Sobotka se nakonec pohřbu Perese zúčastní. Do Izraele letí světové špičky

Autor: ČTK - 
29. 9. 2016
17:48

Pátečního pohřbu bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese se zúčastní i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Potvrdili to pracovníci Úřadu vlády. Sobotka již dříve uvedl, že Česko bude na pohřbu zastupovat také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ze zahraničních státníků bude na pohřbu například americký prezident Barack Obama. Český prezident Miloš Zeman na pohřeb nepřijede.

Peres zemřel ve středu ve věku 93 let. Od čtvrtečního rána byla před budovou izraelského parlamentu vystavena rakev s jeho tělem a pohřeb se koná v pátek dopoledne. Očekává se příjezd 80 státníků z celého světa.

Na smuteční ceremonii přijedou kromě Obamy třeba kanadský premiér Justin Trudeau, německý prezident Joachim Gauck, francouzský nejvyšší představitel François Hollande či rumunský prezident Klaus Iohannis. Do Izraele už ve čtvrtek dorazil bývalý americký prezident Bill Clinton a zájem zúčastnit se pohřbu projevil také palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který nebyl na oficiální návštěvě v Jeruzalémě několik let.

Český prezident Zeman do Izraele nepřijede, protože bude v době pohřbu na pracovní návštěvě Řecka. Zeman se totiž na řeckém ostrově Rhodos účastní konference Dialog civilizací, kterou pořádá ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin.

Doporučujeme
georg7 ( 30. září 2016 11:46 )

Plesatobrylaty magor se cpe vsude , kde je cernousaty negr z Bileho baraku !

rego ( 29. září 2016 21:18 )

starypes:Pablbe,tvoje dlouholeté zkušenosti s lezením někomu do zadele, jsou fakt "úžasné"!

starypes ( 29. září 2016 19:03 )

To aby si vzal neoprén a olivový olej, aby dobře do Obamy vklouzl a neuškodil.

repelos ( 29. září 2016 18:43 )

nenápadně a pečlivě promazán vleze negrovi of White house do pr.dele.

pepen. ( 29. září 2016 18:34 )

 Sobotko říkali, že do Izraele letí světové špičky, tak co tam chceš ty ozubená pleši dělat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud