„Já myslím, že to bude v lednu tohoto roku,“ řekl Babiš, aby dodal: „To bude velká událost. Já doufám, že už potom se mě nikdo nebude ptát na Agrofert, když už ho nebudu vlastnit.“ Neupřesnil nicméně, jakým způsobem se firmy zbaví. „Zbavím se akcií Agrofertu. Nebudu akcionář Agrofertu,“ řekl jen. Dodal, že prodá fond Hartenberg, který Babišovy peníze investuje do zdravotnictví. Mimo jiné do reprodukčních klinik, z nichž ta brněnská nyní řeší skandál se záměnou embryí.

K veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám by podle předlohy neměly přístup společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Omezení by se mohlo vztahovat právě také na fond Hartenberg.

Zeman hrozí Ústavním soudem

Zeman novelu koncem loňska vetoval s vysvětlením, že předpis je v rozporu s českým ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami, zasahuje do svobody jednotlivce a jeho základních práv. Pokud Sněmovna jeho veto přehlasuje, chce se prezident obrátit na Ústavní soud.

Poslanci by měli o novele znovu hlasovat na schůzi Sněmovny, která začíná v úterý 10. ledna. Pro přehlasování veta je třeba 101 hlasů. V září Sněmovna zákon přijala hlasy 135 ze 183 přítomných poslanců, v listopadu potvrdila předlohu se senátními úpravami hlasy 125 ze 174 poslanců.

Agrofert zaměstnává přes 34 tisíc lidí

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává víc než 34 tisíc lidí. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, který vydává mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, ministr financí má i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Ministr financí Andrej Babiš o sobě ve studiu Blesk už před časem prohlásil, že je chybou v systému – jak tou politickou, tak mediální:

Video
délka: 06:51
720p 480p 360p 240p

Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému - politickém i mediálním. Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová

Fotogalerie
5 fotografií