Neformální vrcholná schůzka 27 zemí EU bez Británie v pátek odstartovala, Merkelová uvedla, že věří ve shodu státníků na potřebě společného řešení problémů. „Doufám, že Bratislava ukáže, že chceme pracovat společně a že chceme řešit problémy, kterým Evropa čelí,“ uvedla německá kancléřka.

„Je třeba konkrétními skutky ukázat, že můžeme být lepší v oblasti vnější i vnitřní bezpečnosti, potírání terorismu, spolupráci v oblasti obrany, v otázkách hospodářského růstu a pracovních míst,“ dodala. 

Merkelová a spol. stolovali na Dunaji

Dopolední část debaty na Bratislavském hradě měla být věnována problémům včetně řešení migrační krize. Diskutovalo se prý poměrně živě, na zástupce všech zemí se zatím nedostalo. Poté došlo na společné „family foto“, na kterém nechybí ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a pak již vyhládlí státníci společně poobědvali – na lodi Regina Danubia při projížďce po Dunaji.

Summit EU v Bratislavě: Státníci poobědvali na lodi na Dunaji
Summit EU v Bratislavě: Státníci poobědvali na lodi na Dunaji
Autor: Reuters

Společná armáda? Nemůžeme nahrazovat NATO, řekla prezidentka

Šéfové států a vlád před novináři připomínali potřebu soustředit se například na posílení vnější i vnitřní bezpečnosti, ochranu unijních hranic, společnou obranu evropských hodnot či na podporu hospodářského růstu. V otázce bezpečnosti se zmiňovala i společná evropská armáda – podle litevské prezidentky Dalie Grybauskaitéové platí: „Nemůžeme nahrazovat NATO, vytvářet jeho kopii.“

Summit EU v Bratislavě: Jednání politiků
Summit EU v Bratislavě: Jednání politiků
Autor: EPA

Diplomaté obeznámení s děním v sále podle ČTK naznačují, že předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi se příliš nepodařilo udržet původní plán, kdy dopoledne mělo být věnováno „diagnóze stavu“ a odpoledne možným návrhům řešení.

Tusk přitom má v plánu seznámit lídry i se svými rozhovory s britskou premiérkou Theresou Mayovou, spolu s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem pak chce šéfy států a vlád EU také požádat, aby věnovali více pozornosti ratifikaci klimatické dohody uzavřené loni v Paříži.

Bratislavské školy měly politické prázdniny

Pořádání summitu má přitom dopad i na samotnou Bratislavu. Zavřené školy, úřady či muzea, v ulicích hlídky policistů i vojáků, ale také mnohem méně lidí či aut než obvykle. Zatímco ranní dopravní špičku i ve slovenské metropoli tradičně provázejí kolony, tentokráte bylo mnoho ulic téměř prázdných.

„Zrušila jsem všechny schůzky ve městě a budu pracovat z domova,“ říká podnikatelka Jana (38), která bydlí v jednom ze satelitních sídlišť za Bratislavou. Dala na radu slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, jenž vybídl veřejnost, aby v den summitu do metropole nejezdila, Bratislavanům ministr zase doporučil využít i čtvrteční svátek k prodlouženému víkendu mimo město.

Fotogalerie
28 fotografií