Dluh společnosti Cheteng přitom není zanedbatelný. Více peněz Česká republika utopila pouze v neúspěšném projektu ČPP Transgas. Takto vysoké dluhy vůči ČR nemají ani státy. Cheteng by se výší svého dluhu bez úroků zařadil na druhé místo za Kubu.

Kdo všechno nám dluží

Ze států je největším dlužníkem Kuba, která Česku i s úroky dluží 6,9 miliardy korun. Až daleko za ní jsou státy bývalé Jugoslávie, ty mají dohromady manko 4,1 miliardy korun. Jenom o něco méně mají na ministerstvu poznamenáno u Súdánu, v kolonce afrického státu svítí minus 3,4 miliardy korun. Shodně po 1,4 miliardě potom ČR dluží Írán a Irák. Dluhy dalších států nepřesahují miliardu ani v součtu.

U soukromých projektů má Česko především dva velké vykřičníky. Prvním je ČPP Transgas v Kazachstánu, který z rozpočtu spolknul 2,9 miliardy. Ten těsně následuje stavba hliníkárny společností Cheteng, kde se utopilo 2,6 miliardy korun. Přes dvě miliardy si vyžádal i projekt VLT Brno, který byl realizován v Iráku.

Co se kolem hliníkárny dělo

Vše začalo zkraje 90. let, tehdy se předchůdce společnosti Cheteng společně se státní firmou Technoexport podílel na výstavbě íránské hliníkárny. Brzy ale začaly problémy a spory o platbu za vícepráce. To znervóznilo ostatní investory, kterým tak český stát v letech 1997–98 postupně vyplatil skoro 3,5 miliardy korun. Za rozdíl oproti původní částce mohou rozdíly v kurzech měn.

S firmou následně jednali tři ministři. Prvně Jiří Rusnok v roce 2002 vyjednal blíže nespecifikovanou dohodu o splácení. Tu ale Cheteng nedodržoval, takže jednání přešla i na Bohuslava Sobotku. Pod ním si ministerstvo zadalo audit zahraničních pohledávek. Jeho výsledkem bylo doporučení nové dohody, se kterou ale vedení firmy nesouhlasilo.

Advokáti poté doporučili, aby se ministerstvo začalo s Chetengem soudit. To ale na výzvu reagovalo pomalu. K soudu se tak věc dostala až v roce 2008, kdy už resort vedl Miroslav Kalousek. Soudy ale v letech 2014 a 2015 rozhodly, že se k nim celá záležitost dostala pozdě. Promlčecí lhůta totiž vypršela v roce 2006.