Veřejná moc v liberálním státě nemá vnucovat lidem životní styl, který momentální držitel moci považuje za správný, uvedli senátoři v návrhu na zrušení několika pasáží takzvaného protikuřáckého zákona. Ústavní soud jej v pondělí zveřejnil na svých stránkách.

Kubera si přinesl na debatu o ´protikuřáku´ i pomůcku.
Kubera si přinesl na debatu o ´protikuřáku´ i pomůcku.
Autor: ČTK

Kromě samotného zákazu kouření v restauracích, kterým se mají podniky řídit od konce května, senátoři ostře kritizují také zákaz prodávat tabákové výrobky a alkoholické nápoje na akcích určených převážně dětem. Poukazují na českou tradici dětských dní na místních sportovištích či zábavních akcí na hradech, kde si děti hrají a rodiče si zatím dají pivo nebo víno.

„Proč chce stát zasahovat do takto trávených rodinných chvil volného času? Takový zásah odpovídá státu vysoce paternalistickému, který hledí na své občany jako nesvéprávné otroky, kteří se i v soukromí musí chovat tak, jak chce držitel vládní moci,“ stojí v návrhu.

Zákon vás potrestá i za sebevraždu, tvrdí senátoři

Ani normalizační režim nereguloval, zda si na akci pořádané pro děti nějakou místní sportovní jednotou „taťka ve stánku s občerstvením může koupit pivo“, zdůraznili senátoři. Návrh pro ně připravil advokát a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka.

Zákon podle návrhu také v podstatě zavádí „trestnost ohrožení sebe sama“. Stanovuje totiž, že člověk při výkonu činnosti potenciálně ohrožující zdraví jeho nebo jiné osoby nesmí požívat alkohol. Sankce by tak klidně mohla dopadnout i na neúspěšné sebevrahy, naznačuje návrh.

„Někdo se rozhodne vzít si život, posílí se dvěma panáky slivovice a pak provede neúspěšné sebevražedné jednání. Zatímco je zachráněn a je v lékařské péči, vláda za ním pošle úředníka, aby jej zkasíroval, neboť po požití alkoholu se pokusil o sebevraždu, což je jednání ohrožující život a zdraví,“ uvedli senátoři.

VIDEO: V čele stěžujících si senátorů stojí Jaroslav Kubera, takhle vyhrocená byla nedávno jeho debata se zastánkyní protikuřáckého zákona:

Video
délka: 03:04

„Co je vám do toho?!“ Senátor Kubera kouřil ve studiu a hádal se s lékařkou. Vera Renovica, Lukáš Červený

Pod návrhem je podepsáno 20 členů horní komory v čele s jejím místopředsedou Jaroslavem Kuberou (ODS) a Ivem Valentou (za Stranu soukromníků). Argumentují také proti zákazu prodeje alkoholu z automatů nebo proti ustanovení, které přenáší na hospodské odpovědnost za škodu způsobenou podnapilými lidmi.

Průměrná délka rozhodování takzvaných plenárních věcí činila v roce 2016 deset měsíců. Předtím se pohybovala kolem jednoho roku. O návrzích na rušení zákonů či jejich částí vždy hlasuje plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Zpravodaj připravuje koncept nálezu.

Senátor Kubera brojil proti protikuřáckému zákonu vybaven obří cigaretou i tematickou kravatou:

Fotogalerie
10 fotografií