„Vyčkáváme, zda se potvrdí nejnovější názor pana premiéra. Pan premiér je vysoce nedůvěryhodnou osobou, která mění názory takřka každou hodinu. My si raději počkáme, zda se názor nezmění a třeba zítra nebude nějaká mimořádná tisková konference, kdy pan premiér oznámí, že pro změnu zase podává demisi, nebo jiný postup. Je tedy potřeba vědět, jestli je tento postup setrvalý. Nemusíme spěchat,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Video
délka: 04:03
1080p 720p 480p 360p 240p

Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi... Jan Jedlička

Hlava státu se prý kvůli tomu ještě jednou sejde s Andrejem Babišem. Zřejmě to prý však nebude v řádu hodin, jako spíš v řádu dní.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek použil při kritice Sobotky ještě těsnější časovou relaci než Ovčáček. „Člověk, který mění názor každých deset minut, si myslím, že by neměl být premiérem naší země,“ prohlásil. Premiér prý odvoláním Babiše poruší koaliční smlouvu, sám by podle něj neměl stát v čele vlády.

Kalousek i Bělobrádek premiéra podpořili

Naproti tomu druhý koaliční partner, lidovci, se za Sobotku ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka postavili. „Krok Bohuslava Sobotky chápu. Premiér udělal jedinou věc, která byla za dané situace možná, aby nedošlo k destabilizaci kabinetu jako celku,“ uvedl pro Blesk.cz.

Video
délka: 02:42
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka o odvolání Andreje Babiše a konfliktu s Hradem Blesk TV

„Nebylo jasné, zda prezident přijme dle ústavních zvyklostí demisi celé vlády, a zároveň Miloš Zeman dával jasně najevo, že trvá na účasti Andreje Babiše ve vládě bez premiéra Sobotky. K tomu je třeba připočítat velmi nešťastné vystupování Andreje Babiše ohledně jeho ovlivňování novinářů, kdy nebyl schopen vyvrátit, že lidem lhal,“ dodal Bělobrádek.

Předsedy ČSSD se zastal i jeho protějšek z opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Oceňuji, že premiér pochopil, že podání demise bylo tragickou chybou. Ve své snaze odvolat skandály zatíženého ministra financí může počítat s podporou TOP 09,“ řekl.

Fiala: Je to divadlo

Šéf Občanských demokratů Petr Fiala označil vzniklou situaci za divadlo a žádá předčasné volby. „Oznámím demisi, nepodám demisi, stáhnu demisi... Premiér není hlavním viníkem, ale agónii dál prodlužuje. Toto není možné, to je absolutní dno české politiky, jediným řešením jsou předčasné volby,“ napsal Fiala.

Video
délka: 03:50
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš: Nahrávají mě jako v 50. letech. A koho zneužívá Slonková? Blesk Zprávy

Předčasné volby si přejí také komunisté. „Sobotka neměl zřejmě všechny kroky promyšlené s ohledem na situaci a ústavní právo. Strana je pro předčasné volby,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Premiér Bohuslav Sobotka napřed v úterý oznámil na tiskové konferenci, že kvůli daňovým kauzám ministra financí Andreje Babiše podá demisi, a tím padne celá vláda. Následně nebylo zřejmé, kdy demisi podá a zda tím skutečně skončí celý jeho kabinet. Jeho sekretariát údajně domluvil předání demise prezidentovi na čtvrteční odpoledne, nakonec ale změnil náplň schůzky na pouhou konzultaci s prezidentem. Ten se při setkání zachoval, jako by skutečně přijímal Sobotkovu demisi. Premiér pak v pátek ráno oznámil, že demisi podávat nebude, ale nechá odvolat ministra financí.

Premiér Sobotka byl v pátek hostem mimořádného vysílání pořadu Ptám se, pane premiére. Celý záznam sledujte zde:

Video
délka: 32:11

Sobotka v Blesku: O (ne)demisi, potupě na Hradě a Babišových nahrávkách Blesk TV

Ve Studiu Blesk se v minulých dnech vystřídalo několik klíčových postav vládní krize. Podívejte se:

Fotogalerie
27 fotografií