Semelová zpochybnila nátlak na Horákovou i okupaci. Soud: Omlouvat se nemusí

Autor: ČTK,bud - 
13. 10. 2016
09:57

Komunistická strana a její poslankyně Marta Semelová se nemusí omlouvat za televizní výroky političky o popravené Miladě Horákové či o invazi vojsk z roku 1968. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud, který zamítl odvolání právníka Michala Kincla (TOP 09). Kincl neuspěl, protože výroky nezasáhly přímo do jeho osobnostních práv. Jeho právní zástupce poté řekl, že klientovi rozhodně doporučí podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Kincl postavil svou žalobu na tom, že výroky ho jako občana šokovaly a že po nich pocítil strach a úzkost z možné restaurace zločinného totalitního komunistického režimu. Požadoval písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekuoval mnoho lidí.

Do Milady Horákové se v debatě Blesku pustil i komunista Zdeněk Štefek. Co řekl? Podívejte se na video:

Video Komunista Štefek v debatě Blesku: Milada Horáková dělala protistátní činnost. - Blesk TV

Odvolací senát však na tuto argumentaci nepřistoupil. „Plně se ztotožňujeme s tím, jak ve věci postupoval a jak ji rozhodl soud prvního stupně. Ve vztahu k panu žalobci nedošlo k neoprávněnému zásahu do jeho osobnostních práv. Předmětné výroky se netýkaly jeho osoby,“ uvedl soudce Tomáš Novosad.

Zpochybnila okupaci v roce 1968

Semelová v pořadu ČT24 Hyde Park mimo jiné zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu bylo vynucené. Odmítla, že obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací, podle ní šlo o internacionální pomoc. Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, označila za pozitivní postavu československých dějin.

Komunisty a jejich výroky hájil v předvolební superdebatě i místopředseda strany Jiří Dolejš. Jak? Na to se podívejte:

Video Záznam Superdebaty Blesku: Kdo vás „lakuje“ sliby, 300 na důchody a EET. - Blesk TV

KSČM považuje žalobu za účelovou, zastupitel v Brně-Bohunicích Kincl ji prý využívá k tomu, aby přenesl soutěž politických stran do soudní síně, což je v demokratickém státě nepřípustné. Poslankyně na vyřčených názorech trvá, dnes zopakovala, že na nich nemá co měnit. Ve sporu poukazovala také na svobodu slova.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavel Freibert už v lednu konstatoval, že Kincl se tímto způsobem nemůže domáhat po Semelové, aby vyslovila něco, co si nemyslí. Zároveň ale uvedl, že obava z komunistické ideologie je zdravá. Z rekapitulace jeho rozsudku před odvolacím soudem vyplynulo, že podle Freiberta mohly být výroky poslankyně způsobilé zasáhnout do osobnostních práv například potomků popravené Horákové. Na dotaz, jaký má na toto stanovisko názor, Semelová odpověděla, že to by museli posoudit sami potomci, nikoliv ona.

Vše o Martě Semelové čtěte na Blesk.cz zde >>>

Doporučujeme
repelos ( 27. února 2017 17:03 )

jajo- o kauze Horáková ,soudě dle tvého vyjádření víš naprosté ho.vno.zkus to prostudovat //z pravdivých zdrojů//a jestli máš svědomí ,tak se omluvíš. Havlovi pohůnci naprosto překroutili fakta ,a od 89 překrucují vše,každá lež je jim ve špinavé politice dobrá.

repelos ( 9. prosince 2016 17:07 )

„režisére“ Mrnko,ty ubožáku,kdo tě do toho naverboval? chystáš trapný paskvil.copak jsi se nedostal ke všem faktům, myslím tedy pravdivým ???všechno je jinak,vymývači. paní Zurer,hoďte jim tu trapnou vylhanou roli na hlavu.trhnete si akorát světovou ostudu,což nemáte zapotřebí. vy sedmilháři,vy se světově znemožníte. to chcete překroutit fakta ,což ostatně od 89 děláte stále? no to se budou naši lidé i svět divit až začnou vylézat na Netu fakta o této rádoby hrdince. máte hroznou smůlu,že v dnešní době už nic neutajíte,svět zkrátka pokročil, léta vymývání mozků a hlouposti lidí je pryč.

mrdounberlusconi ( 14. října 2016 14:15 )

BYLA NAPEKNA

carmin ( 13. října 2016 20:56 )

krásně popsán současný režim zla

carmin ( 13. října 2016 20:03 )

100 nijak nezbrojených lidí zastřelí jen americké gestapo na ulici,každý rok povraždí 100 milad horákových,bestiální vrazi

Zobrazit celou diskusi
Další videa