Levné pivo, vstup do politiky, působení v Agrofertu: Babišovy názorové otočky

 • Autor: všm,ČTK - 
  30. 1. 2016
  19:01

  Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyvolal pozdvižení prohlášením, že chce navrhnout snížení daně z točeného piva. To poněkud zarazilo například jeho vládního kolegu a ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), který sám s podobnou myšlenkou nedávno přišel. Šéf ANO ji tenkrát razantně odmítl. Není to ovšem poprvé, kdy Babiš projevil ve svých názorech jistou flexibilitu. Přinášíme několik příkladů.

 • 1.Zlatý mok levně ano, levně ne

  Revoluce v ceně piva. Po zavedení EET se prý sníží jeho cena.Revoluce v ceně piva. Po zavedení EET se prý sníží jeho cena. | 

  Návrh by měl potěšit hospodské a také pijany zlatavého moku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce totiž navrhnout snížení daně z točeného piva. Půllitr by podle jeho propočtu zlevnil od 2,30 Kč do 3,60 Kč podle toho, zda by se jednalo o desítku, nebo dvanáctku. Názorně to měly ukazovat grafiky, které si Babiš nechal připravit, a které přinesl dokonce do Poslanecké sněmovny. 

   

  Za tento návrh se na něj snesla vlna kritiky, mezi rozhořčenými hlasy se ozval i ten vládního kolegy a ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Proč? Protože sám něco takového šéfovi ANO navrhoval a dostal jasně zamítavé „ne“.

   

  „Před rokem jsem od pivovarníků dostal podnět, zda by stát nemohl snížit spotřební daň na pivo. Tehdy jsem to téma projednával s koaličními partnery a především ministr financi byl proti, z důvodu výpadku příjmů do státního rozpočtu, a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám,“ napsal Jurečka na svůj facebookový profil ke změně Babišova názoru.

  Před rokem jsem od pivovarníků dostal podnět, zda by stát nemohl snížit spotřební daň na pivo. Tehdy jsem to téma...

  Zveřejnil(a) Marian Jurečka dne 29. leden 2016
 • 2.Stranu nezakládám

  Babiš a jeho ANOBabiš a jeho ANO | 

  Změna názorů provází Andreje Babiše již od počátků. V říjnu 2011 se objevila informace, že si nechal na Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrovat několik ochranných známek, možná názvů budoucí politické strany. Registraci podal na šest variací názvu Akce nespokojených občanů nebo zkratky ANO2011.

   

  Babiš tehdy nechtěl svůj krok nijak blíže vysvětlit. "Stranu určitě zakládat nechci. Další komentáře jsou teď ale předčasné," řekl serveru iHNed.cz, který informaci přinesl jako první.

   

  Zdůraznil, že nevěří ve vznik nové strany, která by postavila existenci na boji proti korupci a vyhrála ve volbách. V SMS zaslané serveru iDnes.cz dodal: "Registraci jsem podal, do politiky ale nejdu ani nezakládám stranu."


  Následně deklaroval, že nemá v úmyslu být jejím lídrem. To potvrzuje i samo ANO na svém webu v textu, který publikovalo k 2. výročí strany. „Jak si možná pamatujete, původně deklaroval, že nechce být jeho lídrem, nakonec však změnil názor - a to se ukázalo jako šťastný nápad,“ stojí na stránkách.
 • 3.V opozici nám bude nejlépe

  Po úspěšných volbách v říjnu 2013 několikrát lídr ANO uvedl, že se chystá do opozice.Po úspěšných volbách v říjnu 2013 několikrát lídr ANO uvedl, že se chystá do opozice. | 

  Po úspěšných volbách v říjnu 2013 několikrát lídr ANO uvedl, že se chystá do opozice. Neměl zájem vládnout s ODS ani TOP 09 a v případě ČSSD a KSČM je prý dělily velké programové rozdíly.  

   

  Ovšem spolu s rostoucími preferencemi hnutí změnil názor. V rozhovoru pro Právo řekl, že by v případě úspěchu ve volbách chtěl chod státu ovlivňovat z pozice ministra financí. Nakonec se ministrem financí opravdu stal a ANO vytvořilo koalici spolu s ČSSD a KDU-ČSL. 

 • 4.Poslanec a šéf Agrofertu - to nejde dohromady

  Andrej Babiš je jediným akcionářem Agrofertu.Andrej Babiš je jediným akcionářem Agrofertu. | 

  V dobách, kdy ještě neměl politickou budoucnost jistou, tvrdil miliardář, že pokud se stane poslancem, předá řízení Agrofertu někomu jinému. V době předvolební kampaně své podnikatelské aktivity omezovat nikterak nechtěl.

   

  Nicméně situace se záhy změnila. V pořadu Impulsy Václava Moravce Babiš uvedl, že si vše rozmyslel. „Myslel jsem, že nelze řídit zároveň Agrofert a být poslancem. Ale teď vím, že můžu být poslancem a pracovat v Agrofertu,“ popsal své důvody politik. 

 • 5.Podpora biopaliv - ústup i útok

  Biopaliva - velké témaBiopaliva - velké téma | 

  Téma podpory biopaliv je v Česku poměrně diskutované. Loni ministerstvo financí připravilo návrh zákona, kterým prodlužuje daňovou podporu biopaliv. Babiš po kritice opozice ale souhlasil s ukončením této podpory, aby prý nemusel čelit kritice kvůli svému střetu zájmů. 


  Ovšem celé to dopadlo trochu jinak. Hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením totiž nehlasovalo pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv k 30. červnu. Pozměňovací návrh na ukončení podpory, o němž se hlasovalo, připravil přitom poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. Zvedlo pro něj ruku ale jen minimum koaličních poslanců. Babiš se při hlasování zdržel. Pro ukončení daňové podpory biopaliv nakonec hlasovalo 52 poslanců, zapotřebí jich ale bylo 88.

 • 6.Kvóty pro ženy? Proč ne

  Andrej Babiš a Věra JourováAndrej Babiš a Věra Jourová | 
  Eurokomisařka Věra Jourová má za úkol prosadit směrnici, která nařídí firmám mít ve vedení 40 % žen. Česká vláda včetně Andreje Babiše se ale dlouho k celé věci stavěla negativně.


  Podle šéfa hnutí ANO šlo o princip. "Pokud by se kvóty pro ženy schválily, jednalo by se o precedens, který by mohl pro naše občany znamenat, že stát chce začít regulovat vše. Kolik žen má být ve vedení podniků, je na managementu samotných podniků," uvedl Babiš.


  Pak ale v názoru náhle obrátil. „Česko velmi pravděpodobně zavedení kvót odsouhlasí, slyším odtamtud značně pozitivní zprávy. I sám předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tuto otázku změnil názor. Byl k ní z počátku skeptický, nyní by ale věc rád podpořil,“ popsala na podzim vývoj Jourová pro Blesk.cz.

   

Doporučujeme
11karel11 ( 26. února 2016 11:06 )

Pan Babiš jim tuze vadí, tak ho chtějí zlikvidovat. Pane Babiši nedejte se.

tatazdenek ( 31. ledna 2016 13:17 )

Zalez do boudy ucintaný magore máš místo hlavy koblihu a místo mozku pivo.

flesch2z ( 31. ledna 2016 11:47 )

Slovenský kuřecí mafián Bureš ministrem financí ČR, to se máme kým chlubit ve světě. 8,25 mega pokuta jsou pro něj drobné, jeho nenápadná kuřecí křidélka kšeftují daněmi a rozhodují o státní kase. EET se stejně jednoho dne zhroutí, politickou zodpovědnost má tenhle kuřecí mozek pod biskupem, kdyby ta drůbež měla nést finanční zodpovědnost za státní kasu, tak raději zobe jen ve své drůbežárně.

dzery ( 31. ledna 2016 10:18 )

Vážně si myslíte že bude lacinější pivo?

tgbg ( 31. ledna 2016 09:49 )

Levné pivo to je dobrá věc. Komouši ti jenom lidem kradli a zdražovali. O 100%.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa