Na dotaz, jak premiér přijal jeho návrh a zda se domluvili na Schillerové, Babiš v SMS zprávě pouze odpověděl: „Budeme pokračovat příští týden.“ První příležitost budou mít v pondělí ráno na pravidelném předsednictvu vlády před jednáním kabinetu.

„Jednali jsme dnes večer o personálním řešení na ministerstvu financí po odchodu současného ministra. Jednání budou pokračovat příští týden,“ potvrdil později v SMS zprávě i premiér.

Návrh na případnou Babišovu nástupkyni Schillerovou a povýšení Brabce do funkce vicepremiéra odeslalo ANO premiérovi ve čtvrtek. Sobotka v pátek řekl, že chce s Babišem o návrhu diskutovat, komentovat ho zatím nechtěl. Někteří sociální demokraté mají ale k nominaci výhrady, kritizuje ji i pravicová opozice. Lidovci právo hnutí ANO navrhnout nového ministra financí respektují.

Přestáváte se orientovat ve vleklé vládní krizi? Podívejte se na stručný manuál Blesku:

Video
délka: 03:24

Vládní krize přehledně: Takhle graduje válka Sobotky, Babiše a Zemana. Klára Brunclíková, David Vaníček, Jan Jedlička

Sobotka v pátek řekl, že se chce se Schillerovou sejít. Příští týden by se měla vládní krizí znovu zabývat koaliční rada.

Sobotka opakovaně uvádí jako důvody pro odvolání Babiše podezření, že se ministr v minulosti vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která vlastnil. Babiš se proti obviněním ostře ohradil a v pátek znovu odmítl, že rezignuje na funkci ministra financí, připouští ale, že bude odvolán.

Čtěte více: Vše o vládní krizi