Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

„Zásahy do života lidí musí přestat.“ Odborník Robejšek ťal do Evropské unie

Autor: Marcel Mihalik - 
2. července 2016
05:32

Uvolní odchod Britů z Evropské unie domino, jehož kostičkou bude i czexit? Průzkum pro Blesk naznačil, že většina Čechů by byla pro… A jak vůbec otřesy Unie pocítí tuzemská ekonomika? Na to se Blesk zeptal politologa a ekonoma Petra Robejška (67).

Jaké důsledky může mít brexit pro ČR?

„To záleží na tom, jaké důsledky bude mít pro Evropskou unii (EU). Když bude mít z mého hlediska pozitivní důsledky, to znamená, povede k reformě EU v tom smyslu, který bych si přál, tedy její zefektivnění, omezení jen na důležité věci, tak by měl brexit pro Českou republiku pozitivní důsledky. Jestliže se nebude dít nic, jestliže bude Evropská komise reagovat tak, jak reagoval pan Juncker, který chvilku vypadal, jako když mu někdo rozkopal bábovičky, tak bude mít negativní důsledky.“

Jaké? Míníte tím czexit?

„To, co rozhoduje, jestli odejdeme, nebo zůstaneme, je to, jak EU plní své funkce. Unie není cíl sám o sobě, nýbrž je to účelový spolek, který má přinášet svým členům výhody. Když výhody převažují náklady spojené s členstvím, tak nemá smysl spolek opouštět. Když náklady převažují výhody, tak je třeba zásadně uvažovat o tom, zdali spolek neopustit.“

Je pro nás členství v Unii ještě výhodné?

„Současná situace je taková, že momentálně ještě výhody přesahují náklady. Ale tendence, kterou pozoruji již několik let, je bohužel taková, že se náklady stále zvyšují a zisky, které jsou spojeny s členstvím v EU, stagnují, nebo dokonce možná i klesají.“

Věděli Britové vůbec, o čem hlasují?

„Angličané to věděli, ačkoli intelektuální třída tvrdí, že ne. Oni to věděli, i když je jim přičítáno, že hlasovali jen o migraci. Dejme tomu, že hlasovali hlavně o ní. Tím ale odmítli chybnou politiku EU. Těmi chybami je, že EU reaguje příliš pomalu, vlažně, je příliš nákladná, rozhoduje se na úkor slabších a naopak preferuje silnější.“

Zaznívá, že teprve až po referendu Britové hledali, co je vlastně ta Evropská unie, a že rozhodli staří, chudí a nevzdělaní…

„To je absurdní, ale pohybuje se to v tradici jednání EU, tedy »budeme hlasovat tak dlouho, až vyjde výsledek, který potřebujeme«. Vzdělání může být cesta k moudrosti, ale v žádném případě ne jistota. Mnohdy se dozvíte přesnější a moudřejší poznatky od člověka, který například řídí tramvaj, nebo od traktoristy, který má rozum na svém místě, stojí oběma nohama na zemi, má svoji porci zkušeností. A ohledně těch mladých je třeba říci, dříve by se třeba řeklo, mladí rozhodovali tak, jak rozhodovali, zčásti proto, že nemají tolik zkušeností. Ale jak je nám to předestíráno, tak to vypadá spíš tak, že ta skutečná moudrost se tankuje tím, že člověk je na Instagramu nebo na Facebooku. A to si myslím, že definice moudrosti asi nebude.“

Hlasy pro vystoupení z EU jsou slyšet i v ČR. Jak by se Unie musela změnit, aby ty hlasy slábly?

„Když vezmeme hlasy ve smyslu většinového rozhodnutí, to znamená nálady v průměru společnosti, když vyjmeme elity, které jsou svým způsobem nereprezentativní, pak je třeba, aby těmhle lidem, na kterých skutečně záleží, bylo zprostředkováno, že EU není něco, co je vzdálené, co jim diriguje život do posledního detailu, co jim určuje podmínky chování, ale něco, co respektuje jejich vůli, žádost a očekávání vést si svůj vlastní život. To znamená respekt k obyčejným lidem, který EU vůbec nedává najevo, vyčerpává se v tom, že je považuje za masu, které je třeba nadirigovat lepší život ve smyslu: »My už to víme lépe, co je pro vás dobré, s vámi o tom ani mluvit nebudeme«. A to se musí změnit!“

Video  Petr Robejšek  - Marcel Mihalik, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Referendum o vystoupení Česka z EU i z NATO podpořil prezident Zeman, opačného názoru je premiér Sobotka. Na čí stranu se stavíte vy?

„Členství v obou spolcích je účelová záležitost, to znamená, do jaké míry to přináší ČR výhody a co ty výhody stojí. A v obou případech bych řekl, že nám členství přináší více výhod než nevýhod. A tudíž bych s panem prezidentem nesouhlasil. Hodně záleží na tom, jak bude reagovat Evropská komise a vůdčí evropské mocnosti. Jestli ve smyslu reformy, nebo ve smyslu stále více Evropy, jak pořád slyšíme. A heslo více Evropy je cesta do pekel.“

A dá se vůbec tak velký kolos v krátkém čase reformovat?

„Je třeba to, co EU jako velký spolek dělá, omezit. Ty zásahy, které jsou stále hlubší, konkrétnější, detailnější do života normálních lidí, musí přestat. A musí být omezeny jen některými strategickými rozhodnutími, která jsou pochopitelná pro obyčejné lidi, ale musí jich být málo a hlavně nesmí jít do detailu tak, jako tomu doposud bylo. Výmysl norem úplně na všechno musí přestat. A když to přestane, tak to bude velice rychle působit pozitivně. Jen si nejsem úplně jistý, jestli to Unie udělá, protože nikdo se nerad zbavuje moci. A pro EU a její Komisi by to, co říkám, znamenalo zbavit se moci.“

Co si slibovat od slovenského předsednictví v Radě EU?

„Nic moc. To nesouvisí ani tak s tím, jestli je to Slovensko, Portugalsko, Holandsko nebo Francie, ty systémy jsou nastaveny. Já budu se zájmem sledovat, jak se slovenský premiér Robert Fico vypořádá s tím, že vede spolek, který favorizuje úplně jinou migrační politiku, než požaduje jeho vlastní národ.“ 

ČTĚTE VŠE O BREXITU


Kdo je Robejšek?

Renomovaný politolog, ekonom, komentátor a publicista žijící v německém Hamburku. Robejšek vystudoval sociologii a sociální psychologii na Karlově univerzitě v Praze. Národní hospodářství studoval na Univerzitě Hamburk, kde získal docenturu v politických vědách. Je členem správní rady Institutu 2080. EU kritizuje za omezování nezávislosti členských států a zasahování do života jednotlivců.

 

kukuku ( 2. července 2016 13:50 )

Naznač ovčáčkovi, že má kontaktovat kukačku (a nachystat sto litrů).

agfor ( 2. července 2016 13:09 )

Každá velká říše se v minulosti dříve, či později rozpadla (říše Římská, Velkoněmecká říše, říše SSSR atd. S EU to nebude jiné.

kukuku ( 2. července 2016 12:56 )

Ty články není problém najít. Nesmíš sem Ty zabedněnče něco vyslintat a myslet si, že se Tvůj blud nedá ověřit. Třeba německy : http://www.welt.de/print-welt/article184211/Verklemmte-Nation.html

kukuku ( 2. července 2016 12:49 )

Asi mu ty medaile závidíš. Ty můžeš mít tak maximálně medaili "Za chrabrost mladého budovatele ODS".

noacojezase ( 2. července 2016 11:22 )

Právě ta integrace, spolu se zaváděním eura, je cesta do pekel.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa