„Nevznikáme jako politická strana, ale máme politický obsah,“ přiznal Jan Kalvoda, bývalý předseda ODA a vicepremiér ve vládách Václava Klause. „Program chceme prosazovat v politických a veřejných debatách. Pro jeho podporu chceme získat veřejnou pozornost. Ačkoliv začínáme, máme za sebou jednání s některými politickými stranami. To nás vede k důvěře v tom, že náš orgán je s to být atraktivní dokonce i pro dnešní politické strany,“ doplnil. Konkrétnější ale co se týká možné spolupráce být nechtěl.

VIDEO: Podívejte se na představení uskupení SPIN

Video
délka: 02:01
720p 480p 360p 240p

Bývalý šéf ODA a někdejší vicepremiér Jan Kalvoda stojí u zrodu politické platformy SPIN (Spravedlnsot a inovace). Blesk / Zuzana Štíchová

Na dotaz Blesk.cz, jak by spolupráce měla vypadat, Kalvoda zdůraznil, že primárně jde SPINu o prosazení změn, které navrhuje, do programů co největšího počtu politických stran. Producent a exposlanec Jan Štern ale v reakci na dotaz zdůraznil, že nevylučuje, že by se někteří kandidáti už v podzimních volbách objevili. „Je to zatím v jednání,“ dodal.

Mezi zakladateli se při představení platformy objevila také Hana Marvanová, právnička a bývalá první náměstkyně ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). „V současnosti jsme svědky toho, o čem se mluví, že lidé mají pocit, že se neměří všem stejně. To není jen dojem, ale skutečně realita v mnoha případech. Vznášejí se velké otazníky nad kauzami Davida Ratha nebo Marka Dalíka. Začíná to vypadat, že když se to týká někoho vlivného, že dopadne jinak, než když se to týká někoho bezejmenného,“ posteskla si s tím, že právě spravedlnost je jedním ze dvou pilířů vznikající platformy.

Klíčové je personálně obměnit justici. Co je obrovský problém jsou exekuce. Vymáhat pohledávky je nutné, ale to, co se tady rozvinulo, je byznys kolem exekucí. Skandálně to završila amnestie, kdy se ani nevyšetřilo, zda si ji u prezidenta někdo neobjednal,“ zkritizovala českou justici. Řeč přišla i na problémy vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Se SPINem podle Marvanové spolupracuje například exminsitr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Kroměřížská výzva je petiční iniciativa, která vznikla před rokem. „Vyzýváme všechny odpovědné lidi naší země ke společné akci při volbě příštího prezidenta,“ píše se v ní mimo jiné. Podle výzvy stojí Česká republika v bodu zlomu, na křižovatce Západ nebo Východ, demokracie nebo autoritativní režim, prosperita nebo chudoba.

Hlavní část textu výzvy definuje požadavky na budoucího prezidenta. Mezi nejvýznamnější signatáře patří Michael Kocáb, Jan Kalvoda, Michael Žantovský, Petr Pithart, Jan Ruml, Daniel Kroupa nebo Hana Marvanová.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
16 fotografií