Hliníkárna v Íránu, miliardy pro Kubu: Komu Česko půjčilo a nesplácí?

Autor: mah - 
20. 3. 2017
17:02

Přes 2,5 miliardy korun dala v 90. letech česká vláda na stavbu hliníkárny v Íránu. Společnost Cheteng, která za projektem stála, je dnes v insolvenci. Co je horší, Česká republika neuvidí ze své investice ani korunu. Kvůli pomalému postupu ministerských úředníků je dluh Chetengu promlčený. Na situaci upozornily pondělní Hospodářské noviny.

Dluh společnosti Cheteng přitom není zanedbatelný. Více peněz Česká republika utopila pouze v neúspěšném projektu ČPP Transgas. Takto vysoké dluhy vůči ČR nemají ani státy. Cheteng by se výší svého dluhu bez úroků zařadil na druhé místo za Kubu.

Kdo všechno nám dluží

Ze států je největším dlužníkem Kuba, která Česku i s úroky dluží 6,9 miliardy korun. Až daleko za ní jsou státy bývalé Jugoslávie, ty mají dohromady manko 4,1 miliardy korun. Jenom o něco méně mají na ministerstvu poznamenáno u Súdánu, v kolonce afrického státu svítí minus 3,4 miliardy korun. Shodně po 1,4 miliardě potom ČR dluží Írán a Irák. Dluhy dalších států nepřesahují miliardu ani v součtu.

U soukromých projektů má Česko především dva velké vykřičníky. Prvním je ČPP Transgas v Kazachstánu, který z rozpočtu spolknul 2,9 miliardy. Ten těsně následuje stavba hliníkárny společností Cheteng, kde se utopilo 2,6 miliardy korun. Přes dvě miliardy si vyžádal i projekt VLT Brno, který byl realizován v Iráku.

Co se kolem hliníkárny dělo

Vše začalo zkraje 90. let, tehdy se předchůdce společnosti Cheteng společně se státní firmou Technoexport podílel na výstavbě íránské hliníkárny. Brzy ale začaly problémy a spory o platbu za vícepráce. To znervóznilo ostatní investory, kterým tak český stát v letech 1997–98 postupně vyplatil skoro 3,5 miliardy korun. Za rozdíl oproti původní částce mohou rozdíly v kurzech měn.

S firmou následně jednali tři ministři. Prvně Jiří Rusnok v roce 2002 vyjednal blíže nespecifikovanou dohodu o splácení. Tu ale Cheteng nedodržoval, takže jednání přešla i na Bohuslava Sobotku. Pod ním si ministerstvo zadalo audit zahraničních pohledávek. Jeho výsledkem bylo doporučení nové dohody, se kterou ale vedení firmy nesouhlasilo.

Advokáti poté doporučili, aby se ministerstvo začalo s Chetengem soudit. To ale na výzvu reagovalo pomalu. K soudu se tak věc dostala až v roce 2008, kdy už resort vedl Miroslav Kalousek. Soudy ale v letech 2014 a 2015 rozhodly, že se k nim celá záležitost dostala pozdě. Promlčecí lhůta totiž vypršela v roce 2006.

Doporučujeme
joudajoudovy ( 21. března 2017 07:17 )

dalsi predlozena fakta, proc nevolit tradicni politicke strany. pred medii spolu bojuji a kdyz lampy zhasnou, rozdeluji si teritoria, hlidajici si stejny tlak v kohoutech a placaji se po zadech, jak ONI jsou dobri a lide jim to veri. tato banda sedmadvacetniku nam prodala a zasantrocila vse, tam kde konat mela, nekonala, s policejni i soudni mafii je jedna ruka a chrani se navzajem. a kde je ceske zlato ulozene v americe? krasa...., ONI budou kritizovat babise, ktery ze svych firem odvadi dane, plati za zamestnance a tim prispiva do statni kasy, jejiz nevidelne dno se zacina zjevovat. uz je na case vyklidit augiasuv chlev.

tramping ( 20. března 2017 20:04 )

On ten " zdenek43" má taky nas-ráno v palici !!! To je úplně mimoň !!

balika ( 20. března 2017 19:00 )

Popisujete praktiky kapitalistů a pletete do toho KSČM.

zdenek43 ( 20. března 2017 17:34 )

Mohli jsem být jednou z nejbohatších zemí světa Před 2.SV jsem byli desátou ekonomicky nejvyspělejší zemí světa. Představte si to, po 2.SV. Nepoškozená infrastruktura, výrobní i zemědělské kapacity. Průměrné platy dnes mohly být 80 000,-, důchody 50 000,- a ještě nižší ceny v obchodech! To není snění, to byla skutečná šance! Měli jsme jednu z největších příležitostí v dějinách. Díky komunistům jsme drancovali zemi budováním socialismu. Shrnuto a podtrženo Státní dluh za komunistů byl několikanásobně vyšší než dnes. Škoda, kterou způsobili je tak velká, že ji nelze nikdy splatit. KSČM je nejbohatší politickou stranou. Je s podivem, že nikdo nevede komunisty k odpovědnosti za tyto škody a k povinným reparacím. Pokud se necháme obelhat komunisty, necháme se obelhat i dnešními lumpy. Dokonáno! Puč v roce 1994 a Kabelkovy prevrat - puc 2013 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Česká konsolidační agentura (ČKA) byla instituce určená k zajišťování hospodářských záměrů vlády a financování strategických projektů v oblasti infrastruktury a životního prostředí. Vznikla 2001 a zanikla 2007. ČKA byla organizací, mající za cíl skrýt před veřejnosti obrovské ztráty, plynoucí z neuhrazení pohledávek za majetek státu, prodaný při kupónové privatizaci. Jednalo se přibližně o 700 miliard Kč K úplné dokonalosti bylo rozkrádání dovedeno uzavíráním smluv s FNM, kdy majetek přecházel na kupujícího podpisem smlouvy a ne zaplacením kupní ceny (Nanuk, Českomoravské mrazírny, Bomeco, Jemča, Drůbežářský podnik Libuš a Xaverov komunisty Miroslava Tomana, ministra ve vládě "Zemana"). Tak se stalo, že majetek byl nakoupen na nastrčenou firmu, obratem prodán a dluh zůstal za nastrčenou firmou. Dluh později přešel do Konsolidační agentury, kde byl odkoupen stejnými mafiány, kteří jej vytvořili (samozřejmě přes nastrčené firmy), za jednotky procent

zdenek43 ( 20. března 2017 17:23 )

V roce 2001 se vláda Miloše Zemana rozhodla prodat 100 miliardový dluh Ruska u České republiky z časů komunismu. Bez výběrového řízení si vybrala společnost Falkon Capital, jejíž prezidentem byl Jozef Čimbora. Falkon měl za dluh zaplatit české vládě 20 miliard korun a bylo na firmě, s jakým ziskem se vypořádá s Moskvou. Dodnes není jasné, kde Falkon vzal peníze na koupi gigantického dluhu. Moskva následně uvolnila na umoření dluhu v přepočtu přes 50 miliard korun. Nevíme ani, proč Zemanova vláda pohledávku prodala za pouhou pětinu, když běžná cena dluhu na evropských trzích byla 60 % a kde se ztratilo 30 miliard uvolněných ruskou vládou nad českou cenou dluhu. Policie se vyšetřováním dluhu vůbec nezabývala a české ministerstvo financí dodnes – přes rozhodnutí soudu z roku 2006 – nezveřejnilo smlouvy, na jejichž základě byl dluh prodán. „Úředníci jednoho státu nemohou uplácet úředníky jiného státu, a tak si na to vezmou soukromou firmu. Ta nakonec „odmění“ všechny.“

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa