„Chceme jasné garance, že člověka, kterého případně navrhneme, bude premiér respektovat,“ řekl Babiš Právu. Sobotka už dříve prohlásil, že ministerstvo financí zůstane i po odchodu Babiše hnutí ANO, Babišův nástupce však podle něj musí být jednak odborníkem, jednak nesmí být spjat s Agrofertem.

Andrej Babiš promluvil ve Studiu Blesk o odposleších:
Video
délka: 03:50
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš: Nahrávají mě jako v 50. letech. A koho zneužívá Slonková? Blesk Zprávy

Dosud se jako o možné nové ministryni hovořilo o stávající náměstkyni Aleně Schillerové, která měla na starosti elektronickou evidenci tržeb. Babiš se zdráhal v rozhovoru její jméno potvrdit, dokud nebude mít záruku, že Sobotka bude jím navrženého nástupce respektovat. „Nevěřím mu už ani pozdrav. Vždyť veřejně řekl, že podá demisi, a jak to dopadlo. Celý jeho politický život provázejí podvody,“ reagoval na námitku, že premiér již sdělil své podmínky.

Prezident Zeman „srovnal“ premiéra Sobotku hůlkou:
Video
délka: 04:03
1080p 720p 480p 360p 240p

Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi... Jan Jedlička

Babiš dál řekl, že dobrovolně z pozice ministra neodejde, neboť pro to prý nevidí důvod. Odstoupit by měl podle něj naopak Sobotka kvůli současné dotační kauze, v které figuruje ministerstvo školství vedené ČSSD nebo pražský zastupitel Karel Březina, blízký premiérovi.

Premiér Sobotka promluvil o odvolání ministra Babiše:
Video
délka: 02:42
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka o odvolání Andreje Babiše a konfliktu s Hradem Blesk TV

K odvolání šéfa ANO se nemá ani prezident Miloš Zeman. Ve svém pondělním prohlášení konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Sobotka totiž navrhl Babiše odvolat konkrétně k úternímu datu. Prezident také ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka řekl, že je návrh na odvolání Babiše v rozporu s vládní koaliční smlouvou, která říká, že k odvolání člena vlády je nutný souhlas předsedy strany, z které pochází. Tedy v případě ministra Andreje Babiše jde o téhož Andreje Babiše coby šéfa hnutí ANO. Babiš tvrdí, že chce od Sobotky vědět, zda koaliční smlouva stále platí.

Podle Babiše jsou kontroverzní nahrávky dílem provokatérů:
Video
délka: 00:50
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš o další nahrávce Jakub Veinlich, Petr Soukup

Mezitím se na veřejnosti objevila další nahrávka, na které se baví Babiš s tehdejším redaktorem MF Dnes, spadající do mediálního domu Mafra vlastněného Agrofertem. Z nahrávky plyne, že měl vicepremiér radit novináři, aby načasoval článek, který podle redaktora poškodí ODS a ČSSD, na období před sjezdem ČSSD a před volbami. Babiš tvrdí, že jde o cílenou provokaci a nahrávky jsou podle něj sestříhané.

Vše o vládní krizi čtěte ZDE

Fotogalerie
24 fotografií