„Z lidí dělá nesvéprávné otroky.“ Stížnosti na protikuřácký zákon řeší Rychetský

Autor: ČTK,val - 
20. 3. 2017
11:35

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se začne jako soudce zpravodaj zabývat stížností skupiny senátorů na tzv. protikuřácký zákon. Ten kromě zákazu kouření v restauracích obsahuje i opatření týkající se konzumace, případně podávání alkoholu. Podle stěžovatelů, jejichž návrh z minulého týdne zveřejnil Ústavní soud v pondělí, odpovídá část zásahů situaci, kdy stát hledí na své občany jako na otroky.

Veřejná moc v liberálním státě nemá vnucovat lidem životní styl, který momentální držitel moci považuje za správný, uvedli senátoři v návrhu na zrušení několika pasáží takzvaného protikuřáckého zákona. Ústavní soud jej v pondělí zveřejnil na svých stránkách.

Kubera si přinesl na debatu o ´protikuřáku´ i pomůcku.Kubera si přinesl na debatu o ´protikuřáku´ i pomůcku. | 

Kromě samotného zákazu kouření v restauracích, kterým se mají podniky řídit od konce května, senátoři ostře kritizují také zákaz prodávat tabákové výrobky a alkoholické nápoje na akcích určených převážně dětem. Poukazují na českou tradici dětských dní na místních sportovištích či zábavních akcí na hradech, kde si děti hrají a rodiče si zatím dají pivo nebo víno.

„Proč chce stát zasahovat do takto trávených rodinných chvil volného času? Takový zásah odpovídá státu vysoce paternalistickému, který hledí na své občany jako nesvéprávné otroky, kteří se i v soukromí musí chovat tak, jak chce držitel vládní moci,“ stojí v návrhu.

Zákon vás potrestá i za sebevraždu, tvrdí senátoři

Ani normalizační režim nereguloval, zda si na akci pořádané pro děti nějakou místní sportovní jednotou „taťka ve stánku s občerstvením může koupit pivo“, zdůraznili senátoři. Návrh pro ně připravil advokát a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka.

Zákon podle návrhu také v podstatě zavádí „trestnost ohrožení sebe sama“. Stanovuje totiž, že člověk při výkonu činnosti potenciálně ohrožující zdraví jeho nebo jiné osoby nesmí požívat alkohol. Sankce by tak klidně mohla dopadnout i na neúspěšné sebevrahy, naznačuje návrh.

„Někdo se rozhodne vzít si život, posílí se dvěma panáky slivovice a pak provede neúspěšné sebevražedné jednání. Zatímco je zachráněn a je v lékařské péči, vláda za ním pošle úředníka, aby jej zkasíroval, neboť po požití alkoholu se pokusil o sebevraždu, což je jednání ohrožující život a zdraví,“ uvedli senátoři.

VIDEO: V čele stěžujících si senátorů stojí Jaroslav Kubera, takhle vyhrocená byla nedávno jeho debata se zastánkyní protikuřáckého zákona:

Video Senátor Kubera hájil kouření v ostré debatě Blesku s šéfkou Centra pro závislé na tabáku Evou Králíkovou - Vera Renovica, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Pod návrhem je podepsáno 20 členů horní komory v čele s jejím místopředsedou Jaroslavem Kuberou (ODS) a Ivem Valentou (za Stranu soukromníků). Argumentují také proti zákazu prodeje alkoholu z automatů nebo proti ustanovení, které přenáší na hospodské odpovědnost za škodu způsobenou podnapilými lidmi.

Průměrná délka rozhodování takzvaných plenárních věcí činila v roce 2016 deset měsíců. Předtím se pohybovala kolem jednoho roku. O návrzích na rušení zákonů či jejich částí vždy hlasuje plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Zpravodaj připravuje koncept nálezu.

Senátor Kubera brojil proti protikuřáckému zákonu vybaven obří cigaretou i tematickou kravatou:

Doporučujeme
bibs_7 ( 25. dubna 2017 23:03 )

Z lidí delaj nesvéprávné otroky v první rade cigarety, a ne protikurácký zákon. ten kaspárek by se uz mel opravdu vzpamatovat.

jana1313 ( 20. března 2017 16:48 )

To co píšeš je zcela nesmyslné, jelikož je na výběr mezi kuřáckými a nekuřáckými podniky. Pokud jde nekuřák do kuřáckého podniku dobrovolně, může nadávat jen sám sobě že tam vlezl, když mu kouř vadí. Zrovna tak když vlze kuřák do nekuřáckého podniku, může nadávat jen sám sobě, že si tam nesmí zapálit. Ovšem pokud jsou kuřáci vyhnáni před podniky, lidé bydlící v nejbližším okolí a okolojdoucí nemají na výběr a musejí kouř strpět ať se jim to líbí nebo ne, případně je těmito kuřákům nevybíravě spíláno a vyhrožováno za to, že venku kouřej, ač ti za to nemohou a raději by si v klidu zakouřili uvnitř. Pokud s myslíš, že jseš ohleduplnej a že je venku na ty tvoje smrady někdo zvědavej, dost se pleteš. Evropou už se tu vůbec neoháněj, je jasné že sedíš doma na zadku a ani nemáš páru o tom, jak se na ty zákazy, mnohde i mírnější než u nás, jinde kašle a kolik si tam lidé našli způsobů jak je obcházet. Navíc jsi nepochopil tu nejdůležitější podstatu proč je nutné nenechat si takové omezovaní líbit.

Bystrozraky ( 20. března 2017 16:27 )

Havrane náš moji pravdu. Strupi ji nikdy nepochopí. Budou smrdět až do smrti.

Bystrozraky ( 20. března 2017 16:25 )

Však si tedy ti nenormální u Tebe normální mohou zapálit venku. Nikdo jim nebrání. Nikdo kouření všeobecně nezakazuje, jenom omezuje, tak aby neškodilo druhým. Já nevím co je na tom tak nepochopitelného. Když někdo má větry a prdí měl by zůstat venku a nelézt do místnosti mezi lidi. Nikdo není zvědavý na jeho smrady. Zrovna tak je to s kouřením. Všude ve vyspělé Evropě to pochopili jenom ne strupi v českém debilákově. Fertig!

1912 ( 20. března 2017 15:31 )

chodící kuřácká fabrika Kubera at zavře papulu a odklidí se do těch islamistických a promafianských Teplic a neotravuje s jedy a smradem !!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa