„Je to legitimní právo opozice takovouto schůzi vyvolat a pokud se shromáždí dostatečný počet podpisů, tak proběhne,“ komentoval pro Blesk.cz šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák záměr komunistů vyvolat schůzi, kde by se hlasovalo o nedůvěře vládě. 

Kalousek varuje před Zemanem

Dostatečný počet podpisů je 50. Samotný poslanecký klub KSČM má však 33 členů. „Jestli si to zorganizují, možná si to zorganizují, tak si to zorganizují. Možná o tom bude koaliční rada, jestli sama koalice nebo premiér či vláda požádá o důvěru, to může nastat. Ale já nejsem členem vlády, se mnou to nikdo neprobíral,“ uvádí předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

„Já jsem velmi kritizoval rozhodnutí pana premiéra, že podá demisi, protože v ten okamžik by se tím hlavním hráčem stal pan prezident Zeman. On nám v přímém přenosu ukazuje, co by se dělo. Dlouhodobě TOP 09 říká, že nechá vládu dovládnout a nevysloví jí nedůvěru,“ řekl Blesk.cz Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kalousek upozorňuje, že nejde o podporu vládě. Dovládnout Sobotkův kabinet chce ale nechat „právě proto, aby pan prezident Zeman nezačal rozehrávat své mocenské hry“. „Vyslovení nedůvěry vládě by k tomu vedlo a proto nic takového nemůžeme podpořit,“ dodává šéf TOP 09.

VIDEO: Miroslav Kalousek varoval před tandemem Zeman - Babiš:

Video
délka: 01:04
1080p 720p 480p 360p 240p

Miroslav Kalousek o tandemu Zeman - Babiš Jan Jedlička

Filip: Vládní strany nemají důvěru samy v sebe

Může se vůbec komunistům něco takového povést vyvolat? Mají 33 členů v poslaneckém klubu, potřebují sehnat 50 podpisů. „Nemyslím si,“ míní Kalousek o tom, zda by komunisty mohl někdo ve Sněmovně podpořit.

O tom, proč se KSČM pokouší o svolání takové schůze, mluvil pro Blesk.cz šéf komunistů Vojtěch Filip. „Jsme svědky v každém vystoupení vládních stran, že ony samy v sebe důvěru nemají. V tom případě nevíme, co by dobrého mohly pro občany vůbec udělat,“ říká Filip.

VIDEO: Podívejte se na argumenty šéfa KSČM Filipa

Video
délka: 01:25
720p 480p 360p 240p

Šéf KSČM Filip o tom, jak se hájil Babiš a proč chtějí komunisté vyvolat schůzi k vyslovení nedůvěry vládě. 

Další možností nadále zůstávají předčasné volby, ovšem čas do těch řádně vypsaných (20. a 21. října) se krátí. 

„Jestli budou předčasné volby, a nebo ne, o tom se také jedná, ale já se domnívám, že kdybychom byli od řádného termínu dále, než jsme dnes, tak ty předčasné volby téměř jistě proběhnou. V současné situaci si myslím, že to není příliš praktické,“ říká sociální demokrat Sklenák. 

VIDEO: Sobotkův muž Sklenák o útocích Andreje Babiše i Zemanově liberecké schválnosti

Video
délka: 02:34
720p 480p 360p 240p

Sobotkův muž: Zemanova schválnost, Babiš útočením odvádí pozornost, říká Sklenák (ČSSD). Blesk - Jaroslav Šimáček

Chvojka (ČSSD): Předčasné volby bych podpořil

Opak si myslí ODS, její předseda Petr Fiala prosazuje volby na začátek září, aby se zkrátila doba, kdy bude pokračovat současné „absurdní divadlo“, během kterého se válčí ve vládní koalici.

Možnost předčasných voleb by přitom podpořili i jednotlivci z ČSSD. Dokládá to vyjádření ministra pro lidská práva Jana Chvojky. „Sám za sebe bych byl pro brzké rozpuštění Sněmovny a co nejrychlejší předčasné volby – ideálně do konce června. Na to ovšem musí být politická dohoda většiny politických klubů. K takové dohodě ale nejspíš nedojde,“ řekl ministr pro Právo.

Krizový plán: Dovládne koalice bez ANO?

Objevila se i další možnost. A sice to, že by ČSSD a KDU-ČSL dovládly společně v případě vypovězení koaliční smlouvy bez ANO – v menšinovém kabinetu.

Jde o jakýsi „krizový plán“. „Nejlepší by bylo, aby se uvolnily resorty ministerstva financí a spravedlnosti, aby tam nesedělo ANO. Aby bylo jasné, že tam není nikdo, kdo může ovlivňovat vyšetřování finanční správy a úniků informací od policie,“ řekl Právu zdroj blízký vedení KDU-ČSL.

„Včera jsem byl na koaliční radě, kde všichni tři partneři říkali, že nikdo nechce z vlády, nikdo nevypovídá koaliční smlouvu. Není to na stole,“ zareagoval pro Blesk.cz šéf lidoveckých poslanců Mihola.

VIDEO: Andrej Babiš rezignovat odmítá. Ani kdyby ho zabili, nerezignuje, říkal poslancům

Video
délka: 00:42

Babišův křik ve Sněmovně: Neodstoupím, ani kdybyste mě zabili. Jan Jedlička

Vše o vládní krizi čtěte ZDE

Fotogalerie
20 fotografií