„Je to komplot pana Kalouska s panem Sobotkou, je to politické zadání mě poškodit, vyhnat mě z politiky,“ čertil se Adrej Babiš v pořadu Rozstřel na iDnes.cz.

A nechal volný průchod svému naštvání na svého koaličního partnera, ale i rivala ve volebách do Poslanecké sněmovny Bohuslava Sobotku. „Je tam s Kalouskem 20 let, proto si tak dobře rozumí. Oni teď udělali zákon, aby Babiš nebyl v politice. A opakuji – u pana premiéra mě to mrzí,“ prohodil o předsedovi ČSSD, na jehož adresu však přidal i ráznější slova. 

Babiš se zostra pustil do Sobotky

Babiš v pořadu uvedl, že byl ze středeční rozpravy ve Sněmovně „totálně vytočený“. „Já zvážím, jestli nebudu dávat nějakou žalobu,“ vzkázal Babiš. Šéf ANO, druhý nejbohatší Čech, vicepremiér a ministr financí v jedné osobě byl prý doslova šokovaný, jak uvedl předtím na Facebooku.

„Jsem šokován z přístupu ČSSD a pana premiéra. Vždyť se mnou v roce 2013 vyjednával o koalici. Pan premiér podrazil Miloše Zemana i prezidentské volby – a teď podrazil i mě,“ postěžoval si Babiš na sociální síti.

V pořadu na iDnes.cz Babiš zopakoval, že Sobotkovo chování chápe jako podraz. „Beru to jako podraz, jako lež. Pan premiér říkal, že se to týká příštích členů vlády,“ stěžoval si dál Babiš. „On to říkal veřejně, on to nesplnil. Takže lhal,“ šil dál šéf ANO do svého konkurenta. 

Babiš ostatně citoval i prezidenta Miloše Zemana, který ho u lex Babiš podpořil a vyjádřil zákonu své veto – podle Babiše to vypadá, jak Zeman říká, že největší nepřítel je skutečně koaliční partner. Sobotkovi pak vmetl i údajnou podivnou privatizaci OKD.

ČSSD i Sobotkovi Babiš vytýká, že změnila rétoriku. Což se prý projevuje i na vládě. Shodu s prezidentem Zemanem našel Babiš ještě jednou – u ekonomických analfabetů právě ve vládě. To když se dostal k přebytku rozpočtu 61,8 milionů korun. Podle Babiše platí Zemanova slova z pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech, že někteří ministři jsou ekonomičtí analfabeti, když chtěli přebytek dávat na investice.

Samotný zákon, namířený proti němu, považuje Babiš za protiústavní. „Ten zákon, tzv. lex Babiš, má plno nelogičností,“ uvedl. Obrovská nelogičnost je podle něj v tom, že pokud po příštích parlamentních volbách skončí v opozici jako řadový poslanec, může si firmu převzít zpět.

„Kolik poslanců převedlo firmy na manželky, na různé rodinné příslušníky? Kolik jich podniká?“ tázal se dál Babiš. A do opozičního lídra Miroslava Kalouska (TOP 09) si rýpl, že neví, kde má ukryté peníze on. Jako jednu z možností, co nyní dělat, uvedl Babiš rezignaci. Vzápětí ale bojovně dodal: „Takovou radost jim neudělám“.

Přemýšlí, co bude s firmou, až on sám nebude

Pohled do nitra Babišovy rozervané duše však poodhalil i to, že se vicepremiér považuje za nejvíce sledovanou osobu v zemi. „Mám se zastřelit? Nebo firmu rozdat? Nebo darovat opozici? Já nevím, co už mám dělat,“ říkal dál emotivně.

„Já jsem si za mojí politickou kariéru nenahrál nic a pokud to někdo tvrdí, tak jsou to sprosté lži. A to je něco, na co si neumím zvyknout,“ tvrdil Babiš, aby to o chvíli později opět emotivně zopakoval s drobnou obměnou. „Já jsem od vstupu do politiky a jak jsem ministr financí nezískal žádnou výhodu, naopak, na moje firmy to má negativní dopad,“ uvedl.

Babiš však také přiznal, že ho lex Babiš přiměl přemýšlet, co bude s firmou, až tu on sám nebude. „Žádné z mých dětí nepracuje ve firmě,“ připustil miliardář Babiš. On sám osobně prý žádné velké finanční potřeby nemá, aby si užíval požitků ze své firmy, nemá třeba jachtu, ani nic podobného.

Na chvíli však připustil, že na výhradách proti situaci, kdy vicepremiér vlastní velkou firmu či média, něco být může. „Uznávám, že není ideální, aby politik vlastnil takovou obrovskou firmu,“ dodal.

Babiš si však nyní stěžuje na to, že má nyní dva týdny na realizaci dalších opatření. Potvrdil přitom, že by firma měla přejít do svěřenského fondu. „Ano, pokud vím, tak je to připravováno tímto směrem,“ říkal Babiš. Správce fondu už má vytipovaného, jeho jméno však neprozradil.

Sobotka: Babiš by měl přestat zatěžovat koalici

A co na to Sobotka? „Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky,“ napsal na Facebooku.

„Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů,“ tvrdí nyní premiér. 

„Nemůžeme ignorovat problém, který vzniká tím, že bohatí lidé vstupují do politiky, chtějí zastávat veřejné funkce a přitom se odmítají vzdát často velmi rozsáhlých podnikatelských aktivit. Je potřeba ho řešit a novela zákona o střetu zájmů jde správnou cestou. Předseda ANO Babiš by měl přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů, za ty opravdu ČSSD nemůže,“ dodal Sobotka.

Fotogalerie
15 fotografií