„Cílem těchto masivních tlaků je vyvolat negativní nálady a neklid ve společnosti a podkopávat důvěru veřejnosti v demokratické instituce,“ varovala koncem minulého týdne Langšádlová v interpelacích na nepřítomného premiéra. Ten má na odpověď zatím čas. Poslankyně po něm chce vysvětlit, jaké kroky vláda učiní proti šíření takovýchto dezinformací.

Od ledna sice funguje tzv. centrum proti dezinformacím (CTHH), které má za úkol vyvracet informační bludy kolující ve virtuální realitě, poslankyně ale podotýká, že na lži předávané soukromými e-maily je krátké.

Prezident Miloš Zeman hovořil v pořadu Blesku S prezidentem v lánech o hoaxech:

Video
délka: 05:51
720p 480p 360p 240p

Prezident Miloš Zeman o hoaxech Blesk TV

Mnohými příjemci jsou navíc senioři, kteří v dané problematice nejsou tolik zběhlí a snadněji „naletí“. „Někteří z nich mají opravdu zamořené e-mailové schránky a u některých došlo – abych to řekla velmi jemně – k naprostému názorovému posunu. Spousta z nich je z toho vyplašená,“ shrnula pro Blesk.cz politička, s jakými zkušenostmi se na ni obrátili příbuzní seniorů.

Kurzy mediální gramotnosti

Tak jako v případě zfalšovaného vlaku s běženci (proti jeho pravosti se ohradilo i samotné město Cheb) je podle Langšádlové nejčastějším tématem e-mailových dezinformací migrace. V minulosti se prý jednalo třeba i o dezinformace kolem ruské anexe Krymu.

Falešná zpráva, která se šíří českým internetem
Falešná zpráva, která se šíří českým internetem
Autor: Reprofoto Manipulatori.cz

Langšádlová pro jejich šiřitele užívá termín „informační šmejdi“, inspirovaný lidmi, kteří ze starých lidí lákají peníze prodejem předraženého nekvalitního zboží, které jim vnutí ke koupi. „To byli takoví ti šmejdi, co jim prodávali hrnce. Tohle taky seniory mimořádně zneužívá,“ vysvětlila.

Ve skutečnosti se nejedná o příliv uprchlíků do Česka, ale o fotomontáž složenou z dvou různých fotek z rozdílných koutů světa.
Ve skutečnosti se nejedná o příliv uprchlíků do Česka, ale o fotomontáž složenou z dvou různých fotek z rozdílných koutů světa.
Autor: Reprofoto Manipulatori.cz

Blesk.cz se v pondělí obrátil na Úřad vlády s dotazem, zda se Sobotka bude interpelací zabývat, případně jaká opatření vláda přijme. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se na této odpovědi právě pracuje.

Poslankyně už má představu, že by v seniorských klubech probíhaly kurzy mediální gramotnosti. „Minimálně se o této problematice musí začít mluvit,“ uzavřela.

VIDEO: Odborník o tom, že šíření nenávisti na Internetu je trestné

Video
délka: 08:00.44

Šíříte nenávist na Facebooku? Můžete skončit ve vězení! David Vaníček

Fotogalerie
5 fotografií