Pátek 29. března 2024
Dnes je Velký pátek / Taťána, zítra Arnošt
Oblačno 18°C

Babišova hra s nižší DPH: Začal pivem, teď přidal služby

Autor: Eva Pospíšilová - 
2. února 2016
20:54

Vypadá to, jako by ministr financí hrál zvláštní mariáš s koalicí, opozicí i daňovými poplatníky. Vyloží kartu sudového piva v nižší, desetiprocentní sazbě DPH a čeká. Když nikdo netrumfuje, vynese další: vodu a nealko. Zase nic? Mlask a jsou tu služby. Co všechno má ještě Andrej Babiš (61, ANO) v rukávu?

Nejde v případě snížení DPH u sudového piva a nealko nápojů o nefér podporu vybranému typu podnikání?

„Vždycky někdo musí být první. Restaurace a hospody se jako první zapojí do elektronické evidence tržeb (EET), takže i snížit jim DPH jako prvním dává smysl.“

Co vás na myšlenku snížit právě DPH u sudového piva přivedlo?

„Zejména sami hospodští – ozvali se nám ti, pro které plánované snížení DPH na jídlo nebude mít valný efekt, protože jejich hospodaření záleží de facto jen na výnosu z točeného piva.“

Jak to bude s cenou vína v restauracích? Nebudeme mít kvůli zvýhodnění piva problémy s EU?

„U našich daňových návrhů vždy posuzujeme soulad s evropskou legislativou, takže tohoto se nebojím. Navíc víno má na rozdíl od piva nulovou spotřební daň a také nikdo netvrdí, že to je proti pravidlům EU.“

Co říkáte námitce výrobců, že cena sudového piva je u nás tak nízká, že už k dalšímu zlevnění nemůže dojít?Na jakou částku, respektive o kolik by ještě pivo mohlo zlevnit?

„Snížení sazby DPH na sudové pivo vytváří prostor pro snížení ceny. Podle našeho názoru a v závislosti na cenové úrovni restaurace je to od 2,30 Kč do 5 Kč na půllitr.“

Jaká je vaše hlavní motivace snižování daní v tomto směru: záchrana hospod, které se vylidňují, kompenzace za registrační pokladny, nebo volební body?

„Chceme pomoci hospodám, které na rozdíl od restaurací s jídlem nebudou profitovat z nižší DPH na jídlo a nealko. O EET nejde, tam ty náklady nebudou tak vysoké. Navíc hospoda, která v průměru vytočí 100 piv denně, si na zvýšené marži za jediný den vydělá na celý měsíc internetového připojení. Takže tam určitě bude prostor, aby se hospodský o ušetřenou daň podělil s pivaři.“

Máte už promyšleno, jakých úlev se v rámci zavedení EET dočkají třeba řemeslníci?

„Řemeslníci budou do EET vstupovat až poměrně pozdě, na jaře 2018. Ale i u nich budeme snižovat DPH, tam, kde nám to pravidla EU umožňují. Takže velký skok z 21 % na 10 % může být u kadeřnic a drobných oprav. Obory, které jsou už dnes ve snížené sazbě, se pak můžou těšit na její pokles z 15 na 10 procent.“

ČSSD navrhuje snížit daň u základních potravin (máslo, chléb i syrové maso). Co vy na to? Máte spočítáno, kolik by to stálo státní kasu? Neuvažujete o zařazení základních, příp. všech potravin do nižší sazby?

„Samozřejmě, že jsme to spočítali. Stálo by to přibližně 5,2 miliardy ročně. Náš cíl je postupně snižovat sníženou sazbu DPH z 15 na 10 procent u všech položek. Ale načasování je otázka možností rozpočtu – tam chceme snižovat deficit – a dohody v rámci vládní koalice.“

Nebudou teď ale tři sazby DPH pro podnikatele spíš zátěží?

„Do určité míry budou. Proto chceme co nejdříve pokračovat s přesunem dalších položek do 10% sazby, až tam časem dostaneme vše a budeme zase jen na dvou sazbách – 21 a 10 %.“

Některým lidem to zavání čistým populismem…

„Ať si nastudují, co je populismus. Definice říká, že populista navrhuje líbivá, ale těžko uskutečnitelná řešení. Náš návrh je jednoduchý a lehce řešitelný. Když ale u nás uděláte něco pozitivního, je tu vždycky riziko, že to někdo označí za populismus.“

Vládní partneři hnutí ANO jsou ochotni diskutovat o snížení DPH u potravin. Premiér Bohuslav Sobotka (44, ČSSD) se nebrání ani přesunu dalších položek do nižší sazby. Opozice má záměr ministra financí za populismus a začátek předvolební kampaně.

„Sníženou sazbu deseti procent by měl ministr zavést hned a najednou na všechny komodity, kde je to možné. Nehrát s lidmi hru, jednou pivo, zítra mrkev a pozítří kedluben,“ prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek (55).

„ČSSD podporuje snížení DPH, zejména na potraviny. Navrhujeme proto co nejdřív snížit DPH na maso, mléko, máslo a chleba,“ doplnil k tomu Sobotka. ČSSD se podle něj nebrání ani přesunu dalších položek. „Chceme rychle najít dohodu, aby ke snížení DPH na základní potraviny došlo co možná nejdříve,“ dodal premiér.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek (39) tvrdí: „Považuji to za čirý populismus, pokud k tomu nejsou žádná data, tak to takhle vystřelit považuji za velmi neuvážené. Pak si myslím, že bychom měli mít jiné priority než u piva a vody, měli bychom teda snížit DPH na všechny potraviny, obzvláště ty základní.“

Nyní platí tři sazby, kromě základní 21 % je to snížená 15 % hlavně na potraviny a sazba 10 % především na léky, knihy a kojeneckou výživu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

1pepan ( 4. února 2016 09:49 )

Názr nezávislého odborníka Františka Havláta na EET Dovoluji si tvrdit, že je vše důkladně promyšlené a propracované. Záměr je pravděpodobně následující, čím víc se v České republice zlikviduje malých firem, podnikatelů-živnostníků na venkově, o to efektivněji se budou prosazovat velké zahraniční nebo tuzemské firmy. Pochopitelně, se tím naskytne jedinečná možnost pro firmy podobné Agrofertu, které můžou mnohonásobně zvýšit výrobu svých potravinářských výrobků, ať už pekařských, mastných či mléčných. Tohle může mít nedozírné následky. Místo toho, abychom podporovali a zpřístupnili veškeré dotace pro malé firmy, uděláme opak. Dotace by měly být určeny právě malým firmám, ať už jde o zednickou, tesařskou dílnu nebo výrobce potravin. Smysl dotací musí plnit zejména malé firmy. Ovšem je nutno počítat i s dobou, kdy dojde k mezigenerační výměně. To znamená, když požádá o dotace podnikatel nacházející se ve věkové skupině čtyřicet a více let, měl by to pak následně předat dále-svým dětem. A nějakým způsobem i oni na tu tradici naváží. Potom dotace mají smysl. Není přece možné, abychom dnes vzali dotace, které platíme z finančních prostředků daňových poplatníků a podporovali jimi velké (megalomanské) firmy. A je již jedno, jestli se jedná o zahraniční nebo české.

1pepan ( 4. února 2016 08:46 )

Babiš je stejný šmejd, jako ti šmejdi, co důchodcům nutí na levném zájezdu koupi předraženého zboží s pochybnou smlouvou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa