Vláda se chystá na teroristy: Bude chránit školy, uspořádá kurzy

Autor: ČTK,mah - 
19. 4. 2017
13:30

Vláda schválila novou koncepci ochrany takzvaných měkkých cílů. Do roku 2020 počítá s rozesíláním varování, informační kampaní a vzdělávacími kurzy. Podle koncepce je třeba se věnovat preventivním opatřením, přestože se teroristické útoky České republice zatím vyhýbají. „Stát a společnost se musí připravovat na potenciální teroristický útok. Důvodem je aktuální tendence teroristů útočit právě na tyto snadno dostupné cíle,“ stojí v materiálu ministerstva vnitra.

O schválení plánu informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že vláda tak pokračuje v posilování bezpečnosti před novými hrozbami.

Koncepce chce vytvořit fungující národní systém ochrany takzvaných měkkých cílů, díky kterému bude možné pružně, komplexně a rychle reagovat na hrozby útoků. Cílem je také dosáhnout stavu, kdy bude podstatná část těchto cílů schopna zareagovat na útok tak, že případné škody budou nižší, než kdyby je útok zastihl nepřipravené. Za měkké cíle označuje ministerstvo vnitra místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Jde třeba o obchodní, kulturní a sportovní centra, nemocnice, kluby, školy, turistické památky a dopravní prostředky.

Za útoky na měkké cíle lze považoval například i střelbu v restauraci v Uherském Brodu, při které zemřelo osm lidí a pachatel. Za další podobný útok koncepce označuje napadení ve žďárské škole, při němž zemřel šestnáctiletý student.

VIDEO: Útoky z poslední doby. I tady si teroristé vybrali měkké cíle
Video Útok ve Švédsku: Lidé uskakovali před kamionem, od smrti je dělily vteřiny. - Reuters/Klára Brunclíková/Hudební banka
720p 480p 360p 240p
Video Rekonstrukce útoku v Londýně: Takhle terorista zabíjel. - Reuters, Hudební banka, Assassinator Switch
1080p 720p 480p 360p 240p

Podle koncepce by měl vzniknout poradní sbor, který bude spadat pod ministerstvo vnitra. Spolupracovat by v něm měli zástupci ministerstev, samospráv a subjektů sdružujících například pořadatele velkých kulturních akcí. Plány dál počítají s tím, že vznikne série vzdělávacích kurzů a veřejných materiálů k ochraně měkkých cílů. Vzdělávání by se mělo týkat zástupců bezpečnostních složek, kteří budou v přímém kontaktu s provozovateli či organizátory akcí a budou jim poskytovat pomoc. Zdarma by se měli ke vzdělání dostat i zájemci, kteří o kurzy projeví zájem.

Cílem koncepce je i vytvořit informační kampaň pro veřejnost. Posledním bodem je včasné rozesílání varovných informací. „Z předchozích útoků ve světě je zřejmé, že po jednom útoku následoval buď synchronizovaně nebo s mírným časovým zpožděním ve stejné lokalitě útok další,“ uvádí koncepce.

Od loňského roku v souvislosti s měkkými cíli v Česku funguje nepřetržitá policejní linka, na které operátoři radí majitelům a provozovatelům veřejně přístupných objektů a pořadatelům sportovních, kulturních a jiných společenských akcí v otázkách zajištění bezpečnosti.

Vláda loni schválila protiteroristický balíček obsahující opatření, která mají snížit riziko teroristického útoku.

Doporučujeme
hejhej ( 20. dubna 2017 13:27 )

Další zbytečná instituce - poradní sbor, placený daňovými poplatníky. Kdyby sem netahali muslimy, nepovoli mešity,hlídali hranice a deportovali okamžitě nežádnoucí a bez dokladů, ušetřilo by se spoustu peněz. Sobotka , Chovanec, budoucí "prezidenští kandidáti" Drahoš a Horáček jsou vlastizrádci a poklonkují Bruselu. Proč asi ???

robin5 ( 20. dubna 2017 09:36 )

Sobotka bude mít po volbách dost času, takže bude chodit kontrolovat teď už ne psí hov-na, ale snajpry v okolí škol, školek, bytů pos-ranců a jiných vybraných objektů. Ten vořech by snad měl raději vykládat o OKD, než o tom co v budoucnu hodlá napáchat.

alfin ( 19. dubna 2017 14:13 )

Ano, před každou školou, ba i mateřskou, vybudovat "kulometná hnízda!" Ináč to nevidim Bohoušku!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa