Už mohlo být skoro po krizi. Bohuslav Sobotka ale odmítl návrh Andreje Babiše, aby ho nahradila v čele ministerstva financí jeho dosavadní náměstkyně pro cla a daně Alena Schillerová.

Schillerová: Sobotka hodil mou práci do koše

„Odmítnutí jsem čekala,“ řekla Schillerová k postoji premiéra. Šokovaly ji prý ale důvody, které premiér uvedl ve svém prohlášení, prý se vůbec nezakládají na pravdě. „Cítím se po 27 letech ve státní službě velmi poškozena – jako by hodil 27 let mé práce do koše, tak nějak se cítím,“ dodala náměstkyně.

Alena Schillerová odmítá, že by ona nebo Andrej Babiš nějak ovlivňovali šetření finanční správy kvůli dluhopisům. Kontrolou teď prý procházejí všechny subjekty, které korunové dluhopisy nakoupily. Tedy i Agrofert. 

Alena Schillerová odmítnutí od premiéra čekala:

Video
délka: 13:54
720p 480p 360p 240p

Alena Schillerová odmítnutí od premiéra čekala. Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Seznámení s Babišem

Před nástupem na ministerstvo Schillerová pracovala na různých pozicích daňových úřadů. Na ministerstvo se přihlásila do výběrového řízení. „S Andrejem Babišem jsme se neznali. Nikdy mi nevysvětlil, proč si vybral mě. Začali jsme se poznávat, až když jsme spolu začali pracovat,“ tvrdila v rozhovoru pro Blesk.cz Schillerová.

Schillerová zároveň také odmítla, že by ji k Babišovi přivedla dcera, která je v Brně za ANO radní, anebo její zeť, který věnoval hnutí v Brně 1,5 milionu korun. Žádný vliv v ANO prý ale nemá.

Alena Schillerová se s Babišem prý dřív neznala:

Video
délka: 05:11
720p 480p 360p 240p

Alena Schillerová se s Babišem prý dřív neznala. Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Babiš nemá odborníky 

Jestli přijme nominaci na ministryni, se prý Schillerová rozhodovala asi týden. Ještě před tím si prý nechala vysvětlit důvody od Andreje Babiše. „Měla jsem ale jednu zásadní podmínku – že se budu chovat apoliticky úřednicky a zajistím chod ministerstva,“ řekla Schillerová, která prý kývla jen proto, že chtěla pomoct resortu a lidem, které zná.

„Já jsem věděla, že jdu do jámy lvové, že se vystavuji veřejnému striptýzu v přímém přenosu, ale přesto jsem si řekla, že se o to pokusím a že pomůžu resortu, který se stal mým životním osudem,“ tvrdí náměstkyně. Schillerová také připouští, že Babišovi chybí odborníci, které by na ministerstva dosadil. „To je evidentní, jinak by neoslovoval mě a já bych měla o problém méně,“ přiznala Schillerová, která zároveň odmítla, že by za ANO kandidovala ve volbách.

Podle premiéra by ale byla Schillerová jen prodlouženou rukou Andreje Babiše, který by řídil ministerstvo zvenku. To ale náměstkyně kategoricky odmítá. „Andrej Babiš nemá jak ovlivňovat. V zásadních věcech jsou karty rozdány,“ dodala náměstkyně a zároveň ale přiznala, že jí Babiš minimálně jednou denně volá, píše v průběhu dne SMS zprávy anebo e-maily.

Podle Schillerové by navíc Babiš neměl na zasahování do chodu ministerstva čas, protože chce jezdit po republice kvůli předvolební kampani:

Video
délka: 34:03

Studio Blesk s Alenou Schillerovou Jakub Veinlich, Lukáš Červený

 

Fotogalerie
14 fotografií