Exsenátor Novák může dostat dalších 13 let vězení. Za zneužívání eurodotací

Autor: ČTK, bud - 
16. 2. 2017
06:42

Bývalému senátorovi za ODS Alexandru Novákovi hrozí v kauze údajných manipulací při rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji víc než 13 let vězení. Uvedly to čtvrteční Lidové noviny (LN) s odkazem na evropský zatýkací rozkaz, na jehož základě loni na Štědrý den Nováka na frankurtském letišti zadržela německá policie. Od 3. ledna je Novák v německé vydávací vazbě.

Nováka chce policie podle listu stíhat kvůli šesti trestným činům, z nichž nejzávažnější jsou poškození finančních zájmů EU, účast na organizované zločinecké skupině či organizování podplácení. Kriminalisté obvinili v dotační kauze ROP Severozápad celkem 24 lidí, škodu vyčíslili na skoro 14 miliard korun. Za klíčové postavy údajných manipulací považují právě Nováka a podnikatele Daniela Ježka, který je ve vazbě už od prosince.

Novák odmítl zjednodušené řízení o vydání do Česka, takže o něm bude muset rozhodnout vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Novák má sice německé občanství, což ale podle českého ministerstva spravedlnosti nebrání jeho vydání do České republiky k trestnímu stíhání.

Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie – nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka a Ježka mezi obviněnými bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl.

Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

Doporučujeme
mirkazam ( 24. února 2017 17:35 )

Teď už zbývá jenom ,,spolek přátel žehu "...to bude dostatečná záruka..

joudajoudovy ( 17. února 2017 08:26 )

13.let? ha ha ha, vtip dne! komu chce smuclerka namluvit, ze se konecne budou zlodeji stihat? o teto variante lze uvazovat az tradicni politicke strany, ktere tu hospodarily 25.let, pujdou od valu.

zdenek43 ( 16. února 2017 23:47 )

Akce Č i s t é ruce je název protikorupční akce, která proběhla na konci 90. let v České republice. Akci spustila v roce 1998 k moci čerstvě nastoupivší ČSSD, která se v rámci volebních slibů před parlamentními volbami v roce 1998 zavázala odhalovat hospodářskou kriminalitu a její propojení na nejvyšší politické kruhy, její výsledky jsou však sporné. Řízením celé akce byl pověřen tehdejší ministr bez portfeje vlády Miloše Z e m a n a Jaroslav B a š t a, ten byl však později v důsledku neúspěchu akce z vlády odvolán. soudruzi-pratele z CSSD následně přiznali, že akce vázne. Na zasedání předsednictva ČSSD to tehdejší předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman potvrdil prohlášením, že z dosavadních průtahů v akci lze za výjimku považovat odsouzení bývalého tenisty Milana Šrejbera. Ten prostřednictvím smyšlených dárců sponzoroval ODS, čímž byl zpochybněn průběh privatizace Třineckých železáren, v nichž se stal podílníkem. Šrejber byl v následném soudním řízení odsouzen za zneužívání neveřejných informací v obchodním styku k trestu 5 let odnětí svobody. K tomuto rozsudku se vyjádřil státní zástupce František Fíla, dle něhož ostatní případy hospodářské kriminality, které vládní ČSSD rovněž vydávala za součást akce Čisté ruce, soud v té době dosud neuzavřel. Na základě pochybení byl rozsudek Nejvyšším soudem zrušen a Šrejber byl osvobozen. V roce 2007 bylo celé stíhání zastaveno. S vyšetřováním v rámci této akce souvisí i vyšetřování údajného podvodu při privatizaci pražských Čokoládoven. Ministr Bašta tehdy označil za hlavního viníka bývalého šéfa Fondu národního majetku Tomáše Ježka. Jelikož se však jednalo o falešné obvinění, bylo na samotného ministra Baštu podáno trestní oznámení. Původní italská akce "Čisté ruce" byla oproti té české vyvolána justičními orgány, nikoli vládní stranou. Její průběh a výsledek byly rovněž rozdílné, jelikož měla za následek konec mnoha význačných politiků. Ivo Svoboda - min.financí Vláda M. Zemana - 2005 ho pražský vrchní soud sp

zdenek43 ( 16. února 2017 23:39 )

huraaaaaaaaaaaaa, takze vytahnuti Z PRAVICE?????? JAKOZTO O B L B O V A K pred VOLBAMA 2017 zase soudruzi - pratele z CSSD budou MAVAT pred volbama 2017 - PRIPOMINKOU????? ze pravice maaaaaaa NEKOHO - a je uplne jedno koho , ale MAAAAAA pred S O U D E M a na luzu to stale a dokola Z A B I R A ........ je to stejny scenar, jako AKCE C I S T E R U C E - taky o b l b o v a k soudruhu - pratel z CSSD Milose Z E M A N A - taky se mu tim podarilo zvihnout?? CSSD do CISEL ktere CSSD melo ...... a co ta AKCE PRINESLA?????? V E L K E nic..... nooooooo, nic -

salto ( 16. února 2017 15:39 )

To je možné jenom u nás. Zdalipak se ten dobrý muž nějak těm motorkářům revanšoval?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa