Šokující odhalení: Agentem StB byl i nositel Nobelovky za mír a bývalý prezident?

Nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos Horta měl údajně spolupracovat s československou StB
Autor: ČTK, simao - 
20. 5. 2014
11:19

Dostal Nobelovu cenu za mír, byl však prý československou Státní bezpečností evidován jako agent s krycím jménem Malvaz a scházel se s důstojníkem StB! José Ramos Horta, exprezident Východního Timoru, měl někdejší ČSSR dodávat tajné informace, např. proti USA. Závažné obvinění však odmítá, spolupráci s StB mu prý sice nabídli, ale on odmítl.

První setkání tajné služby s Hortou se údajně uskutečnilo v listopadu 1977 v New Yorku, uvádí idnes.cz, který na kauzu upozorňuje. Spolupráci s Hortou měl navázat tajemník československé mise při OSN a pracovník rozvědky Jan Šturma, pravým jménem Jan Fila. Horta přitom pocházel z tehdy portugalské kolonie Timoru, který však usiloval o nezávislost. Vyhlásil ji v roce 1975, potvrdilo ji ale až referendum z roku 1999. Horta za svůj boj o samostatnost malého rozvojového státu v JV Asii obdržel v roce 1996 Nobelovu cenu za mír. V letech 2007 až 2012 byl ve své zemi prezidentem.

Bojovníci proti imperialismu

V éře Studené války se však měl Horta stýkat právě s československým rozvědčíkem - po newyorských restauracích. Horta totiž pracoval v OSN jako vyslanec východotimorského osvobozeneckého hnutí. "Tykáme si, Horta je vtipný a přístupný společník. Jsme kolegové v boji proti imperialismu," uvedl podle idnes.cz ve spisu špion Fila.

Spis o jejich schůzkách byl veden od června 1978. Má přes 1400 stran a zahrnuje prý celkem 83 setkání, která pokračovala i po odjezdu Fily z USA. V roce 1981 jej nahradil rozvědčík Miloslav Plášek s krycím jménem Opavský. StB se předtím údajně pokusila Hortu oficiálně získat ke spolupráci, s čímž údajně souhlasil, ale žádný dokument nepodepsal. On sám nyní tvrdí, že nesouhlasil s ničím a agentem nebyl.

Důvěrné dokumenty a odměny za ně

Zda byl Horta skutečně vědomým spolupracovníkem, to není podle Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu vůbec jisté, upozorňuje idnes.cz. Z archivního spisu však prý např. vyplývá, že Horta předal Filovi na schůzce v srpnu 1980 dva materiály týkající se Československa. Šlo o zprávy v režimu důvěrné - vypracovaly je mezinárodní organizace právníků, pojednávaly o situaci v ČSSR a byly určené pro NATO a výbor pro lidská práva.

Spolupráce s Hortou měla definitivně skončit v roce 1987, kdy byl svazek Malvaz archivován. Horta měl podle spisu dostat za své informace šestkrát peníze v hotovosti a dvakrát věcný dar. Tvrdí ale, že to není pravda. "Jediné co bylo, že když jsme se například setkávali v restauraci, tak (Fila) platil pohoštění. Jednou mi dal plášť do deště, protože byla zima. To je vše. Nikdy jsem od nikoho nebral peníze," cituje Hortu iDnes.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
zabibol ( 21. května 2014 08:29 )

Měli to soudruzi komunisti dobře pojištěné. Opravdu dobře. Jenomže komunistický krachistán stejně padl. Už nebylo ani jídlo. Nebylo vůbec nic.

ruudazvostravy ( 20. května 2014 14:42 )

Noyo no,takoveych ko.kotou ye,bilo a bude,račy pr.dcat utopenou,tam vo ho.uno de.

gabreta ( 20. května 2014 12:35 )

Kalousek a TROP 09 dá okamžitě protest a hajzla zbavit funkcí a lidských práv a hned potom zastřelit!!!

rentierskej ( 20. května 2014 11:50 )

 nobelovka je zprofanovaná cena! co si také myslet, když ji obdržel například i jásir arafat, že? těm, kterým by náležela, např. sir nicholas winton, (který se nyní dožívá neskutečných 105 let!), na toho se kašle, (ale NULÁM s podivnou minulostí, těm se to rozdává)!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa