Odložte inkluzi, školy potřebují víc času, varují sněmovnu komunisté

Autor: bru/ČTK - 
28. 5. 2016
12:36

Poslanci opoziční KSČM navrhli o rok odložit zavedení nových pravidel společného vzdělávání ve školách. Podle jejich novely školského zákona by se nový přístup k inkluzi nezačal uplatňovat od letošního září, ale až začátku následujícího školního roku. Je pravděpodobné, že se jejich návrh do září projednat nestihne.

Pravidla, která by měla ulehčit vzdělávání handicapovaných a sociálně znevýhodněných dětí v běžných školách, byla schválena na jaře 2015. Bouřlivou debatu laiků i odborné veřejnosti vyvolala především v posledních měsících. Předkladatelé v důvodové zprávě uvádějí, že převažují záporná stanoviska. Odklad by podle nich vytvořil "dostatečný časový prostor k řádnému vyjasnění jejích negativ, jakož i dostatečný čas k přípravě škol pro její zavedení v praxi".

Kritizována je především údajná snaha začlenit do běžných škol více dětí s lehkým mentálním postižením. Ministerstvo školství opakovaně vysvětlovalo, že se nebudou rušit školy vzdělávající převážně tyto žáky a že si rodiče budou moci vybrat, kde chtějí nechat své dítě vzdělávat. Nová pravidla podle vedení resortu především zajišťují, že každé dítě bude mít nárok na úhradu potřebné podpory ze státního rozpočtu.

Komunistická poslankyně Marta Semelová se snažila odklad prosadit už do letošní novely školského zákona, která zaváděla povinný poslední rok předškolního vzdělávání, povinnou maturitu z matematiky a jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Tehdy poslanci její pozměňovací návrh zamítli.

Předlohu komunistických poslanců posoudí před jejím projednáváním v zákonodárných sborech vláda. Autoři navrhují, aby byla ve Sněmovně schválena zrychleně už v úvodním čtení. Už nyní je ale s pravděpodobností hraničí s jistotou zřejmé, že případné přijetí novely do letošního září není reálné.

Doporučujeme
sezame_sem ( 26. prosince 2016 12:14 )

Den kdy odejde naš milovany pan prezident pan Zeman bude pro ČR konečná! Protože po tomto dokonalém politikovi, který má všech 5 pohromadě,je čestny a nesmirně chytrý a ví co říká a dělá, se na hrad dostane už jenom póvl, lůza a šmejd a podvodnik z pravice,zkoumpovatelné hovado,které tento stát zrujnuje stejně jako Zloděj Klaus! Pane Zemane, hodně zdraví a držte si od těla idioty a nadhled! Přeje celá ČR!!!

Stef50 ( 31. května 2016 00:39 )

Běžte už někam s politikou tady jde o děti zdravé děti nejsou tolerantní ke zdravým dětem stačí se lišit postavou oblečením nebo třeba jen známkami dovedete si představit když do třídy takových fakanu dají postižené dítě nevím nevím ministryně je úplně blbá já bych ji dala opakovat celou základní a jako jedinou v uvozovkách zdravou bych ji strčila do zvláštní školy vydelo by se potřebuje asi pořádnou práci aby se jí v hlavě nerojili takové blbě nápady

joudajoudovy ( 30. května 2016 13:37 )

socani, pockejte s inkluzi do doby plnoletosti ceskych patercat. zaci i ucitelsky sbor bude usetren od vlastni reci, kterou si patercata vytvorila.... kde se stala chyba? ze by v systemu?

petrmetr ( 29. května 2016 19:31 )

nedělejte to .. nebo to bude boj !!! zdravá děcka si nenechají nic líbit !!

krakonos500 ( 29. května 2016 11:42 )

Za zastřelení neozbrojeného mexického chlapce 3 dny dovolené a po správním přezkoumání zpět na hranici? Vítejte u pohraniční hlídky USA. Odvolací soud Spojených států potvrdil loveckou sezónu na americko-mexické hranici. Hraniční hlídky mohou beztrestně střílet cizince dokonce, i když na americké území ještě ani nevkročili. 1. Monika MDP - bývalá studentská vůdkyně z r.1989, nyní pedagožka pražského centra New York University je nevlastní sestrou Jiřího Dientsbiera ml.(protizemanovské červené karty rozdávala Šárka Kadlecová, bývalá zaměstnankyně Amerického velvyslanectví - jaká náhoda !). NYU je něco, jako byl dříve VUML, jen teď je to Havlismus.2. Monika MDP je vdaná za Ira, Petra Mac Donagha. 3. Měla milenecký vztah s Lubomírem Zaorálkem

Zobrazit celou diskusi
Další videa