„Sobotkovi nevěřím ani pozdrav.“ Babiš chce garanci pro nástupce na finance

Autor: ČTK,val - 
9. 5. 2017
08:44

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) žádá po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi jasné garance, že bude respektovat případný návrh hnutí ANO na nového ministra financí. Chce také od Sobotky slyšet, zda koaliční smlouva stále platí. Babiš to řekl Právu. Zopakoval, že pro jeho odvolání z funkce neexistuje důvod.

„Chceme jasné garance, že člověka, kterého případně navrhneme, bude premiér respektovat,“ řekl Babiš Právu. Sobotka už dříve prohlásil, že ministerstvo financí zůstane i po odchodu Babiše hnutí ANO, Babišův nástupce však podle něj musí být jednak odborníkem, jednak nesmí být spjat s Agrofertem.

Andrej Babiš promluvil ve Studiu Blesk o odposleších:
Video Babiš: Nahrávají mě jako v 50. letech. A koho zneužívá Slonková? - Blesk Zprávy
1080p 720p 480p 360p 240p

Dosud se jako o možné nové ministryni hovořilo o stávající náměstkyni Aleně Schillerové, která měla na starosti elektronickou evidenci tržeb. Babiš se zdráhal v rozhovoru její jméno potvrdit, dokud nebude mít záruku, že Sobotka bude jím navrženého nástupce respektovat. „Nevěřím mu už ani pozdrav. Vždyť veřejně řekl, že podá demisi, a jak to dopadlo. Celý jeho politický život provázejí podvody,“ reagoval na námitku, že premiér již sdělil své podmínky.

Prezident Zeman „srovnal“ premiéra Sobotku hůlkou:
Video Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi... - Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš dál řekl, že dobrovolně z pozice ministra neodejde, neboť pro to prý nevidí důvod. Odstoupit by měl podle něj naopak Sobotka kvůli současné dotační kauze, v které figuruje ministerstvo školství vedené ČSSD nebo pražský zastupitel Karel Březina, blízký premiérovi.

Premiér Sobotka promluvil o odvolání ministra Babiše:
Video Sobotka o odvolání Andreje Babiše a konfliktu s Hradem - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

K odvolání šéfa ANO se nemá ani prezident Miloš Zeman. Ve svém pondělním prohlášení konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Sobotka totiž navrhl Babiše odvolat konkrétně k úternímu datu. Prezident také ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka řekl, že je návrh na odvolání Babiše v rozporu s vládní koaliční smlouvou, která říká, že k odvolání člena vlády je nutný souhlas předsedy strany, z které pochází. Tedy v případě ministra Andreje Babiše jde o téhož Andreje Babiše coby šéfa hnutí ANO. Babiš tvrdí, že chce od Sobotky vědět, zda koaliční smlouva stále platí.

Podle Babiše jsou kontroverzní nahrávky dílem provokatérů:
Video Babiš o další nahrávce - Jakub Veinlich, Petr Soukup
1080p 720p 480p 360p 240p

Mezitím se na veřejnosti objevila další nahrávka, na které se baví Babiš s tehdejším redaktorem MF Dnes, spadající do mediálního domu Mafra vlastněného Agrofertem. Z nahrávky plyne, že měl vicepremiér radit novináři, aby načasoval článek, který podle redaktora poškodí ODS a ČSSD, na období před sjezdem ČSSD a před volbami. Babiš tvrdí, že jde o cílenou provokaci a nahrávky jsou podle něj sestříhané.

Vše o vládní krizi čtěte ZDE

Doporučujeme
kalina107 ( 9. května 2017 15:52 )

Zeman nemůže Babiše odvolat . A je to v zájmu státu a nás všech . I těch hlupáků co plivají na prezidenta a Babiše . Okamžikem odvolání by zmizely stovky miliard v kapsách ČSSD zlodějů i jejich kumpánů .

marais ( 9. května 2017 15:28 )

Za to pan AB prý zdraví ministry..jako s.ině, kr.ava či hajzl..

hejhej ( 9. května 2017 13:11 )

Máme nejhloupějšího premiéra v historii ČR. Slizský, podrazácký, nerozhodný - k ničemu, jenom umí překotně žvanit, většinou o ničem.

FrndaKrnda ( 9. května 2017 11:57 )

 Za copak cigáňata, celebrity z Milovic, utratili v obchodě s elektronikou 18 tisíc?? O jaký neodkladný výdaj se jednalo😂?? Že by nová TV, lepší notebook nebo ňáký fajnový telefon😂?? Kurňa, ti mají ale těžký život😂 ať jim dá ze svého morgoška Samková nebo sluníčkový Šporcl👎 houno dávky, na.srat jim

petrmetr ( 9. května 2017 11:21 )

ja neverim tobe weksl.---áku bejvalej a ovarovici pr i mi tivovi alkaci fujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud