Babišovy sliby o levnějším pivu usínají. Koalice odkládá debatu o DPH

Revoluce v ceně piva? Zatím je odložena
Autor: bru/ČTK - 
14. 3. 2016
17:45

Koalice bude pokračovat v diskusi o případných změnách sazeb DPH u točeného piva a dalších položek po vyhodnocení letošního výběru DPH. Řekl to předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák a potvrdil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nižší DPH ve výši deset procent na točené pivo a nealkoholické nápoje navrhl na konci ledna v souvislosti s projednáváním elektronické evidence tržeb právě Babiš.

Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent. Snížená sazba činí 15 procent a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent. První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Babišovy sliby o levnějším pivu

Ministr financí na konci ledna řekl, že chce na koaliční radě jednat o přeřazení točeného piva a nealkoholických nápojů v rámci restauračních služeb do druhé snížené sazby DPH. Podle něho to má pomoci podnikatelům vyrovnat se s vyššími náklady v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. ČSSD následně navrhla převést do desetiprocentní sazby základní potraviny. KDU-ČSL je pak podle místopředsedy strany Jana Bartoška proti změnám v DPH. Opozice tehdy uvedla, že Babišův záměr je populismus a začátek předvolební kampaně.

Vládní koalice prosadila elektronickou evidenci tržeb přes námitky opozice 10. února. Prošel i doprovodný zákon, který mimo jiné přeřadí stravovací služby kromě podávání alkoholu z 21procentní sazby DPH do 15procentní.

Sníženou sazbu na pivo a popřípadě další alkoholické nápoje mají v EU například Rumunsko nebo Chorvatsko.

Doporučujeme
1pepan ( 15. března 2016 09:41 )

 Nic mě tak poslední dobou ne*ere jako Babišácký lži, to má být ta jeho nedokonalá rétorika, jo? Ať jde do pr*ele, podvodník jeden.

mescalin ( 15. března 2016 06:03 )

lahváč může stát klidně 20k jen když Babiše zavřou a penize za zlodějiny propadnou státu

rentierskej ( 15. března 2016 00:23 )

no jo, poděkuj těm, co HŇUPA eštébáka volili! za přepálenou koblihu a smrdutý párek!

nbcz ( 14. března 2016 20:49 )

Většina věcí pro malé děti nebo školáky má DPH 21%, sem tam 15%, stejně tak pro staré lidi jsou doplatky za léky svinstvo tohoto státu, ale ožralům za pivo se bude odpouštět DPH na tu nejnižší hranici. To je opravdu k zblití, navíc to je jen propaganda, protože snížená DPH se těch ožralů, kteří ani neví co to DPH je, těch se to vůbec nedotkne, protože se tím zamázne část zvýšených nákladů a zdražením piva pro konečného spotřebitele, se zamázne zbytek těch zvýšených nákladů, ale o tom, že se jedná o zdražení se nahlas raději neříká.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa