Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Oblačno 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Prezident Miloš Zeman pro Blesk: Jediný inteligentní papaláš byl Štrougal! Jinak byli pitomí

Autor: Vera Renovica, lmk - 
6. listopadu 2014
12:47

Česko oslaví čtvrtstoletí od sametové revoluce, která hnula totalitními ledy. Demonstrací a následného budování demokratického státu se aktivně účastnil také prezident Miloš Zeman (70), který poskytl Blesku exkluzivní rozhovor a přidal i několik historek. Například tu o Štrougalovi a blbosti…

První část rozhovoru, v které Zeman vzpomíná na své nápadnice i na to, jak se seznámil s první dámou, naleznete ZDE>>

Nedávno oslavil devadesátiny totalitní premiér Lubomír Štrougal. Jak na něho vzpomínáte?

„Jako na snad jediného inteligentního člověka v komunistickém vedení, které bylo jinak zaostalé.“

Znáte ho osobně?

„Já jsem se s ním setkal před několika lety a položil jsem mu otázku: »Pane Štrougale, o vás existují dvě hypotézy. První: že jste byl nejinteligentnějším členem komunistického politbyra. Druhá: že jste byl jediným inteligentním členem. Která z těchto hypotéz je oprávněná?«. Lubomír Štrougal se vyhnul odpovědi a místo toho mně řekl, že nejpitomějším členem politbyra nebyl Vasil Bilak, jak se obecně traduje, ale jistý Fojtík, ideologický tajemník (také dlouholetý zástupce šéfredaktora Rudého práva, pozn. red.), který sice nebyl vidět tak jako Bilak, také ho neprofanovali tím známým heslem »Na saka nepušťat«, ale prý byl ještě blbější než Bilak, což už je co říci.“

Video Zeman vzpomíná na demonstraci na Národní: Dostal obuškem? - Vera Renovica, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

V srpnu 1989 jste v Technickém magazínu publikoval článek Prognostika a přestavba, který byl velmi kritický vůči režimu. Zrazoval vás od toho někdo?

„Spíš mě zrazovali před televizním vystoupením, které po tom článku následovalo, a to se slovy, že jestli ten článek neodvolám, tak mě už potřetí vyhodí z práce. Tak jsem si to se zájmem vyslechl a to televizní vystoupení jsem oproti článku ještě zostřil.“

Jaká byla první reakce v den, kdy to vyšlo?

„Přiznávám, že jako začínající nadějný autor jsem si článek četl dokonce dvakrát a liboval jsem si, jak jsem ho hezky napsal. Krátce po tom televizním vystoupení následovala třetí výpověď z práce. Takže listopadovou revoluci jsem prožil ve výpovědní lhůtě.“ 

Litoval jste publikace toho materiálu?

„Ale vždyť já jsem byl z podobných důvodů vyhozen předtím z práce už dvakrát a nikdy jsem toho nelitoval, tak proč bych toho měl litovat potřetí.“

Věděl jste, že už se konec režimu blíží, že je za rohem? Pak by fakt, že jste se nechal vyhodit, možná byl kalkul…

„Za rohem ne. Když jsme šli 17. listopadu na Národní třídu, tak jsme u pomníku Palackého volali »Tady se setkáme znova 10. prosince«, protože to byl Den lidských práv. Já měl zajímavou diskuzi s Františkem Čubou, který odhadoval, že ten režim praskne za 5 let, a já jsem řekl, že praskne v květnu 1990. Říkal jsem si, že bude dalších několik demonstrací, které režim povalí.“

V tuto dobu, v říjnu 1989, jste si koupil chalupu na Vysočině. Zvláštní finanční rozhodnutí, když jste byl ve výpovědní lhůtě. Měl to být takový váš Hrádeček?

„Jestli tím myslíte, že jsem se připravoval na exil, tak ne. Ta chalupa, přesněji řečeno dva pokoje nebo dvě místnosti v poněkud větším objektu, kde je asi pět nájemníků, mě stála 72 tisíc a musela mi na to tehdy půjčit maminka. Ale říkal jsem si, že člověk má mít nějaké místo, kde jednou, až bude starý, bude odpočívat.“

Kolikrát jste uvažoval o emigraci?

„Jednou a téměř jsem to zrealizoval. Byl jsem jeden z posledních členů studentské turistické výpravy do Anglie, konkrétně do města Bournemouth v Kentu. A vzpomínám si, že tehdy jsem chodil po břehu Lamanšského průlivu a přemýšlel, jestli se vrátit, nebo ne. Tu situaci mi svým způsobem komplikovalo to, že jsem tam měl zajištěné místo na Sussexské univerzitě, a dokonce podnájem v Londýně, a dodnes si vzpomínám, že to bylo blízko Victoria’s Station. No, a pak jsem si říkal: »Proč bych měl odcházet já, ať odejdou oni«.“

Je v pořádku názor, že emigranti by se neměli podílet na správě státu?

„Ale proboha, proč ne? Ti lidé získali ve svých zemích zkušenosti, které my tady doma jsme neměli a ani nemohli mít. Na druhé straně, oni neměli zkušenosti s domácími poměry, takže jenom mechanicky roubovali zahraniční recepty na tehdejší československou situaci. Vzpomeňte si na Viktora Koženého. Ten strávil v emigraci dlouhou dobu, a že by jeho recepty české ekonomice pomohly, se říci nedá.“

Jaké byly vaše kontakty s disentem? Chartu jste nepodepsal, petici za propuštění Havla ano…

„Podepsal jsem petici, podepsal jsem Několik vět. O podpis Charty mě nikdo nežádal. Přiznávám se, že bych ji velmi pravděpodobně podepsal. Nebyl jsem ani v situaci jako Zdeněk Svěrák a další, kteří nejprve podepsali Antichartu a pak se hrdě hlásili k antikomunismu. Byl jsem šedá zóna, to znamená člověk, který nekolaboroval a nemohl dvacet let vykonávat svoji profesi, ale rozhodně se nechci vydávat za disidenta. A vážím si těch statečných, kteří v té Chartě byli, a poněkud pohrdám lidmi, kteří Chartu začali podepisovat po roce 1990.“

Jaký byl váš názor na disidenty?

„Znám řadu případů, kdy lidé přišli o dobře placená zaměstnání, a přesto Chartu podepsali, protože jejich sebeúcta jim zabránila, aby si naplivali do obličeje. Takže tuhle tezi bych radikálně odmítl. Já sám jsem měl s disentem vztahy vlastně až v okamžiku demonstrací roku 1989.

Dovolíte si upřímně zhodnotit Václava Havla?

„Václav Havel nesmírně prospěl prestiži České republiky v zahraničí. V domácí oblasti jsem s ním v řadě případů nesouhlasil. Uvedu aspoň jeden. Ostře jsem kritizoval jeho známý projev o temných slušovických žilkách. Řekl jsem mu, že svým neuváženým projevem, protože vůbec nerozumí ekonomice, zabil nejlépe prosperující podnik, který mohl být vzorem i dalším podnikům právě při přechodu na tržní ekonomiku.“

Jak rozhovor vznikal

Ještě než prezident Miloš Zeman (70) odcestoval do Číny a spustila se salva kritiky na jeho adresu, ať už za výroky o Tibetu či o skupině Pussy Riot, sešel se v říjnu s Bleskem, kterému poskytl bilanční rozhovor na téma 25. výročí sametové revoluce. „Jsem velmi vděčný, že mě nepokryjete pudrem,“ řekl, když viděl našeho kameramana. A spustil salvu vzpomínek – pikantních a některých úplně nových…

Nová super dvojkniha Blesku o osudech prominentů po revoluci v prodeji! Nová super dvojkniha Blesku o osudech prominentů po revoluci v prodeji! | Blesk

Objednejte si knihu přes SMS!

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: SLECHTA mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ Příklad: SLECHTA Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900 Cena každé přijaté SMS je 39 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

odin ( 16. listopadu 2014 23:48 )

To ožralé prase lhalo už přitom projevu na Letné. Vymýšlel si různá hausnumera aby na sebe upozornil...

kardasdruhy ( 15. listopadu 2014 15:34 )

To vožralý pra.se Zemanovo nesahá Štrougalovi ani po kotníky, on vlastně nikdo z těch vládnoucích dementů.

crowen ( 12. listopadu 2014 02:42 )

Zbytečný příspěvek. Sedl by návrh co dál. Co bylo a je nám je k ničemu. Pořád se otáčet a obhajovat současné chyby minulostí, nikdy nepomohlo.

oxalliss ( 7. listopadu 2014 00:27 )

Když mohl být prezidentem malý, ryšavý alkoholik z Prahy tak proč ne tenhle? A ostuda? Té máme celkově dost a nejen kvůli Zemanovi.

hajne ( 7. listopadu 2014 00:11 )

Jak může opilec z Vysočiny dělat prezidenta? Za tu dobu co je prezidentem tak už udělal tady tomu státu potažmo nám všem tolik ostudy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa