Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Sobotka si posvítí na Ťoka: Zakázka za 52 milionů bez výběrového řízení?

Úřad vlády poslal na ministerstvo dopis, ve kterém požaduje informace o zakázce
Úřad vlády poslal na ministerstvo dopis, ve kterém požaduje informace o zakázce  (Autor: Blesk)
Autor: bru/ČTK - 
14. října 2015
15:52

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude chtít po ministru dopravy Danu Ťokovi (ANO) vysvětlení, proč zadal bez výběrového řízení společnosti Deloitte zakázku za 52 milionů Kč na pomoc při přípravě tendru na provoz mýtného. Úřad vlády už v této věci poslal na ministerstvo dopis, ve kterém požaduje informace o zakázce, kterou se už začal rovněž zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Potvrdil to Jan Birke, který ČSSD zastupuje v mýtném řídicím výboru.

Rozhodnutí zadat veřejnou zakázku takzvaně z ruky oznámil ministr Ťok právě řídicímu výboru minulý týden s tím, že smlouva s dodavatelem je již podepsaná. Deloitte má úřadu pomoci dojednat s dosavadním provozovatelem, společností Kapsch, podmínky přechodu na nového provozovatele, včetně případného zaškolení jeho zaměstnanců pro práci se systémem mýtných bran. Současná smlouva s Kapschem vyprší na konci příštího roku a od ledna 2017 má mýtné vybírat nový provozovatel vzešlý z otevřeného výběrového řízení. To chce úřad vypsat začátkem příštího roku.

Právě příprava tendru na další tříletý provoz mýtných bran je dalším úkolem poradce. Rovněž má podle ministerstva dopravy úředníkům pomoci při zavedení jednotné evropské mýtné služby EETS, která má v budoucnu umožnit průjezd kamionů s jedinou palubní jednotkou všemi zeměmi EU a kterou po Česku dlouhodobě požaduje Evropská komise.

Podle Birkeho ministerstvo dopravy během zasedání řídicího výboru dostatečně neuvedlo, proč poradenské služby nezadalo běžným výběrovým řízením. Argument nedostatku času na otevřenou soutěž, kterou ministr Ťok zmínil při setkání s novináři, naráží na skutečnost, že úřad pod vedením Ťoka obdobné výběrové řízení na mýtného poradce zastavil už začátkem letošního roku, upozornil Birke.

V původním tendru měla k vítězství nejblíže společnost Arthur D. Little, která požadovala 23 milionů korun, tedy přibližně polovinu hodnoty aktuálního rámcovému kontraktu s Deloitte. Podle Ťoka se ale tehdejší soutěž s nynějším obsahem prací poradce nedá měřit. Tendr byl údajně i špatně vypsán, a pokud by soutěž nezastavilo ministerstvo, udělal by to ÚOHS, dodal ministr.

Elektronické mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy na základě desetiletého kontraktu firma Kapsch. Po roce 2016 plánuje ministerstvo po tři roky využívat systém mýtných bran a současně připravit výběrové řízení na dlouhodobější správu mýta, ve kterém by už úřad nediktoval uchazečům, jakou technologii mají použít. Na tomto tendru chce ministerstvo pracovat od konce příštího roku do června 2017, vyplývá z ministerského harmonogramu.

Celkem je v systému zaregistrováno zhruba 830.000 kamionových palubních jednotek. Za loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, letos k červenci více než 63,5 miliardy. Z toho stát Kapschi a jeho subdodavatelům zaplatil 16,3 miliardy korun bez DPH.

lipno ( 14. října 2015 17:39 )

Ať ten kolaborant drží hubu, jeho řiťolezectvi a Markelovou nás vyjde na mnohem víc!

moiaza ( 14. října 2015 17:17 )

Bohuš asi chtěl všem voličům oznámit, že si koupil novou baterku.

maruch ( 14. října 2015 16:54 )

Sobotka je odvařenej kkt.A celou slavnou ČSSD potopil.Nevolit!!!!

lalia ( 14. října 2015 16:37 )

Jen si Sobotko posviď a na všechny.Toho rozkrádání a tunelování už bylo za Topola a Nečase až až...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa