Halík tepe Duku za řád od Zemana: „Já bych se styděl vzít od něj metál“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
31. 10. 2016
21:35

Dominik Duka převzal od Miloše Zemana Řád bílého lva, což bylo jedno z nejvíce propíraných vyznamenání, která se na Hradě v pátek předávala. Duka se hájí, že jde o čest pro celou církev. Jeho občasný kritik Tomáš Halík, kterého pro změnu kritizuje tu a tam Jiří Ovčáček, uvedl, že by se od Zemana převzít vyznamenání styděl. Duka podle Halíka „nasedl do vlaku“, ze kterého již nedokáže vystoupit. Zemanův mluvčí je jiného názoru.

Šest Řádů bílého lva předal během státního svátku 28. října Miloš Zeman na Pražském hradě. Čtyři válečným veteránům, dva občanské – arcibiskupovi Dominiku Dukovi a někdejšímu eurokomisaři Günteru Verheugenovi.

„Já bych se styděl převzít od něj vyznamenání. Kardinál Duka však už zřejmě nasedl do vlaku, z něhož už nebude mít odvahu a sílu vystoupit. Je mi to líto,“ řekl Právu v reakci na Dukovo vyznamenání kněz Tomáš Halík

Ovčáček: Halíkova kritika je jistota. Jako východ slunce

Řád bílého lva pro Duku vyvolal řadu reakcí. Duka však našel i zastání, třeba v podobě Miroslava Kalouska (TOP 09), který jinak hradní počínání s oblibou kritizuje. Duka si jej podle něj zasloužil.

Jiného názoru byli čtenáři Blesk.cz. Ve víkendové anketě při dotazu, zda si Dominik Duka zasloužil nejvyšší státní vyznamenání, jich možnost „ano“ zvolilo 414, proti jich bylo 1062 (dle údajů z 31. října v 18:00).

Anketa
Zaslouží si podle Vás Dominik Duka nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva?
počet hlasujících: 2205
Anketa
Zaslouží si podle Vás Dominik Duka nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva?
NE
69 %
ANO
31 %
počet hlasujících: 2205

„Pan kardinál si nejvyšší vyznamenání zaslouží jako ocenění svého statečného životního příběhu, kdy se neváhal postavit čelem komunistické totalitě, která ho následně uvrhla do vězení. Pokud jde o Tomáše Halíka, kněz by neměl být zaslepen nejen politicky motivovanou nenávistí,“ uvedl v reakci pro Blesk.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Duka se stal za minulého režimu obětí komunistické perzekuce. Kněžské svěcení přijal v červnu 1972, svůj slib v dominikánském řádu složil v lednu 1972. jenže v roce 1975 mu byl odňat „státní souhlas k duchovní správě“ a poté pracoval v plzeňské Škodovce jako rýsovač, aby nakonec strávil patnáct měsíců ve vězení za svou řádovou činnost.  

Medaile možná, ale rovnou Řád bílého lva? Řada lidí se přesto podivuje. Halík to však označil medailí za podporu. „Při předávání medaile za podporu Miloše Zemana Milošem Zemanem Dominiku Dukovi jsem si vzpomněl na slova, jimiž jeden papež komentoval úmrtí kardinála Richelieua: Jestliže existuje Bůh, bude mu asi muset pan kardinál hodně vysvětlovat; pokud neexistuje, dělal to výborně,“ dodal Halík při své kritice vyznamenání pro Duku.

Halík kritizuje Duku za kladný vztah k Zemanovi dlouhodobě. V minulosti ho nazval mj. Zemanovým „ozdobným oleandrem moci“.

„Pokud jde o politické postoje Tomáše Halíka, proti Miloši Zemanovi se vyhraňuje již minimálně od roku 1999. Je to taková životní jistota, jako každodenní východ slunce. Co stojí za touto mnohaletou záští, toť ale otázka na Tomáše Halíka,“ pokračuje Ovčáček.

Halík: Kardinál Tomášek se obrací v hrobě

Také kardinál Miloslav Vlk, ač nezmínil přímo Dominika Duku, pak současné předávání státních vyznamenání kritizoval za údajné „kšeftaření“ a na Hrad jít odmítl.

Halík za to Vlkovi nepřímo poděkoval. „Myslím, že kardinál Beran i kardinál Tomášek, který se dovedl na konci života statečně postavit nemravné moci, se obracejí v hrobě. Jsem velmi vděčný těm představitelům církve, kteří dali neúčastí na hradních oslavách statečně a jasně najevo, co si myslí o Miloši Zemanovi,“ uvedl nyní dále v komentáři pro Právo Halík.

Hradní mluvčí Ovčáček se však sekl, když označil právě Tomáše Halíka jako jednoho z těch, kteří budou zahajovat v pátek 28. října na státní svátek kampaň. Ovčáček mluvil o kampani 3H – Horáček, Herman a právě Halík. Zatímco dva první jmenovaní se alternativní oslavy státního svátku účastnili (a moderátor Horáček odmítl, že by šlo o jeho kampaň), Halík dle informací svolavatele akce a šéfa STAN Petra Gazdíka na náměstí ani nebyl.

Ovčáčka proto kvůli Halíkovi označil Gazdík za lháře. „Tomáš Halík podpořil akci pánů Gazdíka a Horáčka fakticky tím, že opakovaně veřejně vyzval k bojkotu oslav státního svátku na Hradě. Což oba zmínění předvolební akcí na Staroměstském náměstí naplnili. Prudkou reakci pana Gazdíka na má slova připisuji nervozitě z ne příliš povedeného startu kampaně,“ ohradil se nyní pro Blesk.cz Zemanův mluvčí.

Arcibiskupství: Duka tvoří, namísto aby bořil

Dominik Duka však neskrýval po vyznamenání od Zemana radost. A stejně tak ani jeho věrní. „Blahopřejeme svému arcibiskupovi k získání státního vyznamenání. Kardinál Duka osvědčil své pevné morální zásady a věrnost státu i církvi už v době hluboké totality, kdy se nenechal odradit ani komunistickým kriminálem, ani odebráním státního souhlasu a vnucenou prací v plzeňské Škodovce,“ vzpomnělo v prohlášení Arcibiskupství pražské Dukovu minulost, když kardinálovi gratulovalo k zisku Řádu. 

„Že je člověkem, který tvoří, namísto aby bořil, prokázal i v nynější době při vyjednání kompromisu ohledně společné správy katedrály, majetkového narovnání se státem, i kompromisem ohledně hradních budov. Nadále patří k jedněm z mála, kteří se vytrvale dokážou postavit na stranu člověka a svobody, ať už při pietních vzpomínkách na umučené politické vězně v Ďáblicích, nuceně nasazené v tzv. Jáchymovském pekle, nebo na oběti romského tábora v Letech,“ uvedlo dále arcibiskupství.

Tím však ve výčtu Dukových kvalit neskončilo. „I ve svém věku, kdy jiní odpočívají na zasloužené penzi, stále neúnavně brázdí po republice, setkává se s těmi nejobyčejnějšími lidmi, pokorně slouží mše svaté i v těch „nejzapomenutějších“ kostelících, světí kapličky a žehná každodenní prosté práci na Božím díle každého z nás,“ dodalo. 

Duka přitom dlouhodobě vychází se Zemanem dobře. Celebroval mši i v kostele v Lánech, které se Zeman, mj. s Ovčáčkem či šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem, zúčastnil. A sloužil mši i v Osvětimanech, kde má svůj penzion i politické zázemí hradní kancléř Vratislav Mynář.

Doporučujeme
petr11 ( 7. listopadu 2016 07:59 )

...zpráva pro věřící...Jestliže existuje Bůh, bude mu asi muset pan kardinál hodně vysvětlovat; pokud neexistuje, dělal to výborně,“ dodal Halík..vyberte si

homolka08 ( 6. listopadu 2016 16:05 )

Z.mrd Halík má pravdu,že se kardinál Tomášek obrací v hrobě,ale ne kvůli Dukovi,ale právě kvůli zmr.dovi Halíkovi,který v minulém režimu oddaně sloužil komunistům ,pracoval totiž na ministerstvu průmyslu.

homolka08 ( 6. listopadu 2016 15:56 )

 Halík je podle křesťanské terminologie Jidáš,podle ateistické terminoligie h.ajzl,všichni by si měli uvědomit,že zatímco Duka byl v roce 1981 uvězněn tak Halík ve stejném roce ,přesněji mezi lety 1975 -1985 pracoval na komunistickém ministerstvu průmyslu,takže Halík může pouze držet hubu a k ničemu se nevyjadřovat,protože takové sv.ini se nedá věřit ani slovo.

vavrjan ( 2. listopadu 2016 16:44 )

  Halík je buzna a škůdce církve

sendrazak ( 1. listopadu 2016 21:32 )

rego :: Asi tě ranní z toho vzteku pepka viď ??

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa