Vláda prodloužila Syřanům stipendia a do Afghánistánu pošle 40 milionů

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek: Peníze dáváme Afghánistánu, aby z něj lidé neodcházeli.
Autor: Zuzana Štíchová - 
8. 6. 2016
14:04

Osmáct syrských studentů bude dál od České republiky pobírat stipendia. Rozhodla o tom vláda, která tak chce přispět k výchově nových elit zničené země na Blízkém východě. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jde o pilné studenty. Kabinet zároveň odsouhlasil finanční pomoc další zemi produkující desetitisíce uprchlíků. Do Afghánistánu pošle 40 milionů korun na armádu i rozvoj.

„Vláda se rozhodla potvrdit na základě vyhodnocení stipendia pro 18 syrských studentů. Program nese jméno „Nové elity pro Sýrii“ a jeho hodnocení je velmi příznivé,“ řekl novinářům po jednání vlády šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Pokud u nás dokončí studia, věřím, že se budou moci vrátit do Sýrie, kde už snad bude probíhat náprava toho stávajícího stavu,“ přeje si Zaorálek. Už dříve vyčíslila vláda náklady na stipendia zhruba na 5 milionů korun ročně. Studenti by tak v novém školním roce měli nastoupit na vysokou školu, dosud absolvovali intenzivní jazykovou přípravu.

Sýrie je zemí, ze které odešly miliony lidí. Část jich zůstává v okolních státech, ale statisíce se vypravily za lepším životem do Evropy. Řada intelektuálů se stala obětí tamní občanské války mezi Islámským státem, režimem Bašára Asada a jeho odpůrci.

Pomoc Afghánistánu: Peníze pro armádu i na další rozvoj

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) zároveň posvětil také mimořádný finanční dar další zemi Blízkého východu, kterou zdevastovala válka. Do Afghanistánu pošle 40 milionů korun. „Jedná se o 40 milionů korun. Dvacet půjde na rozvojové projekty v zemi, dvacet bude pro afghánskou armádu. Je to země, která dodává druhý nejvyšší počet utečenců do Evropy. Chceme vytvořit podmínky, aby lidé z této země neodcházeli,“ vysvětlit Zaorálek.

Zdůraznil ale, že nic nebude zadarmo. Vláda má prý na pokyn premiéra tlačit na vstřícné kroky Afghánistánu v řešení migrační krize. Například by se mělo jednat o uzavírání readmisních dohod, tedy dohod o navracení uprchlíků do jejich vlasti, pokud jim nehrozí přímé ohrožení života.

„Máme zájem, aby se s Afghánistánem jednalo. Když poskytujeme prostředky, aby nám pomohl s kroky, které by mohly zastavit ten příval migrantů. Jsme ale samozřejmě jeden z menších přispěvatelů,“ dodal Zaorálek.

Doporučujeme
1912 ( 8. června 2016 16:10 )

LOKAJOVÉ US ZLOČINCŮ SLOUŽÍ JEN A JEN ZLOČINECKÉ US CO OKUPUJÍ A NIČÍ MUSLIMSKÉ STÁTY A TA INVAZE DO EU JE DÍLO TÉ VÁLEČNÉ ZLOČINECKÉ US !!!

istyl ( 8. června 2016 15:11 )

peníze jim posilat je spatne...to zas rozkrade mistni menšina a da to priklad pro další, jak si vydělat...materialne!!! jen materiál a navíc takovy, který je pro preziti tam...stany, topeni, nadobi, přikrývky...hrach, kroupy a mouku...a pod.,

balika ( 8. června 2016 14:18 )

Důchodce nechají živořit a na nemocná děcka sbírat víčka.

1pepan ( 8. června 2016 14:10 )

Necháme je vystudovat za naše peníze a oni nám pak za to znásilní ženy a uříznou hlavy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa