Spolky mají úplně jiný charakter podnikání, kdy není cílem zisk. Není to podle mě výdělečná činnost. Proto to chceme řešit a do konce dubna oznámíme řešení,“ uvedl ve čtvrtek i ministr financí Andrej Babiš.

Na počátku března finanční správa vydala sborník příkladů, kdy musí či nemusí neziskové organizace vést EET. Venkovské spolky musí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti, které překročí 175 tisíc korun ročně. Jde například o prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápase, který pořádá místní spolek. Může jít rovněž o různé plesy nebo místní zábavy, jejich cílem není vytvářet zisk.

VIDEO: Podívejte se, jak EET ruinuje stánkaře v Brně
Video
délka: 00:41
1080p 720p 480p 360p 240p

EET ruinuje stánkaře v Brně Jolana Halalová

Zpětná vazba je taková, že ta částka je blízko tomu, co považují i spolky za drobnou podnikatelskou činnost a do konce dubna dáme stanovisko, jak k tomu přistoupíme,“ uvedl Janeček. Upozornil, že částka není uvedena v zákoně, ale jen v metodice Finanční správy. „Takže ten prostor pro případné zvýšení nebo diskusi tak je,“ dodal. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová uvedla, že je prostor i pro aktualizaci metodiky a příkladů z praxe.

Přednabité festivalové karty

Evidenční povinnost pro malé vesnické spolky, které pořádají pro místní občany pouze několik akcí či zábav ročně, nedává velký smysl, a proto mnoho z nich od samotného pořádání odrazuje,“ uvedl zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec.

Zároveň upozornil na to, že v poslední době vzniklo několik řešení, které by v případě EET zatížilo spolky minimálně. „Pokud potřebují spolky jen několik málo pokladen, mohou situaci řešit jejich zapůjčením. V situacích, kdy potřebují zajistit pokladny pro desítky stánků, jako třeba v případě pořádání festivalů a podobných akcí, mohou využít možnost zapůjčení pokladen s přednabitými kartami. V praxi to pak znamená, že si návštěvníci u vstupu pouze nabijí kartu na určitou částku, která se jednorázově odešle do EET, a u jednotlivých stánků už pouze 'pípají' na platební terminály,“ uvedl Švec.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 143 tisíc podnikatelů.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Fotogalerie
14 fotografií