Peroutkova vnučka posílá na Hrad exekutory. Kvůli 100 tisícům od Zemana

Autor: val - 
3. 10. 2016
16:05

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala návrh na exekuci Kanceláře prezidenta republiky kvůli sporu o omluvu za výrok prezidenta Miloše Zemana. Ten obvinil Peroutku z napsání článku Hitler je gentleman. Existenci článku se nepodařilo doložit, soud nedávno nařídil prezidentské kanceláři omluvit se, to se však nestalo. Informovala o tom Česká televize. Zeman řekl, že exekuční návrh na prezidentskou kancelář musí vyřešit soud.

Soud nedávno nařídil Hradu omluvit se za Zemanův výrok. Ten to ale ve stanovené lhůtě neudělal. Za to mu hrozí pokuta 100 tisíc korun. 

Kancelář prezidenta ve svém dřívějším prohlášení uvedla, že nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení Peroutkova života a díla v letech 1938–1939. „Toto odůvodnění považujeme za brilantní,“ stojí v tiskové zprávě. K dovolání vede kancelář skutečnost, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na Českou republiku by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci v Brně řekl, že o exekučním návrhu musí rozhodnout soud. Těžko se však může omlouvat za to, že článek s titulkem Hitler je gentleman neexistuje, když jej četl, dodal. Reagoval tak na krok Kaslové, která se chce exekučním návrhem domoci omluvy za prezidentovy výroky o Peroutkově fascinaci nacismem na základě článku, který prezident nedokázal soudu předložit. Omluvu pravomocným rozsudkem nařídil soud.

Již před rokem jsem se omluvil, že se článek dosud nenalezl. Také jsem uvítal rozhodnutí odvolacího soudu, protože je prokázáno, že Peroutka byl na základě objevených textů fascinován nacismem,“ řekl Zeman. Tentýž soud mu však nařídil omluvu. Kancelář prezidenta podala ještě dovolání, které však nemá odkladný účinek.

Soud kvůli Zemanovu Peroutkovi: Terezie Kaslová po verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1Soud kvůli Zemanovu Peroutkovi: Terezie Kaslová po verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1 | 

Kaslová se chce exekučním návrhem domoci omluvy. Případ má nyní na stole soudní exekutor, který může kanceláři prezidenta opakovaně udělovat pokutu až do výše 100 tisíc korun.

Článek prý vyšel v Rudém právu

Omluvu za dehonestující výroky měl Hrad podle rozsudku ze začátku září zaslat Kaslové dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji má po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách. Omlouvat se měla Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ je novinář Jan Stránský. 

Deník Právo v sobotu upozornil na to, že článek Hitler - Gentleman skutečně vyšel, nebylo to však v Přítomnosti, ale v Rudém právu. 

Doporučujeme
miko ( 16. února 2018 19:54 )

takže holce jde o prachy, nic jiného

petrmetr ( 4. října 2016 10:45 )

je podobna nath a lc e co potřebuje nejakej ještě meloun z basy hoši poslali málo a je taky tak s e r e Dná

krakonos500 ( 4. října 2016 07:33 )

Peroutkovu dceru Evru si vzal za ženu Richard Bienert ml., syn Richarda Bienerta st., který byl dne 19. ledna 1942 jmenován v protektorátní Krejčího vládě ministrem vnitra. Od 12. března téhož roku byl zároveň náměstkem ministerského předsedy. Nakonec se 19. ledna 1945 stal krátce do 5. května 1945 i předsedou vlády. Zároveň s funkcí protektorátního premiéra vykonával stále i funkci ministra vnitra. Jako jeden z mála (bylo uděleno cca. 30ks) obdržel vysoké protektorátní vyznamenání – Svatováclavskou orlici III. stupně se zlatým věncem. Byl také členem delegace, kterou koncem dubna 1945 vyslal K. H. Frank na Západ s nabídkou separátníh o míru a společného boje proti SSSR. Dne 31. července 1946 byl Národním soudem odsouzen za kolaboraci s nacisty. Dne 12. května 1947 byl těžce nemocen podmínečně propuštěn a dožil v ústraní bez nároku na jakoukoliv státní penzi. A Peroutkova vnučka Tereza Kaslová žalující stát za výrok prezidenta ? Skandál kolem bývalého primátora Jana Kasla (mimochodem toho, který podporoval krádež pražské vody pro firmu Veolia) a jeho manželky Terezie neutichá. Ve výčtu sponzorů, kteří podporovali Nadační fond Ferdinanda Peroutky, který Kaslová v roce 2000 založila, jsou jména firem, které zároveň dostávaly zakázky od města. Zneužívala Kaslová vlivu svého manžela při získávání finanč ních prostředků pro svůj fond, nebo jednala nezištně, jak tvrdí ? Jistě že zneužívala. Chtělo by to více vědět, více znát obě strany mince.

krakonos500 ( 4. října 2016 07:20 )

Ty platis v ustavu nejake dane,debile?

petrmetr ( 3. října 2016 20:28 )

zdenekk pepen ta je fakt o..dporná ta peroutjkka fujj

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa