Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Vláda prošťouchla dopravní tepny, zelenou mají i bonusy propuštěným horníkům

Autor: ČTK, zst - 
11. května 2016
13:31

Ministerstvo životního prostředí do konce měsíce připraví novelu zákona, která umožní stavět 11 vybraných dopravních staveb bez opakování procesu EIA. Vláda schválila materiály ministerstva dopravy a životního prostředí, které se týkají urychlení příprav staveb, jimž EU neuznává starší posudky vlivu na životní prostředí (EIA). kabinet Bohuslava Sobotky také podle očekávání odsouhlasil mimořádné příspěvky propuštěným horníkům.

Obě novinky oznámil na svém twitterovém účtu předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Problémy s posudky na životní prostředí má v Česku přes sto dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Materiál ministerstva životního prostředí má obsahovat podmínky, za nichž bude možné z tohoto balíku vyjmout 11 staveb, které budou připravovány ve zvláštním zrychleném řízení a u nichž nebude nutné celý proces EIA opakovat.

„Cílem je, aby tyto projekty nemusely opakovat celý proces EIA a aby v určitém režimu výjimečného schvalování těchto 11 projektů schvalovala ve finále vláda. Jsou to hlavně dálnice, rychlostní silnice, případně obchvaty,“ popsal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kabinet chce, aby speciální novelu zákona schválili poslanci zrychleně na mimořádné schůzi.

Kromě prioritních staveb se projekty protáhnou o rok a půl

Prioritu mají podle vlády mít například obchvat Prahy u Běchovic, stavba chybějícího úseku dálnice D1 u Přerova, dálniční obchvat Českých Budějovic a stavba D35 u Opatovic nad Labem.

U ostatních staveb zřejmě bude nutné proces EIA zopakovat. To může trvat minimálně rok a půl a bude to spojené s náklady na vypracování materiálů k novému posouzení. Zakázku na opakování posudků odhadlo Ředitelství silnic a dálnic na 217 milionů Kč.

Podle ekologických aktivistů je ale postup vlády v rozporu s evropskou směrnicí, a hrozí tak zastavení financování dopravních staveb Evropskou unií. Nahrazení EIA u konkrétní stavby zákonem je totiž možné pouze ve výjimečných situacích. „Momentálně u nás neprobíhá živelní pohroma, takže vysvětlovat Evropské komisi přijetí zákona výjimečnou situací má mizivou šanci na úspěch,“ upozornil Daniel Vondrouš z ekologické asociace Zelený kruh.

Horníci dostanou až 8 tisíc měsíčně po tři roky

Vláda schválila také příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Ti, kteří odejdou jinam, dostanou 7000, respektive 8000 korun po tři roky, pokud odpracovali aspoň 15 let.

Ačkoli návrh ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), nakonec byla podle Mládka vláda jednomyslně pro. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je to důležitý krok v pomoci lidem i regionu. Spor vedl Babiš o to, zde mají příspěvky dostat i zaměstnanci dodavatelských firem.

havran2 ( 11. května 2016 15:47 )

K této zprávě se nedá opravdu nic říct,všichni jsme jen nasr.ní co vláda spackala!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa