Třicátý květen bude pro Lenku Tesku Arnoštovou velkým dnem. Nejenže lidé – i její zásluhou – dostanou poslední příležitost beztrestně si zapálit v českých restauracích, ale za svou snahu o prosazení této změny možná v Bruselu převezme prestižní mezinárodní cenu WHO k Světovému dni bez tabáku za přínos k regulaci kouření.

Informaci Blesk.cz, že se chystá její nominace, potvrdila šéfka české pobočky WHO, podle které má Arnoštová velkou šanci uspět – zejména proto, že na její nominaci tlačila i ženevská centrála organizace. „Vyzvání k nominaci vzniklo v kanceláři WHO, která si je velmi dobře vědoma, že prosazení zákona u nás bylo velmi obtížné. Celou dobu, kdy jsme se snažili tenhle zákon prosadit, si byli naší snahy velmi dobře vědomi, byly zde mise WHO a velmi ocenily práci paní náměstkyně Arnoštové. Sami mě oslovili, jestli si myslím, že by byla ráda, zda by ocenění přijala, a vyzvali mě, abychom zaslali nominaci,“ uvedla Alena Šteflová pro Blesk.cz.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová v redakci Blesku
Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová v redakci Blesku
Autor: Blesk - Ladislav Křivan

Pokud skutečně mezi nominanty zvítězí Arnoštová, bude první Češkou s takovým oceněním. „V rámci České republiky jsme tam nikdy nikoho nominovaného neměli, tohle je opravdu poprvé, byl by to unikát,“ uvedla Šteflová, podle které je cena jen symbolická. „Ale je to velmi významné ocenění toho, že si mezinárodní prostředí všímá její práce.“

Arnoštová byla zprávou potěšená, ale nechtěla předjímat. „Jsem ráda, že díky úsilí mému a mých spolupracovníků se ČR zařadila mezi země, kde je moderní nekouřit,“ reagovala pro Blesk.cz.

Kubera: Ať má aspoň něco

Její oponent Jaroslav Kubera, který je jedním z iniciátorů ústavní stížnosti na protikuřácký zákon, jí cenu přeje, ale zpochybnil význam WHO. „Není se čemu divit, Světová zdravotnická organizace je jednou z takových těch institucí, co pečují o naše zdraví až do morku kostí,“ uvedl pro Blesk.cz.

Zmínil také, že Arnoštová na nedávném sjezdu ČSSD neobhájila post místopředsedkyně strany, neboť se vzdala kandidatury. „Tak ať má aspoň nějaké vyznamenání,“ řekl.

Takto obhajoval senátor Kubera kouření ve studiu Blesku:
Video
délka: 03:04

„Co je vám do toho?!“ Senátor Kubera kouřil ve studiu a hádal se s lékařkou. Vera Renovica, Lukáš Červený

V dřívější reakci pro Blesk.cz souhlasil s nápadem Arnoštové, že bude tím, kdo slavnostně 30. května típne poslední cigaretu, teď je ale jeho účast na chystané akci ministerstva zdravotnictví nejistá. Spolu s dalšími odpůrci zákona plánuje protestní průvod „za svobodu“. „A je zvláštní, jak se nám hlásí nekuřáci, kteří pochopili, o co jde. Že dneska jsou to cigarety, pak je to pamlsková vyhláška, pozítří to bude maso a nikdo neví, kdy to skončí, protože tahle parta šílenců nemá žádné zábrany,“ uzavřel.

Fotogalerie
9 fotografií