 08:34 )

Čím to je,že jsem jen takové primitivní,prasečí autistické hovado.....?Jo už vím,jsem zdenekk,ignotus,rego,informatik,socan68,partizanka_michell,atd...Všichni mame jednu postiženou matku čubbku,to je tím

dzery ( 18. května 2017 20:24 )

To říkám dávno.

ignotus- ( 18. května 2017 20:20 )

Čím to,že jsem takové primitivní hovado.........???????Jo aha už vim,jsem autista zdenekk

rego- ( 18. května 2017 20:08 )

Čím to,že jsem takové primitivní hovado.........???????Jo už vim,jsem zdenekk ...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa