Názorové veletoče: Šlachta možná stáhne rezignaci, Babiš hrozí koncem koalice

Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. 6. 2016
15:28

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) své politické partnery varoval, že jeho hnutí může vypovědět koaliční smlouvu. A to kvůli ostrému sporu, který se rozhořel kvůli zamýšlené reorganizaci policie. Nedávno přitom tvrdil, že hnutí z koalice odcházet nechce. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) tvrdí, že situace je vážná. Z ČSSD však zní - jde o předvolební bouři ve sklenici vody. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta mezitím prozradil, že svůj odchod ještě přeci jen zváží. Prezident Miloš Zeman zase řekl, že by rezignaci ministrů Babiše a Chovance nepřijal. 

„Já jsem byl velice překvapen, že vlastně nám bylo řečeno, že to, co je v koaliční smlouvě ohledně policie, ohledně organizace policie, hlavně útvarů, vlastně neplatí,“ uvedl ve středu ráno při příchodu na Úřad vlády vicepremiér Andrej Babiš (ANO). A svého koaličního partnera hlasitě varoval: „Pokud takhle ČSSD bude přistupovat k plnění koaliční smlouvy, tak my musíme zvážit, jestli tu koaliční smlouvu nevypovíme.“

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek potvrdil, že výhrůžku vypovězení koaliční smlouvy zopakoval Babiš i na samotném dohadovacím řízení, které se účastnil ještě premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ano, tam (Babiš) řekl, že v případě, že to bude podepsáno, tak že vypovězení koaliční smlouvy v podstatě nejenom zváží, ale že ho udělá. Pan premiér řekl, že pak je potřeba to udělat písemně, jak s tím počítá koaliční smlouva,“ prozradil Bělobrádek.

Spekulace o možném konci vlády naboural sám ministr Babiš, podle kterého vypovězení koaliční smlouvy ještě nemusí znamenat pád celého vládního kabinetu. „Myslím, že by neměl odcházet nikdo z existujících ministrů, snad s výjimkou jednoho ministra, kterého nebudu jmenovat,“ komentoval i tak vyhrocenou situaci prezident Miloš Zeman pro Českou televizi.

Zeman upozornil, že demisi Chovance či Babiše by velmi pravděpodobně odmítl. Kvůli případnému ohrožení stability politické scény. Zeman si přitom na středu naplánoval schůzku s jiným Zemanem - nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po ní uvedl, že se Zemanové shodli na tom, že policejní reorganizace by se měla řešit v odborné rovině, nikoli té politické.

Šlachta zváží další kroky

Dohadovací řízení kvůli sporu o policii vyvolalo Babišovo hnutí ANO. Nelíbí se mu, že ministr vnitra Milan Chovanec navrhuje sloučení dvou elitních policejních útvarů pod hlavičku jedné národní centrály. Týká se to protimafiánského ÚOOZ Roberta Šlachty a protikorupčního ÚOKFK.

Kvůli tomuto záměru oznámil odchod do civilu právě Šlachta. Odejít však nakonec nemusí. „Vzhledem k vývoji zvážím další kroky,“ prozradil Aktuálně.cz. Šlachta se chce defitinivně rozhodnout, až získá bližší informace o sloučení útvarů.  Rezignaci podal k 1. červenci, Chovanec by měl podepsat reorganizaci nejdříve k 1. srpnu. ÚOOZ by dočasně měl vést bývalý šéf protikuropčního útvaru Milan Komárek, potvrdil Českému rozhalsu Radiožurnálu Zdeněk Laube, náměstek policejního prezidia.

Ke stížnostem ohledně zamýšlených změn v policii, ke kterým se přidali s nespokojenými komentáři i státní zástupci, Babiš uvedl: „Taky mohu říct, že v ČEZu vyměním všechny a dám si tam, koho budu chtít a že to nebude koaliční zastoupení... Není žádný důvod ty útvary slučovat, to, co předvádí vedení policie, je destrukce jednoho útvaru, který byl úspěšnější než druhý, který vlastně vyšetřoval ten druhý, kde byly úniky informací.“

Video Vicepremiér Andrej Babiš před dohadovacím řízení v koalici: Vypovězení koaliční smlouvy je možné - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš: Koaliční smlouva může být jen cárem papíru

Babiš se vrátil i k úternímu zasedání Bezpečnostní rady státu. „Včera to zasedání bezpečnostní rady státu jenom potvrdilo naše obavy, že nic není připraveno, neexistuje žádný materiál a byli jsme s tím velmi nespokojeni. Není možné za měsíc vytvořit nějaký materiál, o kterém tvrdí, že je a on neexistuje,“ tvrdí vicepremiér.

O tom, zda by měl ministr Chovanec reorganizaci podepsat, si myslí Babiš své. „Samozřejmě by měl počkat, protože pokud to podepíše, tak vlastně koaliční smlouva je cár papíru, který nemusíme plnit. Nevím, proč by to měl podepisovat. Já potřebuji vědět, jestli platí koaliční smlouva, nebo neplatí a jak dlouho bude trvat to dohadovací řízení. Protože včera jsem pochopil, že skutečně ČSSD k tomu má velice zvláštní přístup. A neakceptovatelný,“ dodal novinářům Babiš.

Sobotka odmítl nátlak na policii a vnitro

„ČSSD trvá na tom, že reorganizace policie je odborná záležitost, která je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra. Odmítáme snahy policii a její funkční organizaci politizovat,“ reagoval v prohlášení premiér Sobotka. 

Policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Chovanec podle něj učinili vstřícný krok, když odložili start organizační změny o měsíc - původně mělo k reorganizaci dojít 1. července, nyní se mluví o 1. srpnu. Zapracovány do té doby mají být připomínky a návrhy nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

„Na vedení policie a ministra vnitra nelze vytvářet nátlak tím, že ANO avizuje vypovězení koaliční smlouvy. K rozbití vlády není žádný důvod, ČSSD je připravena pokračovat v zájmu občanů v koaliční spolupráci,“ dodal Sobotka.

Mládek: Koalice zažívá těžké chvíle

„Doufám, že se bude stejně hovořit i o reorganizaci jiných resortů, například ministerstva financí, kde nezůstal kámen na kameni a mám obavy, jak sestaví státní rozpočet. Domnívám se, že to je předvolební bouře ve sklenici vody,“ reagoval ve středu před Úřadem vlády šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Kromě něj kolem novinářů prošli i ministři za sociální demokracii Jan Mládek či Kateřina Valachová. Potvrzovali, že situace v koalici je napjatá. „Jsou těžké chvíle v životě lidské, jak říkal klasik. Koalice má těžké chvíle ve svém životě,“ glosoval problémy Mládek.

„Horší už to být nemůže,“ říkal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) na to, jak spory ovlivní dohadování o státním rozpočtu. Ministr financí Babiš upozorňoval: „Nemůžeme rozpočet krájet jako salám.“

Do Babiše si však rýpl Mládek: „Mám pocit, že v myslích pana místopředsedy vlády a ministra financí bohužel rozpočet není na prvním místě, možná ani ne na druhém, ani na třetím, což je poněkud znepokojující vzhledem k tomu, že je to ministr financí též.“ Podle Mládka chybí Babišovi náměstek pro rozpočet, který by se snažil „složit tu rubikovu kostku“.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) uvedla: „Já se samozřejmě domnívám, že je plně v kompetenci policejního prezidenta udělat reorganizaci policie a také musím říci, že jestliže ti lidé jako pan Šlachta, jsou v nějakém služebním poměru, jsou to policisté, to je jako vojáci, tak já bych od nich očekávala, že především budou respektovat své nadřízené.“

Bělobrádek: Je to vážné. Poslední krok od vypovězení smlouvy

Dohadovacího jednání se účastnili pouze Bohuslav Sobotka (ČSSD), Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Jednalo se o tom, jak je naplňována koaliční smlouva. Já jsem vyzval pana premiéra, aby ještě zvážili s panem ministrem vnitra, zda sociální demokracie je ochotna převzít veškerou odpovědnost za kroky, které spolu s podpisem ministra vnitra jsou plánovány," prozradil po jednání Bělobrádek.

Podle něj by bylo rozumné, aby Chovanec ještě podpis pod reorganizaci policie a sloučení útvarů zvážil. „Protože spor se jeví jako velmi vážný a to především v tom, co je napsáno přímo v koaliční smlouvě. Jestli se jedná o porušení koaliční smlouvy. Já se domnívám, že by koalice měla být informována o takto zásadních věcech, jak je to i popsáno v koaliční smlouvě. Pan premiér se domnívá, že je to v pořádku. Já si tím jistý skutečně nejsem,“ vysvětloval šéf lidovců.  

„Je to velmi zásadní věc, pokud už proběhlo dohadovací řízení, tak to je poslední krok před vypovězením koaliční smlouvy. Takže vážné to je, ale já nechci spekulovat, co se bude dít dál,“ dodal vicepremiér.

Optimističtější byl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Koalice je pevná, zůstane do konce volebního období, o tom jsem naprosto přesvědčen,“ řekl ve středu ráno novinářům při příchodu na jednání vlády. „Samozřejmě, že to nikoho netěší, ta situace, jaká teď tady je, rozhodně to není ideální základ pro věcnou debatu o rozpočtu,“ dodal ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Doporučujeme
repelos ( 16. června 2016 17:42 )

a nějaké komunikační vakuum o zasedání Bildebergu. zase plánují třetí světovou jako minule? nebo jen zničit Evropu??

repelos ( 16. června 2016 17:39 )

Důvod nevidí jen slepý. Také jen slepý, hluchý či úplný mimoň nechápe, proč je Kalousek najednou pro a podporuje Sobotku a Chovancovu "reorganizaci". Lumpové se spojili, aby na ně nepraskl pěkný skandál. Kdopak má tedy prsty v prodeji OKD Bakalovi a kdo se topí v miliardách, o které stát nevýhodným prodejem přišel? Pokud potřebujete osvěžit paměť, tak vězte - jde o to, že stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou. Ministrem financí v tehdejší koaliční vládě byl nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Šéfem rozpočtového výboru byl za koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek, nynější předseda TOP 09.

rego ( 15. června 2016 22:04 )

schelly ( 15. června 2016 19:26 )

Tady v rozkradeném Česku nelze věřit ani jednomu z politiků. Fuj!

tonny44 ( 15. června 2016 18:47 )

Bureš má bohužel média a koblihy. A Švejkům koblihy kurrvva chutnají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud