Babiš trvá na tom, že je reorganizace policie účelová. Vazby na Šlachtu popřel

Autor: ČTK, mib - 
5. 9. 2016
21:50

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš trvá na tom, že reorganizace policejních útvarů byla účelová a v rozporu s koaliční smlouvou i s koncepcí policie. Řekl to novinářům po pondělním slyšení před sněmovní komisí, která změny v policii vyšetřuje. Babiš také uvedl, že si připadal jako na policii a nad některými dotazy poslanců se podivoval.

„Otázky, které mi byly kladeny, a způsob kladení odpovídaly stávající atmosféře v rámci koalice,“ řekl Babiš, který se kvůli sloučení protimafiánské a protikorupční policie dostal do ostrého sporu s ČSSD. Hnutí ANO hrozilo i tím, že koalici se sociálními demokraty a KDU-ČSL opustí.

Dva koaliční poslanci se Babiše, jak řekl, ptali, zda je koaliční smlouva nad zákon. „Samozřejmě že jsem řekl, že není, ale potom jsme ji nemuseli podepisovat,“ podotkl ministr.

Video Čím pálí Babiš a Chovanec ve vládní přestřelce kolem Šlachty a policie. - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

„Pro mě se nic nezměnilo. Je to v rozporu s koaliční smlouvou, je to v rozporu s koncepcí policie na léta 2016 až 2020, která byla schválena Bezpečnostní radou státu a která byla projednávaná ve vládě,“ zdůraznil Babiš.

Opět popřel, že by měl nějaké bližší vztahy s bývalým ředitelem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou, takové informace označil za fámy. Babiš uvedl, že se Šlachtou jednal prakticky jen v souvislosti s různými výhrůžkami vůči sobě. Šlachta kvůli reorganizaci odešel do civilu a nyní působí v celní správě, která spadá pod ministerstvo financí.

Video Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci o policii - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Předseda komise Pavel Blažek (ODS) podotkl, že může existovat rozdíl v tom, když politik mluví do médií, nebo vypovídá před státními orgány. Jednalo se i o to, zda sdělení, která Babiš v minulosti říkal v souvislosti s reorganizací sdělovacím prostředkům, jsou prokazatelná a vážně míněná.

Další zasedání komise je naplánováno na čtvrteční odpoledne. Měl by pokračovat výslech bývalého detektiva zaniklého protimafiánského útvaru Jiřího Komárka.

Doporučujeme
speaker ( 6. září 2016 11:44 )

Je primy, jini to delaji stejne jen to nepojmenuji nahlas, agentu je plna politika ve vsech smerech.

skane ( 6. září 2016 04:01 )

Babisu ja ti verim i ty tvoje vousy

petrusaa ( 5. září 2016 22:08 )

Jestlipak Korte taky otázky zpíval jako v parlamentu,a předseda komise,spolutvůrce amnestie V.Klause dával vtipy k dobru,inu veselá komise,vykopat je národe při volbách tuhle chátru.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa