Premiér Bohuslav Sobotka má za sebou nejkrušnější týden ve své funkci. Nejdříve překvapil všechny – včetně sociálních demokratů – svým rozhodnutím podat demisi. Tu nakonec ale nepodal a navrhnul odvolání Andreje Babiše z postu vicepremiéra a ministra financí. Prezident už ale avizoval, že to tak jednoduché mít premiér asi nebude. V pátek proto Sobotka řekl v rozhovoru pro Blesk.cz v pořadu Ptám se, pane premiére, že mezi  Milošem Zemanem a Andrejem Babišem funguje jakýsi mocenský pakt.

Sobotka promluvil o zjevné splupráci mezi Zemanem a Babišem:

Video
délka: 01:11
1080p 720p 480p 360p 240p

Bohuslav Sobotka: Mocenský pakt mezi Zemanem a Babišem Blesk TV

„Nemůžeme se tvářit, že to nevidíme. Asi je potřeba to říct. Je tady mocenský pakt mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Oni se vzájemně tolerují, nekomentují svoje excesy, čas od času se podpoří,“ zopakoval Sobotka svá slova pro sobotní Právo.

Oba se podle Sobotky sblížili především kvůli svým ambicím. Zeman doufá, že ho ANO podpoří v prezidentské volbě, a Babiš, že ho prezident pověří sestavením vlády, ať dopadnou volby jakkoli. „To může být jádro mocenské dohody, která se tento týden silně ukázala,“ myslí si Sobotka.

Babiš: Sobotka uzavřel pakt se mnou

Vicepremiér Andrej Babiš v reakci na slova Sobotky poslal redakci Blesk.cz své vyjádření. Upozorňuje v něm premiéra, že pakt uzavřel v roce 2013 především s ním. A ten pakt teď Sobotka podle Babiše porušuje.

„Ten pakt se jmenuje koaliční smlouva, kterou on a jeho ministři kontinuálně porušují tak, že už je z ní neplatný car papíru,“ naráží Babiš na to, že Sobotka navrhl jeho odvolání, aniž by měl jeho souhlas - jako předsedy jedné z koaličních stran.  

„Jde totálně za hranu všech pravidel a zákonů,“ pokračuje Babiš v protiútoku. Tím dle svého vyjádření ukazuje například na to, že ČSSD nezaplatila stále peníze bývalému advokátovi Zdeňku Altenrovi, který už zemřel. 

Babiše navíc podpořil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který na svém twitteru tvrdí, že Sobotka uzavřel pakt s Miroslavem Kalouskem.

„Dnes chce pan Kalousek podpořit vládu pana Sobotky, kde nebudu já. Tak o jakém paktu tady pan premiér mluví?“ uzavřel Babiš svou reakci. 

Podle šéfa ODS Petra Fialy předvádí premiér absurdní divadlo, Babiše měl vyhodit z vlády dávno: 

Video
délka: 13:39

Fiala z ODS: Sobotka předvádí absurdní divadlo. Pomůže rychlý konec a předčasné volby. Jaroslav Šimáček, Petr Soukup

ANO ve vládě může zůstat

Sobotka nicméně stále věří, že udrží ve vládě stávající koalici. A to i hnutí ANO bez Babiše.

„Andrej Babiš může věc vyřešit kdykoliv tím, že rezignuje. Jsem v takovém případě připraven na pozici ministra financí dát nominanta hnutí ANO,“ říká premiér s podmínkou, že by za Babiše měl především ale nastoupit člověk odborně schopný a nesmí být spojen s obchody Agrofertu. „Abychom se nedostali z deště pod okap,“ vidí východisko Sobotka a dodal, že by ani hnutí ANO nemělo poškozovat vládu.

Andrej Babiš se v rozhovoru pro Blesk.cz vyjádřil porpvé i k nahrávkám, na kterých se baví o přípravě článků s novinářem MF Dnes. 

Video
délka: 01:41

Exkluzivně: Babiš podá trestní oznámení kvůli nahrávkám a odposlechům Vera Renovica, Jan Jedlička

„Andrej Babiš mě kritizoval, že chci poškodit dobře fungující vládu, tak pokud ANO nechce poškodit dobře fungující koaliční vládu, tak by z koalice odcházet nemělo,“ popisuje návrh na řešení vládní krize Sobotka.

Předčasné volby, o kterých mluví opozice, nejsou pro politiky ani voliče podle Sobotky výhodné. „Nevýhoda předčasných voleb by byla, že by byly pravděpodobně uprostřed letních prázdnin, kdy si lidé spíš chtějí od politiky odpočinout,“ upozornil premiér a připomněl, že právě i jeho podpis je pod termínem řádných voleb, které mají být 20. a 21. října.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka neví, zda ještě platí koaliční smlouva: 

Video
délka: 14:49

Jurečka pro Blesk: Zpochybnil platnost klíčového dokumentu vlády. Blesk TV

Podle Sobotky by už Andrej Babiš neměl být v politice. A těžko si prý dovede představit, že by s ním seděl v příští vládě. „Dokud se nevyšetří problémy, které má. Než bude jasno, měl by z politiky odejít a neměl by být v žádné vládě,“ dodal pro Právo premiér.

Vládní krize přehledně

Podívejte se na zásadní momenty:

Video
délka: 03:24

Vládní krize přehledně: Takhle graduje válka Sobotky, Babiše a Zemana. Klára Brunclíková, David Vaníček, Jan Jedlička

 

Fraška na Hradě

Sobotka se také vrátil ke schůzce na Pražském hradě. Prezident ji pojal jako ceremoniál, při kterém premiér podá demisi. Sobotka prý takový průběh vůbec nečekal. Když podle svých slov žádal Zemana o schůzku, neříkal, co tam bude nebo nebude dělat. Minimálně od čtvrtečního rána prý na Hradě ale věděli, že demisi podávat nebude.

„Já se udržel a řekl jsem svoje. Nejvíce jsem se obával, aby mi nevypnuli mikrofony. To se naštěstí nestalo, takže jsem mohl říct svůj názor k celé té frašce, co se na Pražském hradě odehrála. Nicméně jsem to nečekal,“ říká premiér ke vzniklé situaci, kdy prezident uprostřed jeho hovoru odešel ze sálu. „Bylo mi z toho hodně smutno. Silně to devalvuje Pražský hrad, ústavní funkci prezidenta i pověst naší země.“

Připomeňte si situaci na Pražském hradě, kdy premiér mluvil, ale prezident mu ukázal záda: 

Video
délka: 04:03
1080p 720p 480p 360p 240p

Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi... Jan Jedlička

Rozpolcená ČSSD

Zápas podle svých slov vedl Sobotka v tomto týdnu i ve vlastní straně. Podle informací Blesk.cz bylo například dost vyostřené jednání grémia ČSSD ve středu ráno na úřadu vlády. Podle Sobotky tu byla dokonce snaha sociální demokracii rozdělit. To může vést i k tomu, že Miloš Zeman ztratí mezi členy ČSSD podporu v prezidentské volbě. A kdyby se teď dělal ve straně průzkum, současný prezident by prý nedopadl dobře.

„Miloš Zeman by coby kandidát neskončil ani na prvním, ani na druhém a možná ani třetím místě. Bylo by to ještě horší. Nechci ale reagovat emotivně, pořád jsou ve mně silné emoce ze čtvrtka. Když se vám něco takového stane, tak se to ve vás bouří. Chci si nechat klid, abych to mohl promyslet, koho strana nakonec ve volbě podpoří,“ dodal šéf ČSSD s tím, že sociální demokraté rozhodnou ve vnitrostranickém hlasování, a to po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

VŠE O VLÁDNÍ KRIZI ČTĚTE ZDE

 

Fotogalerie
28 fotografií