Premiér Sobotka podle očekávání odmítl jako novou ministryni financí Alenu Schillerovou. Má pro to prý tři hlavní důvody - spojení s finanční správou, s tím související vztah s Andrejem Babišem a represivní přístup ke správě a výběru daní.

Sobotka také vyzval hnutí ANO k urychlenému předložení nového jména. Průběh jednání glosoval na Twitteru místopředseda KDU-ČSL Jurečka:

Podívejte se, jak Sobotka Schillerovou „smetl“:

Video
délka: 05:49

Premiér Sobotka (ČSSD) odmítl náhradnici za Babiše. Schillerová je podle něj příliš úzce spjatá s Babišem a laxně postupovala při prošetřování údajných daňových úniků šéfa ANO Blesk / Zuzana Štíchová

V úvahu na místo po Andreji Babišovi navíc nepřichází ani ministr životního prostředí Richard Brabec. Toho Sobotka do čela úřadu nechce, protože byl v minulosti ředitelem Lovochemie, Babišovy chemičky. Brabce ale Sobotka odsouhlasil na post nového vicepremiéra.

Odmítnutí chápe opozice. Šéf ODS Petr Fiala ale upozorňuje, že „vládní agónie bude pokračovat“.

Babiš zuří, Schillerová nechápe

„Nechápu, proč odmítá našeho kandidáta, když koalice platí,“ reagoval na Sobotkovo rozhodnutí šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš. Podle jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se zástupci hnutí snažili hodinu přesvědčit premiéra, aby Schillerovou akceptoval, ten prý ale dokola opakovat své tři výtky.

„Paní náměstkyně je nejlepší kandidát. Je absolutně nezávislá, protože je pod státní službou. Ta obvinění ze strany ČSSD jsou skandální. Není pravda, že mám na paní náměstkyni nějakou vazbu. Známe se asi rok a půl,“ dodal Babiš s tím, že má pocit, že premiér nechce krizi vyřešit.

Podívejte se na komentář Andreje Babiše:

Video
délka: 02:02
720p 480p 360p 240p

Vicepremiér Babiš (ANO) o odmítnutí Aleny Schillerové coby jeho nástupkyně Blesk / Zuzana Štíchová

„Jsem docela v šoku, když jsem si přečetla dnešní vyjádření pana premiéra. On se mnou vůbec nemluvil, nedal mi šanci, abych se k čemukoliv vyjádřila,“ nechápala po jednání Schillerová, která vede na ministerstvu sekci daní a cel.

Jsem úplně obyčejná ženská, všechno jsem si vždycky odpracovala. V mém životě není nic, za co bych se měla stydět. Nemám politické ambice, přijala jsem nominací hnutí ANO proto, že mi bylo jasné, že v mé osobě bude okamžitě možné naskočit do všech úkolů, které je nutné udělat,“ dodala Schillerová a připomněla, že do května je třeba předložit první variantu státního rozpočtu.

A tady je i komentář Aleny Schillerové:

Video
délka: 05:22

Alena Schillerová se nestane ministryní financí, premiér Sobotka ji odmítl Blesk / Zuzana Štíchová

ČSSD se výtkami dopředu netajila

„Bylo by to pokračování stejného systému, pouze jinými prostředky,“ shrnul výtky vůči současné náměstkyni na ministerstvu financí před jednáním Miloslav Ludvík (ČSSD), ministr zdravotnictví. Dodal, že má pocit, že je pro stranu Schillerová nepřijatelná. Ludvík ale chápe, že je třeba vše posuzovat vzhledem ke koaliční smlouvě.

„Bude to muset probrat koaliční rada. Nějakým způsobem funguje koaliční smlouva, nějakým ale také představy pana premiéra,“ doplnil předseda pražské ČSSD.

Video
délka: 00:28
720p 480p 360p 240p

Předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík o možné nástupkyni Andreje Babiše Aleně Schillerové: Není přijatelná. Blesk / Zuzana Štíchová

To lidovci podle slov ministra kultury Daniela Hermana se Schillerovou problém neměli. Byť to místopředseda strany Marian Jurečka (KDU-ČSL) oficiálně říct nechtěl.

Podívejte se na výhrady ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka:
Video
délka: 03:29
1080p 720p 480p 360p 240p

Lubomír Zaorálek nechce Alenu Schillerovou za ministryni financí. Blesk TV

Fotogalerie
18 fotografií