Zemana čeká v Číně schůzka s Putinem a miliardářem. Letí Ivana i šest ministrů

Autor: ČTK - 
4. 5. 2017
22:00

Prezident Miloš Zeman se při své květnové cestě do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, miliardářem Čang Ťin-tungem nebo s primátorem Šanghaje. Vyplývá to z programu cesty, který poskytl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Domluvená je i schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který bude v té době v Číně na státní návštěvě. Zeman to dnes řekl v televizi Barrandov. 

Prezidentský speciál do Číny odletí ve čtvrtek odpoledne a jako první bod programu by měla být schůzka Zemana a české delegace s čínským prezidentem, po které bude podepsáno několik dokumentů. Ještě během pátku má český prezident naplánovánu například schůzku s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami či zástupcem výrobce pneumatik Linglong Tire. Tato čínská společnost hledá místo na stavbu továrny na pneumatiky, zajímala se i o pozemky v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku.

V sobotu pak Zemana čeká setkání s předsedou banky ICBC I Chuej-manem a účast na debatě o finanční a obchodní spolupráci. Následovat bude schůzka s předsedou čínského úřadu civilního letectví Feng Čeng-linem a zástupcem firmy Huawei. Večer se český prezident v Pekingu podívá na českou ambasádu.

V neděli a v pondělí se zúčastní summitu, který se bude zabývat budováním novodobé Hedvábné stezky. Podle dřívějších informací by se akce měli zúčastnit představitelé téměř tří desítek zemí. Většina představitelů západních států ale bude chybět. Ambiciózní čínský plán zvaný nová Hedvábná stezka má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou. Jeho součástí je budování silnic, železnic, přístavů a další infrastruktury na trase někdejší Hedvábné stezky. Investice se mají vyšplhat ke 100 miliardám dolarů.

Video Datum demise je s otazníkem. Možná o něm rozhodne Čína, říká politolog Kubáček. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Delegace plná ministrů a setkání s komunisty

V pondělí večer pak Zeman vládním speciálem odletí do Nan-ťingu, kde se v pondělí setká se zástupcem komunistické strany nebo s čínským podnikatelem a jedním z majitelů společnosti Suning Čang Ťin-tungem. Zúčastní se slavnostního otevření českého národního pavilonu a potká se se zástupci fotbalové asociace.

K večeru čínského času se rychlovlakem se svou ženou Ivanou přesune do Šanghaje, kde má na středu v plánu setkání s místním primátorem nebo se zástupci firem China Eastern a CEFC. Předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je už dva roky poradcem Zemana. CEFC v Česku získala podíl v několika českých firmách.

Zpět do Česka by měl Zeman přiletět v nočních hodinách ze středy na čtvrtek.

Do Číny ho doprovodí početná vládní delegace. Podle informací by s ním měl letět ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (všichni ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba za ANO). Další ministerstva vyšlou své náměstky.

Čínský prezident dorazil minulý rok i do České republiky. Zeman se vyjádřil v pořadu Blesku k zásahům policie během této akce:

Video „Policejní zákroky jsem neobjednal,“ naráží Zeman na čínskou návštěvu. - redakce Blesk

Doporučujeme
1912 ( 5. května 2017 15:54 )

jen-pro-mne ( 5. května 2017 15:03 )

MZ jako chytrá horákyně, chce být kámoš s každým zločincem jen se zločineckým debilem a celoživotním parazitem Blbušem Sralbotkou se to kamarádství nějak nedaří až prašíví Rusáci pošlou atomové bombíky na cíle v EU, ČR bude tím posledním díky MZ

jen-pro-mne ( 5. května 2017 14:59 )

ty musíš být jistě sralbotkova pravá posralbotkovaná ruka

TrojanSlovakia ( 5. května 2017 14:23 )

 Aj český uhlobarón prášil Bakalica vás možno zachráni. Alebo finančné skupiny. Zeman má síce svoj vek, ale rozumu má dosť. Bez Ruska by vám zhaslo svetlo bez uránovch tyčí v Temelíne a Dukomvanoch, varili by ste na ohni bez ruského plynu a jazdili na biku bez ruskej ropy. 💤

TrojanSlovakia ( 5. května 2017 14:15 )

 Čínska firma na Slovensku kupuje VSŽ Košice od americkej U.S Steel. Po nástupe Donalda sa U.S firmy sťahujú zo zahraničia domov. Podobné hlasy sú z FR. Čína si vybrala Slovensko ako vstupnú krajinu na trhy Eurozóny. Nemusíte chcieť čínsky kapitál v CZ, ak vám stačí neexistujúci Kellner. 🔨

Zobrazit celou diskusi
Další videa