Hornochová chce u Babiše pokračovat, vyvrací spekulaci o svém odchodu

Simona Hornochová demonstruje, jak bude fungovat elektronická evidence tržeb.
Autor: val, kal - 
15. 9. 2015
15:50

Skončí, nebo zůstane? Kolem náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO) Simony Hornochové bylo v úterý pořádně živo. Nejdřív se objevila zpráva, že klíčová dáma pro přípravu elektronické evidence tržeb v prosinci ve funkci končí. Následoval Babišův údiv, že o tom nic neví. A nakonec vyjádření Hornochové, že chce o místo po vicepremiérově boku dál zabojovat.

Informaci o plánovaném odchodu Hornochové přinesly Živnostenské listy s odkazem na nejmenovaný zdroj z ministerstva financí. Podle něj by Hornochová měla v úřadu skončit v prosinci.

O jejím odchodu z resortu se spekulovalo delší dobu. Připojila by se tak k dalším dvěma náměstkům, Lukáši Wagenknechtovi a Martinu Prosovi, kteří Babiše opustili už dříve. Prvního jmenovaného Babiš sám po neshodách odvolal. 

„Nemám takovou informaci. Na každý post náměstka ministra financí bude výběrové řízení podle zákona o státní službě,“ reagoval pro Blesk.cz Babiš. A zprávu o svém odchodu před novináři ve sněmovně vyvracela odpoledne i Hornochová. Do výběrového řízení se podle svých slov přihlásí.

„Je to informace, která se objevuje v médiích opakovaně, celkově je to už asi potřetí a opět to není pravda,“ zmínila náměstkyně. „Moje práce na ministerstvu pokračuje a do výběrového řízení, které je vyhlášené podle zákona o státní službě, se přihlásím. Musím se jen ujistit, že splňuji všechna kvalifikační kritéria,“ dodala.

Kalousek: Babiš rozpoutal personální genocidu

„Na úřadech ministerstva financí proběhla bez přehánění personální genocida takového rozsahu, kterou si za dvacet let zpátky žádný ministr financí z dobrých důvodů netroufl udělat,“ citovaly Živnostenské listy místopředsedu TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska, který se vůči Babišovi často vymezuje.

Hornochová má na ministerstvu financí na starosti přípravu sporného zákona o elektronické evidenci tržeb. K této normě se poslanci vrátí na zářijové schůzi dolní komory, která začíná právě v úterý.

Očekává se velká sněmovní řež. Opozice zákon důrazně odmítá s tím, že zbytečně zatíží podnikatele, navíc hovoří o snaze špiclovat živnostníky ze strany ministerstva financí. Chystá se zuby nehty zabránit přijetí zákona. Ministr financí Andrej Babiš ale normu hájí jako nenáročný prostředek k zefektivnění výběru daní.

Debata: Plošný nálet na pár nepoctivců

Ještě před začátkem sněmovní schůze proběhla v úterý v Senátu debata o zavedení elektronické evidence tržeb, které se zúčastnila za ministerstvo financí právě i Hornochová. Ohradila se proti námitkám, že se jedná o „plošný nálet“ na pár nepoctivých jedinců.

„Nevím, proč se pořád někdo snaží vytvořit tuhle auru kolem ministerstva financí,“ reagovala na příspěvek ekonoma Lukáše Kovandy, který označil EET za „gesto presumpce viny“. Naopak argumentovala tím, že toto opatření funguje léta ve Švédsku, kde se osvědčilo. Jedná se podle ní o moderní systém, který odstraňuje nedostatky klasických registračních pokladen.

Pokoušela se také vyvracet slova o špatném výběru daní ze strany Babišova ministerstva. „Není pravda, že je to tak špatné. Daně se vybírají dobře, vybírají se lépe než v loňském roce,“ prohlásila, ale za svá slova sklidila převážně ironický smích a potlesk ze zbytku sálu.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa