Klausová byla se Sobotkou na červeném koberci. A Merkelová ví o krizi EU

Autor: simao,ČTK - 
16. 9. 2016
15:10

Evropská unie je podle německé kancléřky Angely Merkelové v krizi, ale řešení prý nelze očekávat od jednoho summitu. Ten nyní hostí Bratislava a poprvé po odhlasovaní brexitu na něm chybí Velká Británie. Za Česko se účastní Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterého na červeném koberci doprovodila Livia Klausová. Po dopoledním jednání a společném fotu se vydali státníci na oběd podávaný na luxusní a ostře hlídané lodi na Dunaji.

Neformální vrcholná schůzka 27 zemí EU bez Británie v pátek odstartovala, Merkelová uvedla, že věří ve shodu státníků na potřebě společného řešení problémů. „Doufám, že Bratislava ukáže, že chceme pracovat společně a že chceme řešit problémy, kterým Evropa čelí,“ uvedla německá kancléřka.

„Je třeba konkrétními skutky ukázat, že můžeme být lepší v oblasti vnější i vnitřní bezpečnosti, potírání terorismu, spolupráci v oblasti obrany, v otázkách hospodářského růstu a pracovních míst,“ dodala. 

Merkelová a spol. stolovali na Dunaji

Dopolední část debaty na Bratislavském hradě měla být věnována problémům včetně řešení migrační krize. Diskutovalo se prý poměrně živě, na zástupce všech zemí se zatím nedostalo. Poté došlo na společné „family foto“, na kterém nechybí ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a pak již vyhládlí státníci společně poobědvali – na lodi Regina Danubia při projížďce po Dunaji.

Summit EU v Bratislavě: Státníci poobědvali na lodi na DunajiSummit EU v Bratislavě: Státníci poobědvali na lodi na Dunaji | 

Společná armáda? Nemůžeme nahrazovat NATO, řekla prezidentka

Šéfové států a vlád před novináři připomínali potřebu soustředit se například na posílení vnější i vnitřní bezpečnosti, ochranu unijních hranic, společnou obranu evropských hodnot či na podporu hospodářského růstu. V otázce bezpečnosti se zmiňovala i společná evropská armáda – podle litevské prezidentky Dalie Grybauskaitéové platí: „Nemůžeme nahrazovat NATO, vytvářet jeho kopii.“

Summit EU v Bratislavě: Jednání politikůSummit EU v Bratislavě: Jednání politiků | 

Diplomaté obeznámení s děním v sále podle ČTK naznačují, že předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi se příliš nepodařilo udržet původní plán, kdy dopoledne mělo být věnováno „diagnóze stavu“ a odpoledne možným návrhům řešení.

Tusk přitom má v plánu seznámit lídry i se svými rozhovory s britskou premiérkou Theresou Mayovou, spolu s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem pak chce šéfy států a vlád EU také požádat, aby věnovali více pozornosti ratifikaci klimatické dohody uzavřené loni v Paříži.

Bratislavské školy měly politické prázdniny

Pořádání summitu má přitom dopad i na samotnou Bratislavu. Zavřené školy, úřady či muzea, v ulicích hlídky policistů i vojáků, ale také mnohem méně lidí či aut než obvykle. Zatímco ranní dopravní špičku i ve slovenské metropoli tradičně provázejí kolony, tentokráte bylo mnoho ulic téměř prázdných.

„Zrušila jsem všechny schůzky ve městě a budu pracovat z domova,“ říká podnikatelka Jana (38), která bydlí v jednom ze satelitních sídlišť za Bratislavou. Dala na radu slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, jenž vybídl veřejnost, aby v den summitu do metropole nejezdila, Bratislavanům ministr zase doporučil využít i čtvrteční svátek k prodlouženému víkendu mimo město.

Doporučujeme
agfor ( 16. září 2016 20:33 )

Bodejď by Merkelová nevěděla o krizi v Evropě, když ji sama zavinila a chce nutit celou EU, aby ji za ní vyřešili, aby mohla podě . . . zase něco jiného.

ivoadler ( 16. září 2016 18:44 )

Projekt sjednocené Evropy nelze opustit. Kam by se vrtlo jejích 55 000 zaměstnanců? Zájmy jednotlivých zemí? Koho to zajímá. My máme svoje zájmy. Východní Evropa je od toho, aby EU zásobovala lacinou pracovní silou. Rozdělení Evropy na bohatý západ a chudý východ je stále zřejmější. O tom se v Bratislavě jednat nebude.

juuuhele ( 16. září 2016 18:26 )

Souhlasím, ale příště bys to mohla napsat pod svým nickem, byla bys originální.

juuhele ( 16. září 2016 17:31 )

Tu východoněmeckou soudružku už by měl někdo pořádně nakopat do té její přesrostlé prdddele.

honza54 ( 16. září 2016 16:38 )

Sobotka leze do řitě všem i Klausové

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa