Pomsta za reorganizaci: Chovanec u ANO narazil s čipovými občankami

Autor: Zuzana Štíchová - 
3. 2. 2017
11:17

Hádky vládní koalice pokračují i v pátek. Po čtvrteční přestřelce kvůli reorganizaci policie rozkol ČSSD a ANO „odskákaly“ občanské průkazy s elektronickým čipem. Jejich zavedení chce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který za reorganizací stál. Po odporu poslanců ANO, ale stáhl návrh zpět k další debatě. Hrozilo totiž, že spadne pod stůl úplně.

Proti návrhu ministra vnitra vystoupilo během pátečního dopoledne několik poslanců z hnutí ANO. „Pokoušíme se zavádět technologii z minulého století za stovky milionů korun. Nemá to absolutně žádný smysl,“ řekl Ivan Pilný (ANO), který několik let šéfoval v Česku Microsoftu. Pilný se ptal opakovaně, kam má čtečku na čip zapojit. Přes USB to prý nejde. K jeho výtkám se přidal také Bohuslav Chalupa (ANO). „Jsem další vládní poslanec, který bude hlasovat proti. To, co říkal pan Ivan Pilný, je jasné,“ řekl.

„Zařízení, které mám já, do toho opravdu nejde USB zapojit. Neexistuje ani redukce. Lze to připojit přes bezkontaktní čip, ale to v tom zákoně není,“ argumentoval Ivan Pilný, který byl ve Sněmovně i přes nemoc.

Komunista Klán se vládě smál

„Mě fascinuje, jak si tady vládní koalice zamítá vládní návrhy. Vládní poslanec navrhuje zamítnutí vládního návrhu. Tomu nerozumím. Když jste vládní koalice, tak budete držet při sobě. Možná by bylo na čase se rozpustit, protože tahle šaškárna, co tady předvádíte, zejména dneska při zavádění občanských průkazů, je poměrně tristní. Ale mě to baví. Mě to fakt baví, protože to ukazuje vaši slabost,“ smál se komunistický poslanec Jan Klán.

„Já nevím, jak se na této debatě projevila včerejší debata o reorganizaci policie. Kolegové z ANO mi samozřejmě řeknou, že vůbec. Já si tomu dovolím nevěřit, ale to je asi můj osobní pocit. A doufám, že nemáte, kolegové, problém s tím, že mám nějaké pocity,“ kroutil hlavou ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Abych tady neprodlužoval tu šarádu, protože se jedná o vládní návrh a pravděpodobně dochází k porušení koaliční smlouvy… Požádal bych Sněmovnu, aby tento návrh vrátila do druhého čtení a abychom se tomu ještě věnovali. Šaráda a šaškárna, která se tu odehrává, není hodna této Sněmovny,“ dodal.

Chovanec tak ustoupil tlakům hnutí ANO, než aby riskoval, že poslanci jeho návrh zcela zamítnou. Chce tak zřejmě počkat, až vychladnou emoce po čtvrteční zprávě sněmovní vyšetřovací komise kolem reorganizace policie. Ta dala totiž za pravdu spíše Chovancovi. Hnutí ANO přitom reorganizaci využilo v předvolebním boji o krajská křesla. „My nechceme měnit náš návrh, ale chceme, aby hnutí ANO mělo šanci připravit komplexní pozměňující návrh,“ řekl ministr kousavě.

ANO v šiku s ODS i komunisty

Kromě poslanců ANO, z nichž někteří by možná ruku pro Chovancův návrh nezvedli z trucu, měli výhrady k návrhu na změny v občanských průkazech také opoziční politici.

„Pro ten zákon hlasovat nebudu. Argumenty jsou racionální, ne politické. Máme si pořídit něco, co nám k ničemu nebude,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, exministr dopravy. „Není pochyb o tom, že jsme s panem poslancem Klánem ideologicky na druhé straně barikády. Od doby czech pointů se ale Česká republika skutečně neposunula nikam. Naše vůle byla, aby bylo alespoň něco. Pro mě ten výsledek za čtyři roky je ale nula,“ doplnil ho exministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Pokračujete v té taškařici ze včerejška. Já nemám problém s elektronizací státní správy. Čtyři roky se tady něco připravuje a vládní poslanec navrhuje zamítnutí. To je vážně bezvadný,“ přisadil si v dalším vystoupení opět Klán.

„Kolega poslanec komunistické strany vyjádřil překvapení, že poslanci debatují, když to nazval slovem šaškárna. To není moc originální. Slyšeli jsme to slovo naposledy včera. Obávám se, že se tady šíří nějaký virus proti demokracii,“ reagoval za koalici poslanec Roman Váňa (ČSSD).

Poslanci nakonec jednoznačně podpořili návrh ministra vnitra a vrátili předlohu zpět do druhého čtení. To znamená, že zákonodárci budou moci do návrhu opět zanášet změny.

Předloha předpokládá, že by se průkazy s čipem stejně jako nynější obyčejné doklady vydávaly zdarma, ne za 500 korun. Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu. Měly by být podle představ ministerstva vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měly být i prostředkem pro elektronickou identifikaci.

Doporučujeme
bookF ( 3. února 2017 12:09 )

Tato oranžová kreatura jménem Chovanec,je podlá a vyčůraná ...nebudu sprostý. Stejně se snaží o zavedení čipu pouze pro svoje zištné důvody, tj. že už je vybrána firma pro tendr z kterého Chovancovi a ČSSD přitečou peníze, tak jak to dělají od té doby co vůbec tato strana existuje. Podobně si tento pán počíná i na České poště, kde každý ví, že firma sídlící v Plzni a prodávající v obchodní síti ČP "výherní losy" je tam nastrčena právě Chovancem a je to jeho business.

dzery ( 3. února 2017 12:05 )

Přiznej kolovrátku kolik ti za ty šplechty platí.

drakulina ( 3. února 2017 11:55 )

Chovanec je krysa všech krys schopný zapřít nos nezi očima, stejně jako ten plešoun Sobotka, který se snaží za každou cenu udržet premiérské křeslo, které mu pomalu, ale jistě utíká. Jsou to bezcharakterní podrazáci. Musí se smířit s tím, ať chtějí, či nechtějí, že prezidentem bude opět Miloš Zeman a přesedou vlády, kdo jiný, jak Andrej Babiš, protože je to vůle nás, občanů a ve volbách to jasně ukážeme...

carmin ( 3. února 2017 11:50 )

 volíte kapitalistické vrahy = žijete v havlofašistickém lágru Slovensko je s Ficem světelné roky před ČR ,vlaky zdarma pro studenty, děti, důchodce i pro invalidy, protikorupční zákony o kterých se nám může jen zdát V Česku ročně umrzne za zimu 105 lidí. To znamená, že průměrně za každý zimní den zaplatí životem jeden člověk.p tyto lidi povraždil tento zrůdní nelidský zločinecký režim ,puč 1989 = příchod hyenistické totality 75% vzorků ze vzduchu a deště obsahuje herbicid Round Up od Monsanta 26.2.2015 http://svobodnenoviny.eu/75-vzorku-ze-vzduchu-a-deste-obsahuje-herbicid-round-up-od-monsanta/ puč fašismu 1989 příchod otrokářů ,chudoby, nezaměstnanosti, bezdomovectví ,okradení milionů lidí o majetky lichváři, exekutorskými mafiemi http://www.novinky.cz/domaci/400763-otrocici-pracanti-se-uz-ozyvaji.html Z dotázaných 200 respondentů měly dvě třetiny pracovněprávní problémy jako nevyplacené mzdy, strhávání takzvaného desátku nebo zadržování osobních dokladů a vyhrožování. Novodobí otrokáři „Zaměstnavatelé to dělali lidem ze třetích zemí. Pak tak začali zacházet i s pracujícími ze zemí Evropské unie a opět jim to prošlo. Nyní takové jednání mlčky snášejí i Češi. Argumentace těchto novodobých otrokářů je jasná: Když se ti to nelíbí, běž, na tvou práci čeká sto dalších,“ uvedl Günter. kapitalistické bestie likvidují lidi milion lidí v lichvářských exekucích zavedených tímto zločinným režimem ,hyenismus mafií soukromých exekutorů ,Lichváři dál ničí lidi bez finančních rezerv http://www.novinky.cz/finance/400134-lichvari-dal-nici-lidi-bez-financnich-rezerv.html krásy demokracie:: lidé v čr žijí na ubytovnách jako koncentračníčních táborech Podvýživa, krev a moč na kobercích, nazývání klientů dementy. Tyto informace se objevují ve zprávách ombudsmanky Anny Šabatové, která se zaměřila na kontroly ošetřovatelských ubytovacích zařízení, ať již registrovaných, nebo neregistrovaných http://www.denik.cz/diskuse/kontr

Pollo ( 3. února 2017 11:50 )

 Chovanec snad jen do voleb. Pak doplnit vzdělání a pracovat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa