Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Odposlechy Ratha byly prý nezákonné, rozsudek neplatí. Bradáčová se zlobí

Autor: bru, ČTK - 
19. prosince 2016
15:28

Vrchní soud obrátil naruby případ Davida Ratha. Tvrdí totiž, že odposlechy, které byly klíčovým důkazem celé kauzy, nebyly legální. Okresní soud v Ústí n.L. je prý nedostatečně zdůvodnil. Vrchní soud proto rozsudek zrušil. Na případ upozornil web Euro.cz.

Pražský vrchní soud v říjnu zrušil rozsudek v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha kvůli nezákonným odposlechům. Okresní soud v Ústí nad Labem prý mimo jiné nařízení odposlechů dostatečně nezdůvodnil. Vyplývá to z písemného odůvodnění rozsudku vrchního soudu, uvedl dnes server Euro.cz. Případ se vrací ke Krajskému soudu v Praze k novému projednání.

„V rámci svého přezkumu Vrchní soud v Praze shledal u řízení, jež předcházelo vyhlášení napadených rozsudků, zásadní procesní vadu, kterou je nezákonnost odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu,“ píše se v odůvodnění.

Vrchní soud: Chybí důvod odposlechů i zmínka o trestném činu

Ústecký okresní soud podle vrchního soudu nerespektoval zákonem daná pravidla hned v několik případech. V nařízení odposlechů nejsou prý obsaženy skutkové okolnosti, které vydání příkazů odůvodňují. Chybí i zdůvodnění doby trvání příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu. Polovina příkazů pak podle vrchního soudu neobsahuje ani zmínku o tom, že je vedeno trestní řízení pro konkrétní trestný čin.

ČTĚTE VÍC: VŠE O DAVIDU RATHOVI NAJDETE ZDE

Okresní soud podle vrchního soudu v podstatě rezignoval na svou rozhodovací činnost. „To jest na posouzení materiálních podmínek pro nařízení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, což musí být patrné v odůvodnění příkazu, aby byl zcela zřejmý ústavně souladný postup soudu. Proto se Vrchní soud v Praze neztotožnil se závěrem nalézacího soudu, že inkriminované příkazy jsou bezvadné,“ uvedl v odůvodnění.

Z něj také vyplývá, že by měl krajský soud znovu vyslechnout oznamovatele celého případu, bývalého policistu Libora Gregora. Podle vrchního soudu vypovídal „zjevně vyhýbavě a nekonkrétně oproti protokolu o podání vysvětlení“.

Bradáčová nesouhlasí

Pražské vrchní státní zastupitelství nesouhlasí s důvody zrušení rozsudku v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha. Domnívá se, že rozhodnutím pražského vrchního soudu byl porušen zákon, a chce proto podat stížnost, kterou předá k posouzení ministerstvu spravedlnosti. V tiskové zprávě to dnes uvedla šéfka pražských žalobců Lenka Bradáčová.

Pražské vrchní státní zastupitelství s důvody nesouhlasí. "Důvody jsou s ohledem na dosavadní rozhodovací praxi soustavy obecných soudů i soudu ústavního jen stěží odborně akceptovatelné," uvedla Bradáčová v tiskové zprávě. Podle vrchní státní zástupkyně odůvodnění také významně vybočilo z principu základní předvídatelnosti aplikace práva a soudních rozhodnutí.

Pražská vrchní státní zástupkyně podstatnou část rozhodnutí považuje za "přepjaté formalistickou". "Poukazování na údajné formální nedostatky v příkazech k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a povolení ke sledování, které senát Vrchního soudu v Praze nyní vytýká soudcům, kteří rozhodovali ve věci v přípravném řízení, je zcela neobvyklé právě s ohledem na opakované předchozí rozhodování celé soudní soustavy," sdělila Bradáčová.

Podle Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jsou další kroky v kompetenci pražského vrchního státního zastupitelství. "Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je z hlediska vypořádání se s procesními připomínkami překvapivé, proto se s tímto rozhodnutím nemůžu ztotožnit," sdělil jeho mluvčí Pavel Malý.

Ratha do vězení poslali loni

Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun z jeho majetku. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun.

Obžaloba Ratha spojuje s údajnou trestnou činností někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) a jejího partnera, exposlance za ODS Petra Kotta. Podle krajského soudu přizpůsobovala organizovaná skupina kolem Kottových veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“.

Tendry podle spisu doprovázela korupce. Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.

V korupční kauze je 11 obžalovaných. Nejvyšší trest dostal bývalý hejtman, o rok nižší tresty odnětí svobody udělil krajský soud Kottovým. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová. Rath vnímá proces jako politický, soud podle něj rozhodl v rozporu s důkazy.

salto ( 20. prosince 2016 10:34 )

Kauza Rath jenom dokumentuje morální devastaci tohoto národa. Sluníčkové zákony, pravda, láska...

tgbg ( 20. prosince 2016 09:45 )

Sociální demokrat, kudy chodil tudy krad.

prezny ( 19. prosince 2016 20:33 )

Levičáci nevolejte dokola do Hydeparku, je to repríííííííízáááááááá!!!!

pavel215-evzen-02 ( 19. prosince 2016 20:29 )

Vondra s Langerem už si tahají jen suchý z nosu.

nezadat1 ( 19. prosince 2016 19:29 )

To se dalo čekat,že chovná svííně s hurvajsem ho z toho vytáhnout aby nepozavírali půl zlodějských svííní s jeho partaje kdyby promluvil.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa