Obama se na moskevskou přehlídku podívat nepojede: Zeman a Kim Čong-un však ano!

Autor: ČTK - 
10. 2. 2015
09:09

Americký prezident Barack Obama se nechystá do Moskvy na květnové oslavy 70. výročí vítězství v druhé světové válce. Uvedl to Obamův bezpečnostní poradce Ben Rhodes. „Nečekám naši účast na úrovni hlavy státu. Prezident Obama neplánuje cestu do Moskvy,“ řekl Rhodes.

V současnosti jsou vztahy mezi oběma velmocemi velice napjaté kvůli konfliktu na Ukrajině. Naposledy přijel americký prezident na moskevské oslavy v roce 60. výročí konce války, ale na rozdíl od Obamy měl tehdy George Bush mladší dosti dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Obama chyběl i na loňské zimní olympiádě v jihoruském Soči.

Nicméně Putinův poradce Jurij Ušakov koncem prosince potvrdil, že Rusko pozvalo amerického prezidenta Obamu, spolu s množstvím jiných hlav států. „Samozřejmě (...) zveme všechny země protihitlerovské koalice, naše spojence, naše nejbližší a nejvlivnější partnery (...),“ řekl Ušakov.

Účast na moskevských oslavách zatím potvrdily více než dvě desítky hlav států, údajně včetně severokorejského vůdce Kim Čong-una. Pozvání do Moskvy přijal podle svého mluvčího i český prezident Miloš Zeman.

Rusko slaví každý rok vítězství ve druhé světové válce 9. května, protože německá kapitulace byla podepsána pozdě v noci 8. května v Berlíně, kdy už v Moskvě bylo vzhledem k časovému posunu 9. května. Pro Rusy jde o příležitost k pořádání grandiózních přehlídek na moskevském Rudém náměstí, předvádějících vojenskou sílu současného Ruska.

Avšak březnová anexe Krymu a krvavý konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vládními silami na východě Ukrajiny vyvolal nejhorší krizi ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války. Putin loni slavil výročí 9. května i na Krymu, kam přiletěl po moskevské přehlídce.

Doporučujeme
zaharvi ( 5. dubna 2015 12:31 )

černý debilní vrah obama státy neřídí.tutu prý velmoc řídí dick cheiny.další terorista z debilní ameriky.

zaharvi ( 5. dubna 2015 12:30 )

 to že černá teroristická k u r v a a masový vrah negr obama nebude v moskvě nikomu nevadí.tam patří slušní lidi,né černé vrahounské držky,které se narodí v africkém praleseat žije rusko,at žije vladimír putin.smrt eu a americe v čele s negrem obamo a dickem cheinym.

listure ( 3. dubna 2015 10:00 )

Měl my si je nechat přišít k hlavě.

listure ( 3. dubna 2015 09:59 )

meverickx ( 12. března 2015 17:33 )

Bravo ,, nejlepší český prezidente ,,,, .. máte můj dík za to ,že nejste podělaný pro Americký agent jako většina našich politiků ,..,

Zobrazit celou diskusi
Další videa