Salvy v Lánech, dětský sbor a migrace. Zeman s Fischerem řešili i uprchlíky

Autor: Jaroslav Šimáček - 
11. 4. 2016
11:14

Po čínském prezidentovi se Miloš Zeman rozhodl přijmout v Lánech dalšího státníka – tentokrát rakouského prezidenta Heinze Fischera, který přicestoval s chotí Margit nezvykle vlakem. Na Hlavním nádraží v Praze nasedl do „Prezidentského vlaku“ se salonním vozem Masaryk a přes Stochov, kde si poslechl dětský sbor, zamířil na lánský zámeček. Vůbec poprvé zde zazněly i čestné salvy. A řeč přišla i na uprchlíky.

V duchu Masarykovské tradice se rozhodl prezident Zeman přivítat rakouského prezidenta Fischera na jeho rozlučkové návštěvě v Česku. Fischerovi totiž letos končí mandát. Do Prahy přicestoval vlakem i se svou manželkou Margit, prezident Zeman se ho však nerozhodl přivítat na Pražském hradě, ale v Lánech, kam Fischera pozval jako prvního evropského státníka. Před rakouským prezidentem Lány navštívil Si Ťin-pching.

Stejně jako v případě návštěvy čínského potentáta i během návštěvy Heinze Fischera se řeč stočila k ekonomice, kdy Zeman vyzdvihl Rakousko jako důležitého partnera a připomněl, že v ČR působí zhruba tři tisíce rakouských firem, zatímco v Rakousku zhruba tři sta českých firem. „S Heinzem Fischerem jsme diskutovali výsledky jeho nedávné návštěvy Ruské federace a setkání s prezidentem Putinem,“ zmínil Zeman další téma.

Prezidentské páry si pochutnaly na lánském bažantovi

Společná tiskovka probíhala za účasti obou prvních dam a po společném obědě - tradiční šunkce od kosti, bažantem se slaninou a švestkovém koláči. K Ivaně Zemanové si na jejím začátku odložil prezident Zeman hůl, o kterou se nadále při chůzi opírá.

Svého přítele Fischera, jak Zeman několikrát neopomněl připomenout, pohostil v Lánech pražskou šunkou od kosti a bažantem špikovaným slaninou po lánsku. Jako dezert se podávaly domácí švestkové koláče.

Video Miloš Zeman si na tiskovce s Heinzem Fischerem odložil u první dámy hůlku - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Zeman a Fischer pochybovali o Turecku

Zatímco neoficiální části návštěvy provázely časté úsměvy, ty zmrzly na tvářích obou státníků, když se mluvilo o uprchlících, ale také dohodě EU s Tureckem. Zeman a Fischer se shodli v tom, že jsou k ní poměrně skeptičtí.

„Máme velmi shodný, to jest pochybovačný postoj k nedávné dohodě mezi EU a Tureckem. Dotkli jsme se rovněž migrační krize,“ pokračoval český prezident a odmítl jakékoli kvóty či jednotný azylový systém, který představil jako jednu z možností místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. „Stejně všichni chtějí do Německa. Jak říká náš ministr vnitra, nemůžeme je tady přivázat za nohu a nutit je, aby do Německa nešli,“ uvedl Zeman a připomněl nedávné události kolem iráckých uprchlíků, kteří odjeli právě do Německa. 

Zeman upozornil, že v Turecku je v této době zhruba 2,5 milionu uprchlíků, uzavřená dohoda se prý týká jen 70 tisíc osob. Podle Zemana jde tak pouze o "plácnutí do vody". „Turecko původně mělo dostat 3 miliardy euro, nyní dostane 6 miliard euro a v kuloárech se mluví dokonce o tom, že žádá 20 miliard euro,“ dodal Zeman. Ocenil to, že Fischer veřejně dohodu zkritizoval.

Kolem uprchlíků se točily i další otázky českých i rakouských novinářů. „Je to obrovský problém a má nejrůznější odstíny,“ uvedl Fischer. Pozice Rakouska jsou podle něj poněkud jiné, než má Česko - a to kvůli zeměpisné poloze. Upozornil, že přes Rakousko mířil skutečně silný příliv uprchlíků dál do Evropy. Je však proti uzavírání vnitřních hranic v EU. "Přál bych si, aby to přineslo dobré výsledky, ale vůbec si tak jistý nejsem," řekl Fischer o dohodě s Tureckem. Apeloval však také na to, aby všechny země Evropy během migrační krize spolupracovaly a podílely se na řešení. Ani Německo podle něj prostě nemůže přijmout všechny.

Soukromá projížďka Prezidentským vlakem

Heinz Fischer přitom do Prahy dorazil v pondělí dopoledne tentokrát poněkud nezvykle vlakem. V české metropoli ho přivítala delegace v čele se šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. Na vypulírovaném Hlavním nádraží před prezidentským salonkem rozvinuli červený koberec, který kontrastoval s čerstvě vymydlenou dlažbou, která ani nestačila uschnout.

Video Rakouský prezident Heinz Fischer nastupuje v Praze do Prezidentského vlaku - Foto Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Kvůli Fischerovi byla v pozoru i nastoupená hradní stráž. Krátce před pondělním polednem se vydal rakouský prezident z Prahy na nádraží ve Stochově historickým Prezidentským vlakem se dvěma salonními vozy – původním salonním vozem následovníka trůnu Františka Fedinanda d’Este, který byl v roce 1914 obětí atentátu. „I tento vůz ho měl původně vézt k osudné cestě do Sarajeva, nicméně došlo k technické závadě,“ uvedl novinářům během cesty Michal Novotný ze železničního muzea. 

Soupravu využíval i někdejší prezident Edvard Beneš. Do Stochova jím v roce 1921 cestoval i rakouský prezident Hainisch. Druhým salonním vozem za parní lokomotivou pak byl vůz prezidenta T. G. Masaryka, využitý i při Masarykově poslední cestě v roce 1937 ze Stochova do Prahy. Pro novináře byl určen poslední vagon, k Fischerovi však české ani rakouské novináře nepustili. Snad aby nebyl jakkoli narušen dojem z poklidné projížďky.

Ach synku, synku i ohlušující salvy v Lánech

Ve Stochově, kde se Zemanovi a Fischerovi poprvé setkali, srdce prezidentských párů rozněžnil dětský sbor písněmi „Ach synku, synku“ a „Teče voda, teče“. Obě hlavy státu si pěvecké vystoupení malých dětí pochvalovaly. 

Video Píseň pro prezidenty: Zeman s Fischerem si poslechli Teče voda, teče - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Po příjezdu do Lán si Zeman pro Fischera připravil vůbec první vypálení čestných salv na zámku. „Vojáci, nazdar,“ pozdravil prezident Fischer česky hradní stráž.

V uvítací delegaci nechyběli vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr dopravy Dan Ťok (ANO), hradní kancléř Vratislav Mynář, šéf hradního zahraničního odboru Hynek Knoníček či Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Video Zeman přivítal v Lánech návštěvu z Rakouska: Zazněly i salvy na počest prezidenta Fischera - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Radostná gesta předvedl Fischer v momentě, kdy kapela spustila po české hymně i Radeckého marš. Poté se pomalým, rozvážným krokem vydali Zeman s Fischerem bok po boku lánským zámeckým parkem.

Fischer doporučil Zemanovi kandidovat znovu

„Většinou vítám své hosty s radostí. Pouze dnes vítám Heinze Fischera se smutkem, protože končí druhé funkční období a v souladu s rakouskou ústavou už nemůže znovu kandidovat, i když bych si to velice přál. Ale vždy bude v ČR vítán jako její dobrý přítel,“ říkal Zeman na tiskovce.

S Fischerem se znají prý 28 let, možná více. "Myslím si, že i těch 21 dělových salv, které byly vypáleny na počest prezidenta Fischera, svědčí o nikoli dobrých, ale skvělých vztazích mezi námi," podotkl Zeman.

„Kdyb to bylo možné, tak bych dokonce kandidoval potřetí,“ přiznal Fischer a Zemanovi doporučil, aby i on kandidoval na prezidenta podruhé. „Pokud je to jeho soukromá vůle a pokud má preference, které jsem si i já musel obstarat. Preference a přízeň své manželky, to je také důležitý předpoklad,“ poznamenal Fischer.

Doporučujeme
zdenekk_ ( 11. dubna 2016 21:28 )

jentakjen ( 11. dubna 2016 21:25 )

Přesně!

reive ( 11. dubna 2016 20:08 )

já si myslím, že mě čundráku, klonuješ

paveI981 ( 11. dubna 2016 19:32 )

Máš šprcku na hlavě?

paveI981 ( 11. dubna 2016 19:26 )

Protože jsou pominutí a frustrovaní.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa