Podle Pospíšila je celá směrnice postavená na špatných filozofických základech. „Pro mě je to politický problém, sám žádnou zbraň nemám, jsem vegetarián, nestřílím a nikdy střílet nebudu, ale jako liberál nechci, aby Evropská unie občanům Evropské unie zakazovala držet určité zbraně,“ uvedl europoslanec v pořadu Blesk.cz. „To si mají opravdu národní státy upravit samy, podle vlastní tradice, vlastní zkušenosti, vlastních problémů na svém území,“ dodal.

Jakkoli směrnice prošla během minulého roku významnou proměnou, stále jsou v ní podle Pospíšila i dalších českých europoslanců významné nedostatky. Za největší nesmysl považuje budoucí zákaz pořízení určitých typů poloautomatických zbraní, který se ale nevztahuje na jejich současné držitele.

„Vzniká tady nesmyslná situace, kdy vy si nebudete smět, pokud ta směrnice bude přijata, koupit novou poloautomatickou zbraň, ale budete moci stejný typ zbraně koupit od nějakého starého držitele,“ popsal Pospíšil, podle kterého tak směrnice neřeší původní problém – terorismus.

Myslivci teror v Praze nespustí, míní Pospíšil

„Teroristé nepoužívají legálně držené zbraně. Dovedete si představit, že by se čeští myslivci převtělili za teroristy a zaútočili třeba v Praze nebo na nějakém jiném veřejném místě?“ zahloubal se Pospíšil.

„Proti terorismu je třeba bojovat, ale jinými prostředky, než které navrhuje Evropská komise,“ řekl europoslanec. Podle Pospíšila by se měli instituce spíše zaměřit na evidování seznamu potenciálně nebezpečných osob pro Evropu, kteří jsou vycvičeni v zahraničí a pak se tajně vrací zpět. „Česká republika se nemá vzdát, a pokud to prohrajeme tady, tak je třeba se ještě obrátit na Evropský soudní dvůr,“ zmínil.

Právní kvalita směrnic a nařízení předkládaných Evropskou komisí je podle Pospíšila obecně bídná. To se týká i směrnice o zbraních, která má podle něj stále velké mezery. „Už dnes signalizuje české ministerstvo vnitra, že budou velké problémy s přenesením pravidel z této směrnice do českých zákonů. Jsou tam taková nejasná a neurčitá ustanovení, která každá země bude moci vykládat trošku jinak a vznikne chaos,“ dodal Pospíšil.

Evropská směrnice zpřísňuje podmínky pro držení zbraní a v loňském roce vyvolala mnoho diskuzí. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) Česko udělalo chybu, že si nevyjednalo výjimky už během přípravy normy. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) mezitím prosazuje ústavní změnu, která podmínky pro užití zbraně naopak uvolnila.

Kdo kvůli směrnici nejvíce lobboval? V jakém případě by směrnici Pospíšil podpořil? Podívejte se na celý rozhovor:

Video
délka: 12:32

Pospíšil: Směrnice o zbraních přinese chaos, Česko se nesmí vzdát. Tomáš Polák

Fotogalerie
18 fotografií