„Apríl“ a „bodnutí do zad“: Zaorálek to schytal za omezení pro pracanty v EU

Autor: zst - 
20. 3. 2017
18:00

Terčem rozsáhlé kritiky politiků napříč stranami se stal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), toho času na služební cestě v Kanadě. Pro Hospodářské noviny totiž řekl, že by byl pro omezení pohybu pracovních sil v rámci Evropské unie. Později se Zaorálek proti titulku „Omezme volný pohyb v Unii“ důrazně ohradil. Podle jeho kolegy z vlády, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, bylo ale jeho upřesnění ještě horší než původní výroky. Za nepovedený apríl jeho slova označil europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

„Když k vám přijdou dva miliony lidí z východu, kteří vám berou práci, sociální dávky a řadu dalších věcí, tisíckrát můžete vlastní občany přesvědčovat, ať si na to zvyknou. Oni to nevezmou, protože jste to prostě přepískli,“ citovaly Hospodářské noviny šéfa české diplomacie.

Za volný pohyb osob, včetně pracovních sil, přitom Česko dlouhodobě bojuje především ve spojitosti s brexitem. „Volný pohyb pracovníků a služeb chápeme jako důležitou podmínku zachování konkurenceschopnosti uvnitř Evropské unie,“ přidal deník citaci premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Zaorálek, který je na služební cestě v Kanadě, se ale proti vyznění článku ostře ohradil. „Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů! Poukazoval jsem jen na to, že musíme rozumně regulovat pohyb pracovní síly, bojovat proti politice levné práce. Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU,“ napsal na sociální síti.

„Chci ale otevřít diskuzi, zda je dlouhodobě udržitelné, aby si stát nemohl stanovit upřesňující podmínky, které budou regulovat zaměstnávání občanů z jiných států EU,“ přidal.

Schytal to od ANO i TOP 09

Reakce politiků napříč spektrem na sebe nenechaly dlouho čekat. „Nepovedený apríl?“ ptal se na Facebooku europoslanec Luděk Niedermayer. „Pana ministra Zaorálka jsem v minulosti mnohokrát ocenil za (minimálně na naše poměry) kultivované a rozumné postoje. A tak jsem si musel tento text párkrát přečíst a podívat se, zda není apríla. Panu ministrovi uniklo, co je to společný trh a jaké obrovské přínosy pro nás, ale i ostatní země má,“ rýpl si a připomněl vývoz českých aut. „Jediný volný pohyb osob, který měla ČSSD omezit, byl při cestě Zemana na Rhodos,“ pustil se do Zaorálka také první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Podívejte se na plamenný projev Lubomíra Zaorálka na sjezdu ČSSD:

Video Sjezd ČSSD: Projev Lubomíra Zaorálka - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

„Zaorálek chce v EU omezit volný pohyb pracovníků. To je nejen bodnutí do zad vnitřnímu trhu, ale i pozici EU v jednáních s Británií,“ přisadil si také Niedermayerův kolega z Evropského parlamentu Pavel Telička.

To ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) vyprovokovalo k reakci až Zaorálkovo vysvětlení. To označil za ještě horší než původní slova v rozhovoru.

Premiér Bohuslav Sobotka se ani přes výzvy některých politiků ke slovům svého ministra nevyjádřil. Je totiž na dovolené.

Připomeňte si sjezd ČSSD:


 

Doporučujeme
zdenek43 ( 20. března 2017 23:38 )

no nejak soudruh - pritel z CSSD zase dela ZE NEVI ........... ono s Anglii je problem s o b l b o v a n i m , ze Anglanum bere p r a c i lide z vychodu ..... z EU........ noooo, problem je ten, ze sami A N G L A N I delali a delaji megavelke nabory , aby jim do Anglie sel NEKDO??? M A K A T - pracovat protoze ani bili Anglani natoz barevni??Anglani - muslimove ani nahodou NECHTEJI M A K A T - pracovat ...................

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa