Uvádí, že nepatřil mezi Zemanovy voliče, ale že jeho volbu přijal a věřil mu slib, že bude zachovávat ústavu. „Zklamal jste mě. Stejně jako mnoho z těch, kteří Vám v prezidentských volbách svůj hlas dali,“ uvedl Horáček.

Horáček to vzal od klenotů po Sněmovnu

V dopise vypočítává přehmaty, kterých se podle něj Zeman na Pražském hradě dopustil. Připomíná jmenování vlády, která nezískala důvěru Sněmovny, chování u korunovačních klenotů nebo to, že prohlásil, že se do Číny jezdí učit stabilizovat společnost. Zemana zkritizoval i za to, že se v pondělí nezúčastnil piety k Dnu vítězství na pražském Vítkově a za postup v současné vládní krizi.

Video
délka: 00:35

Moment potupy: Sobotka mluvil, Zeman odešel v půlce věty. Jan Jedlička

Ano, prohlásil jste ,My zemani znásilňujeme‘. Ale že se to mělo týkat ústavy? Vždyť nyní jste ústavě nadřadil i koaliční smlouvu mezi vládními stranami,“ poznamenal Horáček s tím, že žádná smlouva nemá vliv na ústavní povinnost prezidenta odvolat ministra na základě návrhu premiéra. „Vy jste se přesto rozhodl upřednostnit zájem svého znovuzvolení nad zájmy občanů dosud právního státu. Je zjevné, že k jeho uskutečnění se ucházíte o vliv finančně a mediálně bezprecedentně silného ministra financí,“ napsal Horáček.

Video
délka: 01:31

Sobotka o trapné chvíli na Hradě: Hodně jsem se ovládal, chtělo to pevné nervy. Blesk TV

„Občanské Česko se probouzí“

Horáček zdůraznil, že chce být alternativou všemu, co Zeman představuje. „Tím spíš nemohu nečinně přihlížet teď, kdy prostřednictvím mocenského paktu dvou lidí z nejužší mocenské elity chcete u nás nastolit ,demokracii‘ carské povahy,“ podotkl.

Video
délka: 01:11
1080p 720p 480p 360p 240p

Bohuslav Sobotka: Mocenský pakt mezi Zemanem a Babišem Blesk TV

V závěru dopisu Horáček dodal, že se „občanské Česko“ začíná probouzet. „A já chci Vám, který odmítáte veřejně debatovat, tímto otevřeným dopisem říci: udělám všechno pro to, abych k tomuto probuzení přispěl,“ zakončil kandidát na prezidenta.

Za poslední postup Zemana zkritizoval i další prezidentský uchazeč Jiří Drahoš. „Koaliční smlouva je politický dokument, nemá váhu zákona. Je na pováženou, že zákon opět zpochybňuje právě hlava státu,“ uvedl v pondělí na Twitteru v reakci na prohlášení Pražského hradu, podle kterého by k právoplatnému odvolání Babiše bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy.

VŠE O VLÁDNÍ KRIZI ČTĚTE ZDE

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
15 fotografií