„Dvakrát jsem to poslouchal, bylo mi z toho zle, styděl jsem se za bývalého kolegu novináře, ale nestyděl jsem se za současného předsedu hnutí, protože ten vystupoval jako politik,“ uvedl pro Blesk.cz Komárek, který byl před vstupem do politiky dlouholetým komentátorem MF Dnes.

„Ano, můžu s troškou lítosti říct, že podlehl (Andrej Babiš – pozn. red.) pokušení, kterému podlehnout nemusel, ale každý politik, kterého znám, by tomuto pokušení podlehl. S výjimkou mě samotného, protože jsem bývalý novinář a tohle novinářské chování se mi příčí,“ dodal.

Poslechněte si celý rozhovor s Martinem Komárkem:

Video
délka: 04:15
1080p 720p 480p 360p 240p

Martin Komárek komentuje tajné nahrávky. Václav Lang

Důvodem jsou nahrávky, které se objevily v minulých dnech. Muž s hlasem jako Babiš na jedné z nich sprostě nadává kolegům ve vládě. Na druhé pak zaznělo, jaké kauzy má publikovat deník MF Dnes z koncernu Agrofert. Babiš autenticitu nahrávek nepopřel, podle něj je to „špína“. Novinář Marek Přibil dostal obratem vyhazov.

Komárek: Profesionální i lidské selhání novináře

„Ta nahrávka ukazuje fatální profesionální i lidské selhání novináře. Co se týče politika, s kterým tento novinář proti všem pravidlům novinářské etiky a slušnosti konzultuje své články a žádá ho o radu, tak ten politik by musel být Mirek Dušín nebo bývalý novinář, aby tomuto pokušení nepodlehl,“ dodal Komárek.

Na upozornění, že Babiš v tomto případě nefiguroval jen jako politik, nýbrž tou dobou pravděpodobně ještě jako majitel vydavatelského domu Mafra, odpověděl: „Andrej Babiš tam aktivně nevystupuje, odpovídá na proaktivní a naprosto neprofesionální otázky novináře, který se mu vlísává. Jsem naprosto přesvědčen, že by takhle odpověděl každý politik a prakticky každý politik by tomu pokušení podlehl, když mu novinář nahrává.“

Politici ANO: Neslyšeli jsme, podvrh!

Sám Babiš tvrdí, že nahrávku neslyšel. Podobně na žádost o reakci odpovídají i další politici ANO. „Omlouvám se, ale takovéto věci opravdu nesleduji,“ odpověděl na dotaz Blesk.cz například poslanec Ivan Pilný. „Neslyšel jsem je. Mimochodem vyrobit a sestříhat dokáže kdokoli cokoli,“ dodal poslanec Miroslav Janulík. Poslanec Rostislav Vyzula rovnou označil záznam za podvrh.

Video
délka: 03:50
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš: Nahrávají mě jako v 50. letech. A koho zneužívá Slonková? Blesk Zprávy

Ve čtvrtečním rozhovoru pro Blesk Babiš řekl, že kvůli nahrávkám podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Léta prý má podezření, že je odposloucháván.

Zvedlo to ze židle i ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který Blesk.cz napsal: „Jsem šokován takto brutálním zásahem do soukromí člena vlády a premiér vyzývá občany, aby si produkt takové protiprávní činnosti poslechli. Obsah takto pořízených a publikovaných nahrávek je samozřejmě zcela nedůvěryhodný a tedy irelevantní.“

Za „špínu“ označil nahrávku poslanec ANO Martin Kolovratník. „Nechápu, proč z toho lidé dělají druhou světovou. Andrej Babiš se tam normálně baví s redaktorem o svém názoru. Ten redaktor je navíc dost vtíravý a trochu ho manipuluje. I já, když mluvím s novináři, tak jim normálně říkám, kdy je jaké téma dobré, jaký vhodný termín a podobně. V tom fakt žádné přímé úkolování nevidím,“ uvedl pro Blesk.cz.

Dění okolo vládní krize sledujeme ONLINE zde.

Fotogalerie
12 fotografií