Česká rodina má být v budoucnu chápána jinak. Mnohem šířeji než dnes. Alespoň to navrhuje ČSSD na základě nové koncepce rodinné politiky, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí pod velením Michaely Marksové (ČSSD).    

Pro tuto „novou rodinu“ totiž má výrazně přibýt pomoc od státu – a to v různých formách: porodné za každé dítě (od 17 tisíc korun za první po 13 tisíc za třetí a další děti), takřka dvojnásobně vyšší přídavky na děti pracujících rodičů, úprava mateřské a rodičovské dovolené. Hlavně finanční, nejen ta, že z těchto názvů má být vyškrtnuto ono slovíčko „dovolená“.

I o tom se bavily v debatě Blesk.cz právě ministryně Marksová a její opoziční kritička Markéta Adamová (TOP 09), poslankyně a expertka Topky na sociální témata. „Je to hezké čtení, ale z hlediska dopadů do státního rozpočtu, které tam v mnohých případech nejsou ani specifikovány, řekla bych, že ani v polovině těch případů tak je značně nejasné, jestli je budeme schopni financovat,“ míní Adamová.

Podívejte se na „souboj“ političek:
Video
délka: 13:12

Duel Marksová 1. díl Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Adamová kritizuje mj. zvýšené porodné. Nemělo by být dle ní plošné. „Mělo by být jenom pro ty, kteří jej nutně potřebují,“ uvedla Adamová.

„Nejsou to sliby, které říkám, že splním v tomto vládním období, to v žádném případě. Tak nerealistická nejsem. Ale je to nějaká vize do budoucna, o které si myslím, že by ji měly plnit příští vlády,“ reagovala Marksová. Plošné zvýšení porodného být v koncepci nemusí, pokud s tím nebude souhlasit většina připomínkových míst.

Umělé oplodnění: Žena nemá poníženě žádat muže o souhlas, říká Marksová

V souvislosti s porody je však také zahrnuta do koncepce snaha o dostupnější asistovanou reprodukci – tedy umělého oplodnění na reprodukčních klinikách. Upravit se má i to, zda bude možné pro svobodné ženy bez souhlasu partnera.

„Pokud je svobodná, partnera nemá a nachází se třeba v situaci, že jí lékař řekne, že má otěhotnět co nejdříve – a já takové případy znám – tak potom, aby jí bylo umožněno to udělat skutečně bez souhlasu partnera, a ne někde opravdu poměrně ponižujícím způsobem hledat nějakého muže, který to podepíše,“ argumentovala ministryně Marksová.

Souhlas partnera je však jedna z věcí, která vzbudila reakce. Např. lidovec Jan Bartošek uvedl, že žena a spermobanka zkrátka nejsou rodina.

„Pokud se má opravdu i nadále jednat o řešení zdravotního problému, tak je to vždy řešení problému páru, a nikoli jednotlivce. Není to sociální problém, že žena, nemá-li s kým to dítě zplodit, tak přijde takto na kliniku. Je to takové až z tohohle hlediska ponižující směrem k mužům, protože je degradujeme na jakousi spermobanku,“ kontrovala Adamová.

„Já a má milovaná kočka nejsme rodina“

Debaty kolem koncepce přitom vyvolalo i to, jak má být chápána moderní česká rodina. Respektive jaké druhy soužití vlastně zahrnuje.

„Rodinu v dnešním světě tvoří jednotlivci a páry s dětmi (biologickými i osvojenými) či bez nich (neplodné i vědomě bezdětné), manželské, registrované, nesezdané, pěstounské i tzv. seskládané, často vícegenerační, a vždy nehledě na jejich pohlaví,“ píše se totiž v koncepci.

Je snad klasická rodina – muž, žena a dítě – přežitkem? „S trochou nadsázky se dá říct, že podle této definice jsem i já a moje milovaná kočka rodinou. Já si myslím, že bychom jako stát měli být schopni definovat rodinu tak, jak by měla fungovat a jak by měla vypadat. Tam by měly být zachovány vazby, které jsou dány,“ vyčítala koncepci Adamová.

Poslankyně z týmu Miroslava Kalouska k tomu uvedla: „Že mezi ně počítáme opravdu kohokoliv, kdo se za rodinu prohlásí, s tím se souhlasit nedá.“

Marksová však oponovala: „Pro takové lidi, kteří žijí s kočkou, my nenavrhujeme žádné konkrétní opatření.“ Adamová se však nedala: „Ale z té definice by mělo vycházet, jakou rodinu chceme podporovat.“ 

Ministryně Sobotkovy vlády však má jasno v tom, že širší pojetí rodiny je namístě. „Takto široce rozvrstvené druhy rodin u nás prostě existují. Uvědomme si, že polovina dětí se rodí mimo manželství, polovina rodičů se rozvádí a my chceme dělat opatření pro ty rodiny, které skutečně existují, a ne pro nějaký ideál, který ale bohužel neexistuje,“ dodala Marksová.

Fotogalerie
13 fotografií